St Pauli a promovat în Bundesliga, după 13 ani de aşteptare. Bucuria fanilor a făcut deja înconjurul lumii. A fost sărbătoare atât pe teren, cât şi pe străzi.
FC St Pauli şi-a asigurat duminică promovarea în Bundesliga după ce a învins, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia VfL Osnabruck.
St Pauli a promovat în Bundesliga, după 13 ani
FC St Pauli, echipa unui cartier din Hamburg, a promovat matematic în Bundesliga după 13 ani de la ultima prezenţă în elita fotbalului german. Formaţia antrenată de Fabian Hurzeler a condus cu 3-0 pe Osnabruck, după golurile marcate de Afolayan, în minutele 7 şi 58, şi de Nemeth, în minutul 68. Oaspeţii au marcat golul de onoare în minutul 90+1, dintr-un penalty.
Imediat după fluierul final, fanii au intrat cu miile pe teren şi au sărbătorit alături de jucători promovarea.
SCENES! ☠️🇩🇪
St Pauli, with an Aussie captain Jackson Irvine and fellow Socceroo Connor Metcalfe at the fore, are back in the Bundesliga for the first time since 2010-11.
🎉
pic.twitter.com/GPU5sJU5iv
— Sacha Pisani (@Sachk0) May 12, 2024
Au urmat momente impresionante, care au fost publicate şi pe contul oficial de Twitter al clubului.
❗️ #fcsp #1Traum pic.twitter.com/ejMXyMWWWk
— FC St. Pauli (@fcstpauli) May 12, 2024
Au apărut şi imagini de senzaţie de pe străzi, cu fanii lui St Pauli.
