Adrian Mutu și selecționerul Danemarcei, dialog genial pe final de meci! ”Ce faci?” / ”Eu? De ce să mă bat singur?”

Gal Dorin Publicat: 18 noiembrie 2020, 5:25

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Adrian Mutu nu a riscat pe finalul meciului cu Danemarca U21, iar ”tricolorii mici” s-au calificat la Euro!

Meciul a avut însă și un moment ciudat în ultimele minute. Cu scorul la egalitate și toată lumea mulțumită de rezultat, nordicii au refuzat să iasă din propria jumătate pentru minute bune, iar jucătorii lui Adi Mutu nu au făcut altceva decât să plimbe mingea între ei.

Doar la ultima fază a meciului au mai făcut jucătorii din Danemarca pressing, iar atunci România putea chiar să câștige meciul prin Alexandru Mățan.

Adrian Mutu și Capellas s-au invitat la atac pe final de meci

Adrian Mutu, selecționerul României U21, a dezvăluit la conferința de presă de după meci conversația amuzantă pe care a avut-o cu spaniolul Capellas, antrenorul selecționatei Danemarcei.

”Cu Capellas vorbeam în spaniolă și mă întreba: 'Ce faci?', iar eu îi spuneam 'Ce faci tu? De ce să risc? Ce fac, mă bat singur?'. Sunt momente în care trebuie să te gândești la obiectivul principal.

Dacă luam gol, era tragedie totală. Ce a zis el? Hai să risc acum, un minut (n.r – la una dintre ultimele faze). Eu l-am lăsat să iasă și era să ia bătaie”, a râs selecționerul.

Adrian Mutu:”Am fost pus să calific echipa și am reușit!”

Adrian Mutu a vorbit și despre satisfacția îndeplinirii obiectivului. ”Briliantul” a explicat și motivul pentru care a evitat să joace prea ofensiv, mai ales după experiența de acum 17 ani, când România a ratat calificarea la Europeanul din 2004 fiind egalată de Danemarca în ultima secundă.

"Foarte frumos momentul. Satisfacție mare, vă dați seama. Când am fost pus, am îndeplinit obiectivul. La Voluntari am fost pus să salvez echipa, am reușit. Aici, am fost pus să calific echipa și am reușit.

Mai contează că am avut emoții? Mi-a mai spus cineva că de ce n-am riscat, de ce nu m-am dus să câștig. Am mai făcut așa acum 17 ani și am rămas cu buza umflată în ultima secundă.

Am jucat și noi fotbal și știm momentele astea. Suntem tineri, suntem tineri, dar nici chiar așa”, a explicat Adi Mutu la conferința de presă.

Când își află România adversarele din grupa de la Euro

Băieții lui Adrian Mutu își vor afla adversarele din grupă pe data de 10 decembrie, atunci când va fi organizată tragerea la sorți.

Cele 16 echipe claificare for fi împărțite în patru grupe. Gazdele Ungaria și Slovenia, calificate automat, vor fi repartizate în grupele A și B, iar celelalte în funcție de coeficientul acumulat.

Primele două clasate din grupă ies mai departe către actul următor. Finala este programată pentru 6 iunie la Ljubljana

• România U21 - Danemarca U21 1-1
  • ”Tricolorii mici” s-au calificat la Euro 2021

23:57 PAOK – Club Brugge 0-2. Răzvan Lucescu a ratat calificarea în semifinalele Conference League! Dueluri „de foc” în semifinale 23:50 „Steaua fără nume!” Marcel Răducanu, verdict despre sezonul de vis făcut de FCSB! Mesaj direct pentru echipa lui Gigi Becali 23:45 „Nu vreau să creez tensiune!” Vlad Chiricheş, mesaj ferm pentru Edi Iordănescu: „Regret că am spus asta! M-am hazardat!” 23:38 „Să dea mai mult, la cât sunt plătiți!” Ioan Ovidiu Sabău și-a atacat jucătorii după Oțelul – U Cluj 2-1! 23:14 Scene uluitoare cu Emiliano Martinez în Lille – Aston Villa. La un pas să fie eliminat! A dansat ca în finala Cupei Mondiale 23:12 „Ne lipsește partea financiară! Avem cel mai mic buget!” Dorinel Munteanu, strigăt de ajutor după calificarea în finala Cupei 22:47 Dan Nistor s-a prăbuşit emoţional după înfrângerea cu Oţelul: „Frustrant şi dureros! Mulţi nu vom dormi la noapte!” 22:41 „E dureros!” Alex Chipciu și-a turnat cenușă în cap după ce și-a dat autogol în Oțelul – U Cluj! A vorbit și despre noul obiectiv 21:55 „Mulți patroni încearcă să îl imite” Ovidiu Burcă, laude la scenă deschisă pentru Gigi Becali! A spus și de ce are succes FCSB 21:43 Oţelul – Corvinul este finala Cupei României! Gălăţenii s-au calificat după un autogol marcat de Chipciu în minutul 90 Vezi toate știrile