La numai câteva ore după ce a fost anunţat transferul lui Olimpiu Moruţan la Galatasaray, Cicâldău a jucat din primul minut în meciul din etapa a 2-a a campionatului Turciei.
Alexandru Cicâldău a dat-o în bară în Galatasaray – Hatayspor
Oaspeţii au deschis scorul încă din minutul 3, dar Cicâldău a contribuit decisiv la golul de 1-1. Românul a scăpat din marcaj şi a ajuns la finalizare. Din păcate pentru el, a trimis în bară din poziţie ideală. Feghouli a fost pe fază şi a trimis mingea în poartă.
https://www.youtube.com/watch?v=a-5sbh29Lnw
Chiar dacă a ratat, fanii lui Galatasaray l-au încurajat pe reţelele sociale. Suporterii sunt încântaţi de jucătorul adus din Bănie.
“Cicâldău este grozav până acum“, a fost mesajul unui fan.
Cicaldau harika şu ana kadar
— Suat Furkan (@suatfurkan10) August 23, 2021
“Îmi place în ce poziţie joacă Cicâldău. Tehnica lui este foarte bună“, a transmis un alt suporter.
https://twitter.com/Sevincgs01/status/1429887372343250955
“Transferul lui Cicâldău este pur si simplu impresionant“, a scris un alt internaut.
Cicaldau acil yardım butonu gibi transfer.. tek kelimeyle harika..
— Kadir Wes (@kadirwes) August 23, 2021
Alexandru Cicâldău, omul meciului la debutul pentru Galatasaray
Alexandru Cicâldău a marcat la debutul pentru Galatasaray şi a primit cea mai mare notă de pe teren în meciul cu Giresunspor.
Cicâldău a marcat de la 11 metri, în minutul 45+2. Românul a șutat în coltul din stânga, iar portarul advers a plonjat în partea opusă. Galata mai beneficiase de un penalty și în urmă cu cinci minute, dar atunci Diagne a ratat. Tot Diagne a fost cel care a deschis scorul, în minutul 31. Cicâldău a fost înlocuit în minutul 83 şi a fost lăudat de presa din Turcia.
„A experimentat bucuria de a marca în primul meci în tricoul galben-roșu. Cicâldău și-a ajutat coechipierii în apărare și în atac. Nu a lăsat nicio bucată de teren neacoperită”, au scris turcii de la Fotomac. „Cicâldău pare să aibă calitate”, a scris şi Sporx.
- Cicâldău a contribuit la golul de 1-1 marcat de Galatasaray
- Turcii tocmai l-au transferat pe Olimpiu Moruţan
- Cursa Marelui Premiu de la Abu Dhabi e LIVE pe Antena 1 și AntenaPLAY, duminică de la 15:00
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Benfica – Sporting 1-1. Remiză în „Clasicul” Portugaliei. Echipa lui Jose Mourinho rămâne neînvinsă „acasă”
- Președintele Federației din Turcia a “uitat” de barajul cu România. Declarație arogantă după tragerea la sorți
- “FIFA a aranjat tragerea pentru noi”. Reacţie categorică a americanilor după ce şi-au aflat grupa de la World Cup 2026
- Bilanțul României contra posibilelor adversare de la World Cup 2026: un meci istoric și un discurs memorabil
- Florin Purece, tiradă la adresa colegilor, după 0-3 la Oțelul: „Mă simt umilit. Fac un apel public”
































