Bayer Leverkusen – Leipzig 2-3. Primul eşec al campioanei în Bundesliga din mai 2023

Dan Roșu Publicat: 31 august 2024, 21:49

Bayer Leverkusen - Leipzig 2-3. Primul eşec al campioanei în Bundesliga din mai 2023

Xabi Alonso, în timpul unui meci - Profimedia Images

Bayer Leverkusen – Leipzig 2-3. Campioana Germaniei a pierdut primul ei meci în Bundesliga după mai mult de un an. Ultimul eşec venise în mai 2023, 0-3 cu Bochum. Este primul eşec în campionat după 35 de partide.

Aspirinele au condus cu 2-0, după reuşitele fundaşilor laterali, Frimpong şi Grimaldo. Chiar înainte de pauză oaspeţii au reintrat în meci după reuşita lui Kampl, din prelungiri.

În repriza secundă, a ieşit la rampă golgheterul de anul trecut al lui Leipzig. Lois Openda a reuşit o dublă spectaculoasă, stabilind scorul final, în minutul 80.

Chiar dacă au fost şapte minute de prelungiri, Bayer Leverkusen nu a mai reuşit să înscrie golul care să o menţină neînvinsă, aşa cum ne obişnuise în sezonul precedent.

Bayer Leverkusen a câștigat Supercupa Germaniei

Bayer Leverkusen a câștigat Supercupa Germaniei după o nouă remontada de senzație! Campioana Germaniei a făcut spectacol și a cucerit un nou trofeu. Echipa lui Xabi Alonso a început bine duelul cu Stuttgart. Campionii din Bundesliga au deschis scorul încă din minutul 11, prin Boniface.

Stuttgart a revenit însă rapid în meci și a restabilit egalitatea, prin reușita semnată de Millot, din minutul 15

Elevii lui Xabi Alonso au primit o lovitură uriașă în minutul 37, atunci când Terrier a primit un cartonaș roșu.

Stuttgart a trecut la conducerea partidei în a doua repriză, prin Undav. Acesta a înscris în minutul 63 al duelului.

Bayer Leverkusen a egalat, în stilul deja caracteristic, în minutul 88. Grimaldo a declanșat nebunia și a dus meciul la loviturile de departajare, pe care echipa lui Xabi le-a câștigat, cu scorul de 4-3.

Ce rezultat va înregistra FCSB în meciul cu Manchester United, din Europa League?

„E tot ce-mi doream!” Alex Mitriţă, reacţie după anunţul revenirii la naţională! Ce a spus după Universitatea Craiova – Rapid 1-1

23:05

Universitatea Craiova – Rapid 1-1! Derby-ul „de foc” din Bănie, decis de golurile lui Mitriţă şi Braun! Oltenii, pe primul loc

23:05

Simona Halep a anunţat cine este noul ei antrenor! Revine în staff-ul româncei: „Un om deosebit!”

23:02

Simona Halep, mesaj tranşant despre cazul de dopaj al lui Jannik Sinner: „S-a judecat total diferit. Am avut mult de suferit”

1 VIDEOLando Norris, pole position în Marele Premiu al Italiei! Max Verstappen, pe 7! Cursa, duminică, pe Antena 1 şi AntenaPLAY (15:45) 2 FCSB şi-a aflat adversarele din grupa Europa League! Manchester United vine la Bucureşti. Confruntări cu PAOK şi Olympiacos 3 Nota umilitoare primită de Kylian Mbappe, după Las Palmas – Real Madrid 1-1. Starul francez are probleme după transferul galactic 4 Gigi Becali l-a văzut pe Marcel Ciolacu în Ghencea şi i-a cerut un singur lucru: „De ce să cheltuiţi 20 de milioane de euro?” 5 Gigi Becali e all-in pentru transferul lui Ianis Hagi la FCSB! Clauza uimitoare cu care vrea să-l convingă şi pe Gică Hagi 6 NEWS ALERTAlexandru Cicâldău revine în Liga 1! Clubul la care l-a împrumutat Galatasaray. Mutarea oficială ar putea fi făcută azi