Steaua a pierdut turul de la Bruxelles, cu 0-1, dar s-a impus la București cu scorul de 3-0, prin dubla lui Pițurcă și reușita lui Balint. Roș-albaștrii au ajuns atunci în finală și au cucerit Liga Campionilor.
Fostul atacant din Ghencea consideră că Anderlecht era o echipă mai puternică decât Barcelona.
”Meciul cu Anderlecht a fost cel mai bun meci al Stelei, în perioada aceea, a fost un meci fantastic, contra unei echipe foarte puternice. Anderlecht era peste Barcelona, atunci, aveau o echipă formidabilă. Aveau șase internaționali belgieni.
Pierzând primul meci la Burxelles, calificarea era pusă sub semnul întrebării, era foarte greu să bați Anderlecht la două goluri. Noi vorbeam că trebuie să marcăm 4-5 goluri ca să ne calificăm, era foarte greu să nu primești gol cu o echipă ca Anderlecht”, și-a amintit Victor Pițurcă la AS.ro LIVE.
Steaua s-a dezlănțuit cu Anderlecht
Pițurcă susține că Steaua ar fi putut să mai inscrie, dar a recunoscut faptul că Duckadam a salvat echipa la câteva faze dificile.
”Am jucat și cu teamă, și cu plăcere și am realizat un meci fantastic. Puteam să marcăm vreo 6 goluri. Am ratat eu singur, a ratat Lăcătuș, a ratat Tudorel Stoica, singuri cu portarii. Au ratat și ei, a scos Duckadam câteva mingi”, a mai spus Pițurcă.
- AS.ro LIVE, emisiunea moderată de Cătălin Oprişan, este LIVE de luni până vineri, de la ora 10:30, pe pagina www.as.ro/live, dar și pe Facebook/AntenaSport și Youtube/Antenasport. Edițiile integrale pot fi urmărite pe antenaplay.ro.
- AS.ro LIVE este de luni până vineri, de la 10:30, pe www.as.ro/live
- Pițurcă a reușit o dublă în acel meci
- WTT Champions Yokohama 2026 se vede în AntenaPLAY (4-9 august)
- Juventus - Inter e pe 8 august, de la ora 14:00, în AntenaPLAY
- KuPS – Universitatea Craiova LIVE TEXT (18:00), turul al treilea din Europa League. Campionii României vor în grupe
- Rapid, un nou transfer din Serie A!
- Așa ceva nu s-a mai văzut în fotbal! Motivul pentru care un jucător a făcut schimb de tricouri înainte de meci
- Gigi Becali, detalii despre transferul lui Denis Drăguş la FCSB: 5.000.000 de euro!
- S-a întors regele! Messi a făcut show pe teren pentru prima dată de la finala Mondialului! Dublă și record


































