Andrea Compagno a reuşit să egaleze în Anderlecht – FCSB! „Magicianul” lui Gigi Becali, gol de atacant „pur-sânge”

Viviana Moraru Publicat: 27 octombrie 2022, 21:21

Andrea Compagno a reuşit să egaleze în Anderlecht – FCSB! „Magicianul lui Gigi Becali, gol de atacant „pur-sânge

Andrea Compagno a reuşit să egaleze, în Anderlecht - FCSB

Andrea Compagno, în timpul unui meci pentru FCSB / Profimedia

Andrea Compagno a egalat în Anderlecht – FCSB. Italianul a fructificat centrarea perfectă a lui Risto Radunovic, şi a restabilit egalitatea pe Lotto Park, din Bruxelles.

FCSB dispută meciul decisiv din Conference League. Trupa lui Nicolae Dică se află pe ultimul loc în grupă, înaintea meciului cu Anderlecht.

Andrea Compagno a egalat în Anderlecht – FCSB

Andrea Compagno a fost introdus la pauză de către Nicolae Dică, în locul lui Andrei Dumiter. Italianul a marcat la 15 minute distanţă, în minutul 60.

Atacantul a reuşit o lovitură de cap perfectă, dintre doi fundaşi ai celor de la Anderlecht. Compagno a marcat primul gol în Conference League, la al patrulea meci pe care îl bifează în această competiţie.

Andrea Compagno a fost adus în această vară de FCSB, de la FC U Craiova 1948. Gigi Becali a plătit în schimbul său suma de 1,5 milioane de euro. Până la partida cu Anderlecht, italianul marcase 6 goluri, în 10 partide pentru roş-albaştrii.

FCSB are o defensivă de coșmar! Favoriții lui Gigi Becali au gafat și în deplasarea cu Anderlecht

FCSB are o defensivă de coșmar în acest sezon. Echipa lui Nicolae Dică nu a reușit să scape fără gol primit în deplasarea cu Anderlecht din UEFA Conference League. După ce a pierdut cu același scor, 0-5, în ambele partide cu Silkeborg, roș-albaștrii au gafat și în capitala Belgiei.

Nicolae Dică a surprins în echipa de start și a ales să atace cu Dumiter. În centrul defensivei s-a bazat tot pe favoriții lui Gigi Becali, Joonas Tamm și Joyskim Dawa.

În minutul 38, apărarea lui FCSB a cedat. Murillo a centrat în mijlocul careului, acolo unde Yari Veschaeren a fost scăpat din marcaj. Aflat între Tamm și Dawa, mijlocașul de 21 de ani a profitat și a trimis imparabil. Târnovanu nu a avut nicio șansă.

A fost al 14-lea gol primit de roș-albaștri în cele 5 meciuri din grupa B din Conference League. Nicio altă echipă din competiție nu a încasat mai multe goluri. Singurul meci în care FCSB s-a apărat fără greșeală a fost chiar turul cu Anderlecht, scor 0-0.

Titularizați cu regularitate, Tamm și Dawa s-au întrecut în erori și în campionat. FCSB are a 5-a cea mai slabă defensivă din Liga 1. În 13 meciuri a încasat 18 goluri. Numai Mioveni, UTA, FC Argeș și Chindia au mai multe goluri primite.

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”