Barcelona – Athletic Bilbao 2-3. Bascii au câştigat Supercupa Spaniei! Lionel Messi, eliminat în premieră în tricoul Barcei! Inaki Williams, gol de poveste

Iulian Focșăneanu Publicat: 17 ianuarie 2021, 21:10

profimediaimages

Lionel Messi, eliminat în premieră în tricoul Barcelonei, în Supercupa Spaniei

• Athletic Bilbao a cucerit Supercupa Spaniei
  • Lionel Messi, primul cartonaș roșu în 753 de meciuri, la Barcelona

Antoine Griezmann a arătat că este cel mai în formă jucător al catalanilor şi a avut o evoluţie stelară cu care a reuşit să-l eclipseze chiar şi pe căpitanul Lionel Messi.

Ahtletic Bilbao a răpus-o pe Barcelona în Supercupa Spaniei

Griezmann a dezgheţat tabela în minutul 40, dar nu s-a putut bucura prea mult timp. Oscar De Marcos a reuşit să restabilească egalitatea până la pauză. Vârful transferat de la Atletico pentru 120 de milioane de euro s-a revanşat şi a dat lovitura de graţie.

Starul de 29 de ani a punctat din nou în minutul 77, din pasa lui Jordi Alba. Griezmann a contribuit astfel la 4 goluri şi 3 pase decisive în ultimele patru meciuri ale Barcelonei. Mai mult, a ajuns la cinci reuşite în ultimele patru finale jucate, cu echipa de club sau naţionala Franţei.

Când nimeni nu se mai aştepta, Asier Villalibre a făcut 2-2 după o fază fixă. A marcat în minutul 90 şi a trimis meciul în prelungiri. La scurt timp după reluarea jocului, Inaki Williams a reuşit o "bijuterie" de gol.

VEZI AICI GOLUL SUPERB MARCAT DE INAKI WILLIAMS

Bilbao s-a apărat eroic, a câştigat cu 3-2 şi a cucerit Supercupa Spaniei. În semifinale o eliminase pe Real Madrid, graţie "dublei" lui Raul Garcia. Ronald Koeman a ratat şansa de a câştiga primul trofeul din postura de antrenor al Barcelonei.

Lionel Messi, primul cartonaș roșu în 753 de meciuri, în tricoul Barcelonei

Lionel Messi a primit cartonașul roșu în minutul 121. El a fost implicat într-un duel cu Villalibre. Arbitrul a dictat eliminarea după ce a urmărit reluările video și a observat că argentinianul și-a lovit adversarul. ”Riscă o suspendare între 4 și 12 meciuri”, scrie sport.es.

A fost prima eliminare pentru Messi în 753 de meciuri jucate pentru Barcelona. Messi a mai văzut cartonașul roșu de două ori: acum 15 ani, când era la Barca B, și la debutul la echipa națională a Argentinei, contra Ungariei.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

23:35 Simona Halep nu va participa la Stuttgart! Anunţul organizatorilor turneului din Germania 23:35 Pierdere importantă pentru FCSB înainte de meciul cu Farul! Fotbalistul lui Gigi Becali care e în pericol să îşi încheie sezonul! 23:01 FotoHoraţiu Moldovan şi-a făcut publică relaţia cu fosta iubită a lui Dragoş Nedelcu! Primele imagini cu cei doi sărutându-se! 23:01 Viorel Moldovan, sfat preţios pentru jucătorul pus la zid de Edi Iordănescu: „La muncă, copile! Trece trenul pe lângă tine” 22:16 VideoCampioana europeană Mihaela Cambei e gata să dea lovitura la Cupa Mondială de haltere, LIVE în AntenaPLAY! Cum se pregăteşte 22:15 Reacţia lui Edi Iordănescu după ce Gică Hagi l-a lăudat pe Ianis Hagi şi a dat de înţeles că trebuie să fie la EURO 2024 21:50 Eliza Samara – Wang Yidi (vineri, 07:30, AntenaPLAY), duel pentru sferturile de finală de la WTT Champions Incheon 2024 21:37 VideoAlimentele care le dau energie „tricolorilor” din naţionalele de tineret ale României! Puştii le recomandă tuturor românilor 21:29 Cum a trăit Toto Wolff momentul în care Lewis Hamilton i-a spus că pleacă la Ferrari: „Cred că a fost dificil pentru el” 20:30 Anunţul lui Andrei Nicolescu după decizia teribilă primită de Dinamo: „Vom ataca”! Planul „câinilor” pentru a scăpa de sancţiune! Vezi toate știrile
Atletico - Barcelona
Fotbal extern • 17 mart., 23:58
Atletico Madrid – Barcelona 0-3! Manchester United s-a calificat în semifinalele FA Cup după 4-3 cu Liverpool
Ermal Krasniqi a ajuns la Barcelona
Extra • 17 mart., 16:37
FOTO
Ermal Krasniqi a ajuns la Barcelona! Frumoasa sa soție a postat imaginea care a surprins pe toată lumea
Prestaţia lui Ianis Hagi în Bilbao - Alaves, analizată în Spania: "Nu a fost contextul ideal". Prin ce s-a remarcat românul
La Liga • 17 mart., 12:53
Prestaţia lui Ianis Hagi în Bilbao – Alaves, analizată în Spania: „Nu a fost contextul ideal”. Prin ce s-a remarcat românul
Ianis Hagi a jucat 36 de minute în Athletic Bilbao - Deportivo Alaves! Ce notă a primit internaţionalul român
La Liga • 17 mart., 9:07
Ianis Hagi a jucat 36 de minute în Athletic Bilbao – Deportivo Alaves! Ce notă a primit internaţionalul român
Un nou duel între PSG și Barcelona, în sferturile UEFA Champions League
Liga Campionilor • 15 mart., 13:38
Un nou duel între PSG și Barcelona, în sferturile UEFA Champions League. Mbappe și vedetele lui Xavi, gata de spectacol