CM 2022 | Kylian Mbappe, reacție virală după ce Harry Kane a ratat un penalty în Anglia – Franța 1-2! Ce a făcut starul lui Deschamps

De Cosmin Cioboată
Publicat: 10.12.2022, 23:25

Harry Kane și Kylian Mbappe, în timpul meciului Anglia - Franța

Franța a învins Anglia și s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial

Franța a învins Anglia și s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial / Profimedia

Franța s-a impus în duelul de „5 stele” cu Anglia, grație golurilor marcate de Aurelian Tchouameni (17′) și Olivier Giroud (78′). Harry Kane a înscris din penalty (54′) pentru naționala lui Gareth Southgate, apoi a ratat o nouă șansă colosală.

Harry Kane a avut ocazia de a restabili din nou egalitatea, în minutul 84 al meciului din Qatar. Anglia a primit al doilea penalty al meciului pe final, după un fault comis în propriul careu de Theo Hernandez asupra lui Declan Rice.

Kane a trimis mult peste poartă, iar francezii au răsuflat ușurați. Ba mai mult, unii dintre ei au avut o reacție mult mai puternică. Kylian Mbappe a fost surprins de camerele TV cu o „explozie” de bucurie după ce căpitanul Angliei a ratat lovitura de la 11 metri.

Mbappe a râs cu poftă, cu gura până la urechi, iar gestul său a ajuns imediat viral.

„Așa a reacționat Mbappe după ratarea lui Harry Kane”, a notat ESPN.

Harry Kane a devenit cel mai bun marcator din istoria naționalei Angliei, la egalitate cu Wayne Rooney

Seara lui Harry Kane a fost excelentă, până în minutul 84. Atacantul de 29 de ani a devenit cel mai bun marcator din istoria naționalei Angliei, la egalitate cu Wayne Rooney, după golul marcat în minutul 54 al duelului de „5 stele” dintre Anglia și Franța.

Kane a restabilit egalitatea, la 1-1, în meciul din sferturile Mondialului, din penalty. Bukayo Saka a căzut în careul Franței după un duel cu Aurelian Tchouameni, iar arbitrul central a dictat lovitură de la 11 metri.

Kane și-a asumat responsabilitatea și a transformat cu o execuție în forță, în plasa laterală.

A fost golul cu numărul 53 marcat de atacantul lui Tottenham pentru naționala Albionului. Astfel, Harry Kane l-a egalat pe Wayne Rooney în topul marcatorilor all-time din selecționata Angliei.

Harry Kane a purtat pentru a 11-a oară banderola de căpitan a naționalei Angliei, la Campionatele Mondiale, și a stabilit un nou record. Niciun alt jucător din naționala Albionului n-a mai reușit această performanță.

La 29 de ani, Harry Kane are cifre fabuloase. Atacantul a marcat 53 de goluri în 80 de apariții la naționala Angliei. Wayne Rooney, fostul mare atacant al lui Manchester United, a avut nevoie de 120 de meciuri pentru a ajunge la borna respectivă.

20:50 „Au făcut o treabă bună” Adi Mutu i-a lăudat pe jucătorii de la FCSB după ce au câștigat titlul! Nu l-a uitat nici pe Gigi Becali 20:45 LIVE VIDEOPAOK – AEK se joacă ACUM, în AntenaPLAY! Răzvan Lucescu, ultima şansă la titlu! Derby nebun în Grecia 20:41 VIDEODenis Alibec a retrogradat în Qatar! A marcat primul gol după patru luni, dar nu şi-a putut salva echipa 20:19 „Nu există! Sunt 4 litere!” Tudorel Stoica a răbufnit după ce FCSB a câștigat titlul! Discurs dur la adresa roș-albaștrilor 19:37 VIDEODenis Drăguș, gol fabulos în Trabzonspor – Gaziantep! S-a distrat cu echipa care vrea să îl transfere. A marcat și Deian Sorescu 19:14 Un campion mondial cu Argentina, primul transfer al verii la Barcelona! Xavi pregătește deja echipa pentru sezonul viitor 19:10 Ange Postecoglou s-a prăbuşit emoţional, după ce Tottenham a pierdut derby-ul cu Arsenal! Radu Drăguşin, „uitat” pe bancă 18:41 CSM Bucureşti, învinsă în turul sferturilor Ligii Campionilor! „Tigroaicele”, şanse mici să se califice în Final Four 18:30 Neluţu Varga, replică acidă pentru Gigi Becali, după ce FCSB a câştigat titlul: „De la anul îi va fi foarte greu!” 18:30 Francesco Bagnaia a câștigat Marele Premiu al Spaniei la MotoGP! Pilotul de la Ducati a făcut spectacol Vezi toate știrile

Zodii care nu pot renunța la trecut. Nativii care aleg să trăiască din amintiri

Zodii care au noroc la bani în mai 2024. Nativii aceștia reușesc să câștige sume impresionante