Închide meniul

Alex Cicâldău, pus pe lista plecărilor de noul antrenor de la Galatasaray. Mijlocaşul poate ajunge în Serie A

Viviana Moraru Publicat: 23 iunie 2022, 15:34

Comentarii
Alex Cicâldău, pus pe lista plecărilor de noul antrenor de la Galatasaray. Mijlocaşul poate ajunge în Serie A

Alex Cicâldău, într-un meci pentru Galatasaray/ Profimedia

Alex Cicâldău este aproape de o plecare de la Galatasaray. Mijlocaşul român nu mai face parte din planurile noului antrenor, Okan Buruk, care a fost numit joi pe banca lui Galatasaray.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Alex Cicâldău evoluează la Galatasaray de anul trecut, când era transferat de la Universitatea Craiova. După un singur sezon, mijlocaşul ar urma să îi părăsească pe turci, destinaţia ar fi Serie A.

Alex Cicâldău, pe lista plecărilor de Galatasaray

Presa din Turcia anunţă că Alex Cicâldău este dorit de Fiorentina. Românul a avut un sezon oscilant pentru Galatasaray, astfel noul antrenor nu ar urma să se bazeze pe serviciile sale în stagiunea următoare.

“Okan Buruk vrea să înnoiască toată linia de mijloc. Alexandrul Cicâldău, care a fost cumpărat cu mari așteptări în sezonul trecut, nu este luat în calcul pentru primul “11”. Okan Buruk și directorul sportiv de la Galatasaray, Cenk Ergun, au anumite ținte pentru a-l înlocui pe Alexandru Cicâldău. În mod special, Fiorentina este interesată de el”, titrează Aşkam Spor.

Fiorentina este una dintre echipele bune ale campionatului italian, clasându-se pe locul 7 sezonul trecut. Galatasaray, de cealaltă parte, a avut un sezon dezamăgitor, şi a terminat pe locul 13. Atfel, turcii nu vor evolua în nicio competiţie europeană.

Reclamă
Reclamă

Într-un singur sezon la Galatasaray, Alex Cicâldău a evoluat în 42 de partide, marcând patru goluri, şi contribuind cu pasă decisivă la alte patru. Sezonul trecut a fost cumpărat de la Universitatea Craiova în schimbul a 6,5 milioane de euro.

La Galatasaray, Alex Cicâldău a făcut echipă cu alt român, Olimpiu Moruţan, care a fost transferat de la FCSB tot în sezonul trecut. Turcii plăteau în schimbul lui Moruţan puţin peste 4 milioane de euro, iar jucătorul a evoluat în 40 de partide, în toate competiţiile. Randamentul mijlocaşului nu a fost mai bun decât cel al lui Cicâldău, Moruţan marcând patru goluri şi acordând 5 assist-uri.

Galatasaray şi-a prezentat noul antrenor

Gică Hagi rămâne la Farul Constanţa! După ce au apărut informaţii că „Regele” ar fi foarte aproape de o revenire la Galatasaray, turcii au făcut anunţul oficial legat de noul antrenor, Okan Buruk.

Reclamă

După plecarea în ianuarie a antrenorului vedetă Fatih Terim, succesorul său la cârma lui Galatasaray, spaniolul Domenec Torrent, fost asistent al lui Pep Guardiola, nu a reuşit să îmbunătăţească rezultatele şi a fost demis la finalul unui sezon dezamăgitor.

Okan Buruk a purtat culorile celor de la Gatasaray timp de 12 sezoane.A câştigat în special Cupa UEFA, în 2000.

Devenit antrenor, fostul mijlocaş în vârstă de 48 de ani a câştigat titlul de campion al Turciei în 2020 cu Istanbul Basaksehir, o premieră pentru această altă echipă din Istanbul.

Gică Hagi, două mandate la Galatasaray

Hagi a ratat astfel al treilea mandat la Galatasaray, după cele martie 2004 – mai 2005 şi octombrie 2010 – martie 2011. Ca fotbalist, el a câştigat 10 trofee alături de turci, printre care patru titluri de campion, Cupa UEFA şi Supercupa Europei.

Gică Hagi a scris istorie în tricoul celor de la Galatasaray. Primit ca un rege la Istanbul, Hagi a refuzat tratamentul preferențial și a cerut să fie tratat ca și ceilalți jucători.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuși Daniel Pancu să o califice pe CFR Cluj în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:52
Leo Grozavu a criticat arbitrajul, după 0-0 cu Petrolul: „Multe faze interpretate anapoda”
22:40
Tragedie în fotbalul din Serbia! Un antrenor a murit după ce i s-a făcut rău pe teren
22:32
Clasamentul Ligii 1 la finalul turului. Botoșani, lider surpriză
22:28
Petrolul – Botoşani 0-0. Moldovenii încheie turul Ligii 1 pe prima poziție
22:24
Neluțu Varga, răspuns ferm pentru Gigi Becali despre transferurile lui Louis Munteanu și Emerllahu la FCSB
22:19
“O legendă a sportului maghiar”. Viktor Orban, mesaj pentru Ladislau Boloni cu ocazia lansării documentarului său
1 Neluțu Varga, anunț uriaș pentru CFR Cluj: „Toată lumea trebuie să își facă treaba” 2 Verdictul specialistului după ce Craiova a primit penalty la ultima fază a meciului cu Rapid. Jucătorul lăudat: „Stofă de stofă” 3 Ilie Dumitrescu: “Dumnezeu să-l odihnească!” Prima reacţie după ce a murit o legendă a Stelei 4 “Se desființează echipa!” Decizie şoc în fotbalul românesc: Constantin Budescu și-a reziliat contractul 5 Au furat 88 de milioane de euro în jaful secolului și au fost prinși la stadion, la meciul echipei favorite 6 Adevărul despre demisia lui Mirel Rădoi. Mihai Rotaru: “Şi am încheiat”
Citește și