Arabii s-au răzgândit! Supercupa Spaniei nu se va mai juca în Arabia Saudită din cauza pandemiei! Cine va participa la mini-turneu

Gal Dorin Publicat: 12 decembrie 2020, 15:16

profimediaimages

Supercupa Spaniei nu își va mai desfășura această ediție în Arabia Saudită

Federația Spaniolă de Fotbal (RFEF) reușise să semneze o înțelegere pe trei ani care valora 120 de milioane de euro cu omologii săi din Arabia Saudită în 2019. Real Madrid a fost campioana primei ediții jucate în patru echipe desfășurată la Jeddah în luna ianuarie.

Oficialii din Arabia Saudită nu vor Supercupa Spaniei fără spectatori

Cotidianul Dailysabah, citându-i pe spaniolii de la El Pais, raportează că saudiții nu mai vor să organizeze turneul până ce restricțiile privind pandemia de COVID-19 nu vor fi ridicate, iar spectatorii se vor putea întoarce pe stadioane.

În acest moment, campioana Real Madrid și Barcelona s-au calificat pentru turneul care trebuia să se desfășoare în Arabia Saudită. Alături de ele se regăsesc și finalistele din Cupa Regeleu, Real Sociedad și Athletic Bilbao.

Totuși, rămâne de văzut cum vor organiza spaniolii această mini-competiție, deoarece finala Cupei Regelui din sezonul trecut încă nu s-a jucat din cauza pandemiei.

Supercupa Spaniei obișuia să fie tradiționalul meci între câștigătoarea campionatului și cea a Cupei până ce federația a votat să o extindă în anul 2019.

Conform spaniolilor de la El Pais, finala va avea loc pe 17 ianuarie la Sevilla, în timp ce semifinalele se vor juca pe 13 și 14 ianuarie, în Sevilla, Malaga, sau Cordoba.

23
23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”