Suma record pe care o va încasa Alpine după reușita de la MP al Braziliei. Ocon şi Gasly au împărțit prima oară podiumul

Alexandra Costea Publicat: 4 noiembrie 2024, 14:29

Comentarii
Suma record pe care o va încasa Alpine după reușita de la MP al Braziliei. Ocon şi Gasly au împărțit prima oară podiumul

Alpine sărbătorind dublul-podium al lui Esteban Ocon şi Pierre Gasly de la Marele Premiu al Braziliei - Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Alpine va încasa o sumă uriașă după dublul podium de la Marele Premiu al Braziliei. A fost pentru prima oară când Esteban Ocon şi Pierre Gasly au împărțit podiumul, de când sunt coechipieri la echipa franceză.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După ce piloții francezi au terminat cursa de la Marele Premiu al Braziliei pe locurile 2 şi 3, Alpine a sărit de pe locul 9 pe locul 6 în clasamentul general al Constructorilor. Următoarea oprire a Formulei 1 va avea loc în Las Vegas, în weekendul 22-24 noiembrie. Cursa va fi duminică, 24 noiembrie, de la ora 8:00, în direct la Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Suma record pe care o va încasa Alpine după reușita de la Marele Premiu al Braziliei. Ocon şi Gasly au împărțit prima oară podiumul

Esteban Ocon şi Pierre Gasly au fost protagoniștii unei curse senzaționale în Brazilia. Cei doi au reușit să propulseze echipa cu 3 locuri în clasament. După dubla lovitură din acest weekend, Alpine va primi 30 de milioane de dolari la finalul sezonului, sumă importantă pentru dezvoltarea monopostului de anul viitor.

Cei doi piloți au reușit să-și întârzie singura oprire la boxe în cursa de la Interlagos, care s-a desfășurat în condiții de ploaie. Astfel, după o cursă nebună în care au fost arătate 3 steaguri roșii, Ocon şi Gasly au reușit să urce pe podium. Max Verstappen a câștigat duminică prima sa cursă, după o serie de 11 Mari Premii fără victorie.

Alpine a avut un an greu în Formula 1, iar cursa de la Interlagos le-a readus speranță. A fost bucurie mare în garajul francezilor după ce Ocon și Gasly au triplat într-o singură cursă toate punctele obținute în restul sezonului.

Reclamă
Reclamă

“Pentru mine, este doar un rezultat grozav pentru echipă. La Enstone și Viry – acesta este un rezultat mare după ultimii doi ani, sau chiar la începutul acestui an. Acest lucru ne ajută să menținem încrederea în echipă. A fost foarte greu să dezvolt o mașină, mai ales în timpul sezonului.

În Austin, ne-am bucurat pentru faptul că am adus performanță monopostului și a fost frumos să vedem că aşa este după ce am punctat în Mexic. Și apoi cred că aici să văd o altă îmbunătățire în acest sens – cu siguranță ajuta.

Șoferii nu călcat strâmb în condiții dificile. Și, de asemenea, strategie, acele apeluri, totul. A fost un zi bună”, a declarat Oliver Oakes, viitorul director general al Alpine, potrivit motorsport.com.

Reclamă

Clasamentul piloţilor, după Marele Premiu al Braziliei: 

  • Max Verstappen – 393 puncte
  • Lando Norris – 331 puncte
  • Charles Leclerc – 307 puncte
  • Oscar Piastri – 262 de puncte
  • Carlos Sainz – 244 puncte

Ai sport în AntenaPLAY

Trăiești live-ul în fiecare zi. În 2024, competițiile de Formula 1™, Formula 2™, Formula 3™ se văd în direct și integral în AntenaPLAY. Cele peste 24 de curse pot fi vizionate în canalul de sport live – AS LIVE, dar și pe canalele dedicate fiecărei competiții. Toate antrenamentele, calificările, sprinturile și cursele pentru marile premii de Formula 1™ vor putea fi urmărite în direct online.

Pe lângă acestea, abonații pot urmări și Liga Campionilor Asiei, Liga Portugal, Campionatul Greciei sau evenimente de MMA, gale de box, F1 Academy sau tenis de masă.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuși Marius Baciu să ducă FCSB în preliminariile Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
16:37

“Un meci nebun” Prima reacţie a lui Jaqueline Cristian după ce a reuşit o performanţă unică în carieră!

16:36

Dan Șucu a dat lovitura: 7 milioane de euro pentru atacantul adus de la AC Milan

16:21

Jaqueline Cristian, calificare senzațională în semifinale la Strasbourg! Românca, victorie după un meci de aproape 3 ore

16:13

OUT de la Rapid! Cine este următorul fotbalist care va pleca din Giulești după Elvir Koljic

14:48

Stafful complet al lui Gică Hagi la naţionala României

14:48

„Blestemul” etern al naționalei care se califică mereu la Mondial, dar nu trece de optimi

1 Transfer de Liga Campionilor pentru Al-Hamlawi. Suma oferită pentru jucătorul Universității Craiova 2 Dinamo a făcut un transfer de la FC Argeș. Mutare surpriză 3 Presa din Rusia anunță cine îl înlocuiește pe Răzvan Lucescu la PAOK 4 LPF a decis când se joacă Dinamo – FCSB / Botoșani, finala barajului pentru Conference League 5 Decizia luată de Florinel Coman în privinţa întoarcerii la FCSB! 6 Universitatea Craiova a ofertat un jucător de la U Cluj înainte de finala pentru campionat
Citește și