Ce a declarat Laurenţiu Reghecampf după Neftchi Baku – Rapid Viena 2-1: „E o victorie mare pentru club şi pentru Azerbaidjan!”

Iulian Focșăneanu Publicat: 5 august 2022, 10:33

Laurenţiu Reghecampf, obiectiv îndrăzneţ după prima victorie obţinută de Neftchi Baku în 2023

Laurenţiu Reghecampf, la conferinţa de presă / Captură Youtube

• Neftchi Baku – Rapid Viena 2-1
  • Declaraţiile lui Laurenţiu Reghecampf de la finalul meciului

Laurenţiu Reghecampf a obţinut cea mai importantă victorie la noua sa echipă. A reuşit să câştige meciul Neftchi Baku – Rapid Viena, scor 2-1, din prima manşă a turului 3 preliminar al UEFA Conference League.

Chiar dacă gruparea din Azerbaidjan a primit gol în minutul 90+5, Reghecampf nu şi-a pierdut buna dispoziţie şi şi-a felicitat jucătorii la finalul partidei. I-a anunţat însă că nu trebuie să se gândească deja la calificare şi că îi aşteaptă o viaţă grea în Austria.

Ce a declarat Laurenţiu Reghecampf după Neftchi Baku – Rapid Viena 2-1

Vreau să îmi felicit jucătorii, au luptat şi au jucat foarte bine. Am evoluat împotriva unei echipe foarte bune, dar cred că din primul şi până în ultimul minut am fost mai puternici. Cred că am meritat să câştigăm!

Nu sunt fericit pentru că am primit gol în ultimul minut, dar nu schimbă nimic pentru noi. Mă aştept de la echipa mea să aibă aceeaşi atitudine în retur. Vom merge în Austria şi vom încerca din nou să câştigăm. Dacă nu încercăm asta, nu vom avea nicio şansă. Trebuie să lucrăm pentru a nu mai face greşeli, pentru a fi mai buni şi sigur avem şansa noastră în următorul meci„, a declarat Laurenţiu Reghecampf la conferinţa de presă.

Fostul antrenor al Universităţii Craiova i-a felicitat şi pe fanii lui Neftchi Baku.

Văd toată lumea supărată aici, dar eu sunt foarte fericit. Ştiu care este nivelul acestei echipe, ştiu câtă presiune va fi în următorul meci. Pentru noi este o mare victorie, pentru club, pentru Azerbaidjan! Am meritat să câştigăm, avem fani incredibili şi din acest motiv vreau să le mulţumesc încă o dată. Au fost incredibili şi chiar merită totul din partea noastră!„, a mai spus Reghecampf.

Laurenţiu Reghecampf, victorie uriaşă în Conference League. Neftchi Baku – Rapid Viena 2-1

Jucătorii lui Reghe porneau cu şansa a doua în duelul cu austriecii. Chiar şi aşa, au reuşit să deschidă scorul chiar înainte de pauză. Israelianul Ataa Jaber a marcat în minutul 43, pe stadionul din Baku, cu un şut deviat.

După o oră de joc a înscris şi mijlocaşul american venit gratis de la Anderlecht, Kenny Saief. A profitat de o serie de gafe ale defensivei adverse.

În minutul 90+5, oaspeţii au reuşit să înscrie un gol care le dă speranţe înaintea returului. Fostul golgheter al lui St. Pauli, Guido Burgstaller, a marcat şi s-a bucurat la maximum alături de coechipieri.

Echipa lui Laurenţiu Reghecampf s-a impus totuşi cu 2-1 şi are o şansă importantă de a se califica în play-off-ul Conference League. Returul este programat peste o săptămână, la Viena. Dacă va rămâne în competiţie, Reghe se va lupta pentru prezenţa în grupe cu câştigătoarea „dublei” Vaduz – Konyaspor.

Cine va castiga Liga Campionilor in acest sezon?

Sorin Cârţu a dezvăluit marea greşeală făcută de Mihai Rotaru la Universitatea Craiova: "Alegerea nu a fost inspirată"
Liga 1 • 19 feb., 17:57
Sorin Cârţu a dezvăluit marea greşeală făcută de Mihai Rotaru la Universitatea Craiova: „Alegerea nu a fost inspirată”
Laurenţiu Reghecampf, salvat de golul lui Andrei Cordea
Fotbal extern • 17 feb., 9:23
Laurenţiu Reghecampf, salvat de golul lui Andrei Cordea! Reuşită în minutul 90+8 a românului în Arabia Saudită
Diverse • 17 feb., 9:20