CFR Cluj – AS Roma 0-2. Autogolul lui Debeljuh şi un penalty uşor acordat au făcut diferenţa. Cum se mai poate califica CFR

Gal Dorin Publicat: 26 noiembrie 2020, 19:00

profimediaimages

CFR Cluj a fost învinsă de AS Roma cu 2-0

• CFR Cluj ocupă locul al treilea în grupă
  • AS Roma este deja calificată în 16-imi

Situaţie grea la CFR Cluj. Echipa antrenată de Dan Petrescu a pierdut patru din ultimele cinci meciuri jucate în toate competiţiile.

CFR Cluj a primit şapte goluri de la AS Roma

În Europa League, CFR nu a reuşit să-i dea gol lui AS Roma în mai mult de 180 de minute. A fost 5-0 în tur, iar italienii s-au impus şi la Cluj, cu 2-0.

După o repriză jucată în ceaţă, la propriu şi la figurat, cu un singur şut pe spaţiul porţii, Roma a început în forţă după pauză şi s-a desprins rapid, cu ajutorul lui Debeljuh. Intrarea vedetelor Dzeko şi Mkhitaryan a adus şi cel de-al doilea gol, marcat din penalty de Veretout.

CFR Cluj se luptă pentru calificare cu Young Boys

Campioana din Liga 1 are patru puncte după patru meciuri jucate în grupa de Europa League. CFR este pe locul al treilea, dar încă speră la calificare.

Young Boys Berna are un avans de trei puncte şi o va întâlni pe Roma, etapa viitoare, când clujenii o vor înfrunta pe ŢSKA Sofia, singura echipă pe care au învins-o.

Duelul decisiv pentru a doua poziţia în grupă se poate da pe 10 decembrie, în Elveţia. Roma este deja calificată, după ce a acumulat deja zece puncte.

LIVE TEXT | CFR Cluj – AS Roma

Min. 90+4: Final de meci. AS Roma se impune cu 2-0 şi obţine calificarea în fazele eliminatorii.

Min. 93: Dzeko a primit cartonaş galben, după ce l-a lovit cu cotul pe Manea şi i-a spart buza.

Min. 84: Fonseca îşi permite să debuteze un fundaş de 18 ani. Tripi i-a luat locul lui Carles Peres.

Min. 80: Ocazie uriaşă AS Roma. Bruno Peres a şutat mult peste poartă dintr-o poziţie ideală.

Min. 71: Cartonaş galben Camora.

Min. 70: Carnat i-a luat locul lui Păun, iar Vojtus va juca în locul lui Debeljuh

Min. 67: GOOOL ROMA, 0-2. A marcat din penalty Veretout.

Min. 65: Penalty primit de AS Roma, după o intervenţie a lui Bălgrădean asupra lui Mkhitaryan. Jucătorii lui CFR au protestat la decizia arbitrului. Burcă a primit cartonaş galben.

Min. 64: Mkhitaryan i-a luat locul lui Spinazzola. Roma şi-a trimis vedetele pentru finalul de joc.

Min. 64: Dzeko a intrat la Roma în locul lui Mayoral. Bosniacul joacă meciul cu numărul 100 în cupele europene.

Min. 61: Bălgrădean o salvează pe CFR. Mayoral a fost aproape de 2-0 pentru Roma.

Min. 53: Jucătorul lui AS Roma, Diawara, este avertizat cu cartonaşul galben.

Min. 51: Schimbare la CFR. Chipciu intră în locul lui Itu.

Min. 49: GOOOL ROMA! Debeljuh şi-a trimis în propria poartă, după o lovitură liberă executată de Veretout.

Min 46: A început repriza a doua. Roma este mai periculoasă. Situaţie periculoasă ratată de Bruno Peres.

Min. 45: Prima repriză s-a terminat la egalitate, 0-0.

Min. 43: CFR primeşte al treilea cartonaş galben, Djokovic a fost cel sancţionat.

Min. 35: Cătălin Itu a primit cartonaş galben, iar la două minute distanţă Alexandru Păun a fost avertizat şi el.

Min. 32. Mayoral a şutat spre poarta lui CFR, dar Bălgrădean a prins fără probleme.

Min. 25: Ocazie CFR Cluj. Prima fază periculoasă i-a aparţinut lui Debeljuh. Acesta a trimis slab cu capul, din centrul careului, după o centrare bună a lui Camora.

Min. 10: Nicio ocazie importantă în startul partidei. CFR are nevoie de cel puţin un punct ca să ţină pasul cu Young Boys, care a învins-o cu 1-0, la Sofia, pe ŢSKA.

Min. 1: A început meciul de pe stadionul din Gruia. Ceaţa le dă bătăi de cap ambelor echipe.

Moment de reculegere la Cluj, ţinut în memoria lui Diego Maradona.

Echipele de start:

CFR Cluj (4-3-3): Bălgrădean – Susic, Manea, Burcă, Camora – Djokovic, Itu, Păun – Rondon, Debeljuh, Pereira

Rezerve: Sandomierski, Ciobotariu, Latovlevici, Haiduc, Chipciu, Vojtus, Joca, Carnat

Antrenor: Dan Petrescu

AS Roma (3-4-2-1): Pau Lopez – Spinazzola, Cristante, Juan Jesus – Peres, Villar, Diawara, Calafiori – Pellegrini, C. Perez – Mayoral

Rezerve: Berti, Mirano, Karsdorp, Dzeko, Pedro, Veretout, Ciervo, Milanese, Tripi, Mkhitaryan

Antrenor: Paulo Fonseca

Giallorossi vin după patru victorii consecutive, cu 13 goluri marcate și umul singur primit. Echipa antrenată de Paulo Fonseca a câștigat cu 5-0 meciul tur din Italia, făcând un Dan Petrescu aparent epuizat să declare la acel moment că intenționează să demisioneze.

Edin Dzeko este și el din nou disponibil, iar armeanul Mkhitaryan își continuă forma extraordinară pe care a arătat-o în ultimul timp, astfel că ardelenii vor avea cu siguranță un meci greu.

CFR Cluj este neînvinsă în ultimele șapte meciuri din Europa jucate acasă, dar înfrângerea de pe teren propriu din ultima etapă cu UTA ar putea să cântărească în performanța echipei ”Bursucului”.

A procedat bine Istvan Kovacs când l-a eliminat pe Araujo, în Barcelona - PSG?

0:54 Tabloul semifinalelor din UEFA Champions League! Dueluri stelare pentru finala de pe Wembley 0:49 Manchester City – Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d) și Bayern – Arsenal 1-0! Dramatism în sferturile Ligii! Se știu semifinalistele 17
23:57
Câţi bani a câştigat Corvinul Hunedoara, după calificarea istorică în finala Cupei României
17
23:25
„S-ar potrivi!” Mesaj clar despre posibilul transfer de vis al lui Dennis Man la Borussia Dortmund
17
23:20
Corona Brașov este campioana României la hochei! Echipa de sub Tâmpa a reușit o „triplă” istorică
17
22:55
Anunţ teribil pentru Simona Halep! Motivul pentru care ar putea să nu primească wild card la Roland Garros
17
22:41
Sorin Cârțu l-a luat la țintă pe jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB! Avertisment pentru patronul roș-albaștrilor
17
22:12
Bernadette Szocs – Manyu Wang, LIVE VIDEO (13:00, AntenaPLAY), în optimile Cupei Mondiale de tenis de masă Macao 2024
17
22:07
„Finalele se câștigă!” Florin Maxim a uimit pe toată lumea după ce Corvinul s-a calificat în finala Cupei României!
17
21:37
Cum le-a dat Corvinul o lovitură uriașă cluburilor din playoff! Ce înseamnă calificarea echipei din Liga a 2-a în finala Cupei
Dumitru Dragomir a dat verdictul despre cel mai valoros jucător din Liga 1
Liga 1 • 16 apr., 10:25
„E peste Coman, e de nivelul lui Drăguşin!” Dumitru Dragomir a dat verdictul despre cel mai valoros jucător din Liga 1
Cristiano Bergodi a răbufnit şi a explicat de ce a exclus din lot trei jucători
Liga 1 • 15 apr., 21:44
„Trebuia schimbat şi antrenorul!” Cristiano Bergodi a răbufnit şi a explicat de ce a exclus din lot trei jucători de la Rapid
Mihai Stoica, uluit după CFR Cluj - FCSB 0-1
Liga 1 • 15 apr., 18:38
Mihai Stoica, uluit după CFR Cluj – FCSB 0-1! Detaliul scos în evidenţă după victoria roş-albaştrilor: „Imposibil de imaginat!”