AS.ro LIVE | Vasile Matincă a fost invitatul lui Cătălin Oprişan Povestea copilului de mingi care l-a îmbrăţişat pe Victor Piţurcă în celebrul meci cu Anderlecht

Publicat: 15 aprilie 2022, 8:49 / Actualizat: 15 aprilie 2022, 11:43

Comentarii
AS.ro LIVE | Vasile Matincă a fost invitatul lui Cătălin Oprişan Povestea copilului de mingi care l-a îmbrăţişat pe Victor Piţurcă în celebrul meci cu Anderlecht

Emil Tănase

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

AS.ro LIVE. Vasile Matincă, fostul fotbalist de la FC Naţional şi Jiul Petroşani, a fost invitatul lui Cătălin Oprişan. În urmă cu 36 de ani, la meciul Stelei cu Anderlecht, s-a bucurat cu Victor Piţurcă în plasă. Copilul de mingi a fost primul care l-a îmbrăţişat pe Piţurcă după gol. Sunt imagini legendare pentru fotbalul românesc.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Victor Pițurcă a dezvăluit la AS.ro LIVE care a fost meciul carierei pentru el. Deși a câștigat Liga Campionilor și Supercupa Europei, cu Steaua, ”Piți” susține că cel mai important joc pentru el este returul cu Anderlecht, din semifinalele Cupei Campionilor Europeni.

Vasile Matincă, invitatul lui Cătălin Oprişan la AS.ro LIVE

Steaua a pierdut turul de la Bruxelles, cu 0-1, dar s-a impus la București cu scorul de 3-0, prin dubla lui Pițurcă și reușita lui Balint. Roș-albaștrii au ajuns atunci în finală și au cucerit Liga Campionilor.

”Meciul cu Anderlecht a fost cel mai bun meci al Stelei, în perioada aceea, a fost un meci fantastic, contra unei echipe foarte puternice. Anderlecht era peste Barcelona, atunci, aveau o echipă formidabilă. Aveau șase internaționali belgieni.

Pierzând primul meci la Burxelles, calificarea era pusă sub semnul întrebării, era foarte greu să bați Anderlecht la două goluri. Noi vorbeam că trebuie să marcăm 4-5 goluri ca să ne calificăm, era foarte greu să nu primești gol cu o echipă ca Anderlecht”, și-a amintit Victor Pițurcă la AS.ro LIVE.

Reclamă
Reclamă

Pițurcă susține că Steaua ar fi putut să mai inscrie, dar a recunoscut faptul că Duckadam a salvat echipa la câteva faze dificile.

”Am jucat și cu teamă, și cu plăcere și am realizat un meci fantastic. Puteam să marcăm vreo 6 goluri. Am ratat eu singur, a ratat Lăcătuș, a ratat Tudorel Stoica, singuri cu portarii. Au ratat și ei, a scos Duckadam câteva mingi”, a mai spus Pițurcă.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine se va califica în finala Mondialului, din semifinala de vis Franţa - Spania?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:48 12 iul.

LIVE VIDEONorvegia – Anglia 1-1, pe Antena 1 şi AntenaPLAY. Bellingham a dat lovitura! Spectacol la Miami

0:21 12 iul.

VideoGod Save The King a răsunat la Miami! David Beckham, alături de Anglia, la sfertul cu Norvegia

23:37

FIFA nu se mai oprește! Scoate la vânzare bucăți din gazonul finalei de la Campionatul Mondial! Cât costă un petic de iarbă

22:58

Decizia FIFA după decesul lui Jayden Adams, care a jucat în 3 meciuri la Cupa Mondială!

22:35

Răsturnare uriașă de situație la FCSB! Transferul a picat în ultimul moment

22:13

Surpriză uriașă pentru Hansi Flick! Dă la antrenamente de un jucător venit direct de la Mondial

1 Gigi Becali s-a pomenit cu banii în cont de la Mirel Rădoi. Gestul neaşteptat al tehnicianului oltean 2 FotoGata! Simona Halep şi-a scos în lume iubitul milionar. Surprinşi lângă Kate Middleton, la Wimbledon! 3 Vladislav Blănuță, gata să plece de la Dinamo Kiev! Clubul care l-a convins pe român 4 Verdictul specialistului după faza controversată din Spania – Belgia 2-1 5 FotoErling Haaland, dat de gol de iubita sa: “E puțin jenant că spun asta”. Ce fac cei doi într-o seară obișnuită 6 Mihai Rotaru nici n-a vrut să audă! Oferta de 2,2 milioane de euro refuzată pe loc de Universitatea Craiova
Citește și