Alexandru Maxim, decisiv în Rizespor – Gaziantep 0-1! Românul e pe val în Turcia. Cum a marcat

Publicat: 26 decembrie 2021, 14:35

Alexandru Maxim e pe val în Turcia. Mijlocașul român a înscris încă un gol pentru Gaziantep. S-a întâmplat în etapa a 19-a a campionatului, împotriva lui Rizespor.

Alexandru Maxim

Twitter GaziantepFK

Update 14.30: Rizespor – Gaziantep s-a terminat 0-1. Alexandru Maxim a înscris unicul gol al meciului, din penalty, în minutul 44. În urma acestui succes Gaziantep a urcat pe locul 8, la patru puncte de locurile care merg în cupele europene

🇹🇷 GAZİANTEP’E SEVGİLERLE! #25Aralık pic.twitter.com/hB2q02N2i8
— Gaziantep FK (@GaziantepFK) December 26, 2021

Știrea inițială

Alexandru Maxim a deschis scorul pentru Gaziantep chiar înainte de pauză. Mijlocașul român a marcat din penalty, în minutul 44. Toșca, celălalt român din lotul lui Gaziantep, este și el titular împotriva lui Rizespor.

Alexandru Maxim, gol din penalty în Rizespor – Gaziantep

Maxim a ajuns la patru goluri reușite în acest sezon din Turcia. Românul are în cont și două assist-uri. Maxim mai are nevoie de un gol ca să-l egleze pe golgheterul lui Gaziantep, Joao Figueiredo.

În cazul unui succes, Gaziantep ar urca pe locul 8, la patru puncte de locurile care merg în cupele europene. Astfel, echipa lui Maxim și Toșca ar trece peste Galatasaray, formația lui Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău.

12 meciuri a bifat Alexandru Maxim în acest sezon. Românul e cotat la 3,3 milioane de euro, fiind al doilea cel mai valoros jucător din locul lui Gaziantep. Mijlocașul de 31 de ani mai are contract cu până în iunie 2024.

13:36 Scandal la Real Madrid. Au dat afară antrenorul! ”E bolnav de inimă!” vs ”Poate antrena și acum!” 13:23 VideoCâtă bucurie pe un puşti. Adus pentru prima dată la un meci de baseball de tatăl său, copilul a plecat acasă cu cel mai frumos cadou 13:23 România – Bosnia, pe Stadionul Rapid! Anunţul făcut de FRF 13:09 Povestea fabuloasă a fanului care s-a pierdut de prietenii săi la un meci şi 11 ani a trăit pe străzile din Milano 13:08 Alexandru Bourceanu: „Am câştigat titlul cu Steaua, am câştigat titlul cu FCSB!” Mesaj clar pentru jucătorii lui Toni Petrea 12:51 Alexandru Bourceanu nu poate concepe lipsa derby-ului FCSB – Dinamo: „Pierderea lui Dinamo este extrem de mare” 12:05 Granit Xhaka ar fi starul arestat pentru viol, după ce o fată de 20 ani a făcut plângere. Şoc total în Premier League 11:37 David Popovici s-a calificat în semifinalele probei de 200 m liber la Campionatul European de juniori 11:03 David Popovici, gest uriaş pentru o fetiţă de un an, care luptă cu o boală cruntă 10:48 EXCLUSIVBănel Nicoliţă anunţă care e jucătorul de la FCSB care poate ajunge piesă de bază la naţionala României: „Îi trebuie muncă şi seriozitate”
Valentin Gheorghe, în timpul unui meci pentru FCSB
Fotbal intern • 28 iun., 18:42
Valentin Gheorghe a rupt tăcerea! Motivul pentru care a ales să plece de la FCSB la Umraniyespor
Mircea Sandu, în timpul unui interviu
Echipa naţională • 17 iun., 21:52
Mircea Sandu, atac dur la adresa unui „tricolor”, după înfrângerile României: „Şi-a bătut joc de naţională!”
Alexandru Maxim, în timpul unui duel în România - Muntenegru 0-3
Liga Naţiunilor • 15 iun., 8:45
Edi Iordănescu se apără și a anunțat că patru jucători au vrut să se retragă de la naționala României. ”Trageți concluziile, este trist”