Închide meniul

Vincent Kompany, noul antrenor al lui Bayern Munchen! Anunţul de ultim moment al bavarerzilor

Viviana Moraru Publicat: 29 mai 2024, 18:28

Comentarii
Vincent Kompany, noul antrenor al lui Bayern Munchen! Anunţul de ultim moment al bavarerzilor

Vincent Kompany, noul antrenor al lui Bayern Munchen/ Twitter

Vincent Kompany este noul antrenor al lui Bayern Munchen! Fostul jucător al lui Manchester City, care ultima dată a antrenat-o pe Burnley, a fost prezentat deja de oficialii bavarezi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Vincent Kompany a retrogradat cu Burnley în League One, în sezonul recent încheiat. Pe lângă formaţie engleză, fostul internaţional belgian a mai antrenat-o în trecut pe Anderlecht.

Vincent Kompany, noul antrenor al lui Bayern Munchen

“Vincent Kompany este noul antrenor al lui Bayern, punându-şi semnătura pe un contract valabil până în 2027”, a anunţat Bayern Munchen, pe conturile oficiale de socializare.

Vincent Kompany îl va înlocui pe banca lui Bayern Munchen pe Thomas Tuchel, Tehnicianul german s-a despărţit de formaţia bavarerză la finalul sezonului recent încheiat.

Vincent Kompany s-a declarat entuziasmat să îşi înceapă aventura pe banca lui Bayern Munchen. Bavarezii au plătit 12 milioane de euro, pentru a-l aduce pe tehnicianul belgian pe banca echipei, dat fiind faptul că acesta mai avea contract cu Burnley până în 2028.

Reclamă
Reclamă

“Aştept cu nerăbdare provocarea de la Bayern. Ca antrenor, trebuie să aperi ceea ce reprezinţi ca persoană: îmi place să am posesia, să fiu creativ şi de asemenea, trebuie să fim agresivi pe teren şi curajoşi.

Acum aştept cu nerăbdare cele mai elementare lucruri: să lucrez cu jucătorii, să construiesc o echipă. Când fundaţia este la locul ei, succesul va urma”, a declarat Vincen Kompany, citat de Fabrizio Romano.

Reclamă

Ce a declarat Thomas Tuchel, după plecarea de la Bayern Munchen

Thomas Tuchel a plecat de la Bayern Munchen. Antrenorul bavarezilor a avut discuţii cu conducerea clubului, dar cele două părţi nu au reuşit să ajungă la un numitor comun.

Astfel, Tuchel a revenit la decizia luată încă din luna februarie, atunci când a anunţat că părăseşte echipa la finalul sezonului, chiar dacă rezultatele bune din UEFA Champions League au dus la discuţiile cu conducerea pentru a continua pe Allianz Arena.

„Aceasta este ultima mea conferinţă de presă în Saebener Strasse. Acordul din februarie este în continuare valabil. Au fost din nou discuţii, dar nu am putut ajunge la un acord. Rămânem, deci, cu acordul din februarie”, le-a spus tehnicianul german jurnaliştilor prezenţi în sala de presă, potrivit agerpres.ro.

„Este evident greu. Rezultatele din Liga Campionilor împotriva echipelor Lazio, Arsenal şi Real Madrid aduc unitate. Feedback-ul din ultimele săptămâni a fost fundamental pentru ca noi să avem o discuţie. Dar nu am putut ajunge la un acord şi nu voi enumera motivele”, a adăugat el.

Thomas Tuchel, câştigător al Ligii Campionilor cu Chelsea Londra în 2021, l-a înlocuit pe Julian Nagelsmann la cârma echipei Bayern Munchen la sfârşitul lunii martie 2023, în baza unui contract valabil până în 2025.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
13:43
Lewis Hamilton are speranţe mari pentru 2026: “Lucrăm pentru ca maşina de anul viitor să aibă ceva din ADN-ul meu”
13:39
Ioan Varga, noi declaraţii despre transferul lui Louis Munteanu. Vizita medicală, în viitorul apropiat
13:15
România – Ungaria 11-15, la Campionatul Mondial de Polo. “Tricolorii”, învinşi în barajul pentru sferturi
12:55
Zi istorică în Argentina! Fanii pot asista la meciurile din deplasare după o pauză de 12 ani
12:34
“Respectaţi fotbalul”. Reacţia secretarului general LPF, după ce sportul n-a avut prioritate pe Arena Naţională
12:22
OFICIAL | Hakim Abdallah a plecat de la Dinamo! Anunţul făcut de echipa din Ştefan cel Mare: “Mulţumim!”
1 EXCLUSIVSimona Halep, aproape de o colaborare spectaculoasă în tenis: “Am vorbit deja cu ea” 2 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 3 Un jucător de la CFR Cluj și-a reziliat contractul din cauza restanțelor salariale! 4 Mihai Rotaru face curăţenie la Universitatea Craiova: “Paguba e mare sezonul acesta”. Câţi jucători pleacă din Bănie 5 Horaţiu Moldovan şi-a găsit echipă! Portarul naţionalei României se întoarce în La Liga 6 Gigi Becali a iertat un titular de la FCSB pe care l-a făcut praf: “M-a mirat! N-a fost el”
Citește și