Închide meniul

CFR Cluj – Maribor 1-0. GOOOLLLL! Jucătorii lui Dan Petrescu s-au calificat în grupele Conference League

Antena Sport Publicat: 25 august 2022, 21:55 / Actualizat: 16 ianuarie 2024, 21:24

Reclamă
CFR Cluj – Maribor 1-0. GOOOLLLL! Jucătorii lui Dan Petrescu s-au calificat în grupele Conference League

Gol senzaţional marcat de Cvek / Digi Sport

CFR Cluj – Maribor 1-0, în returul din play-off-ul Conference League. Jucătorii lui Dan Petrescu au obţinut calificarea în grupele Conference League şi au reuşit să dea lovitura, după remiza albă din prima manşă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

CFR Cluj va încasa 2,94 milioane de euro de la UEFA. Echipa lui Dan Petrescu şi-a asigurat deja câte 550.000 de euro pentru parcursul până în play-off.

LIVE SCORE CFR Cluj – Maribor 1-0

Min 90+7: Final de meci! CFR Cluj s-a calificat în grupele Conference League! Dan Petrescu şi jucătorii de la CFR Cluj au făcut hora bucuriei pe teren.

Min. 90: GOOOLLLL! Cvek a înscris din semi-foarfecă! Nebunie în Gruia

Reclamă
Reclamă

Min 46: S-a reluat meciul.

Min 45: Pauză! Scorul este 0-0.

Min. 1: A început meciul

Reclamă

CFR Cluj: Scuffet – Manea, Burcă, Matias, Camora – Boateng, Jefte, Cvek – Petrila, Yeboah, Deac

Rezerve: Bălgrădean, Brucic, Păun, Roger, Malele, Mistrati, Hoban, Kolinger, Bordeianu, Braun, Muhar, Buș

Antrenor: Dan Petrescu

Maribor: Bergesen – Zinic, Karic, Uskokovic, Sikosek – Antolin, Vidakovic – Repas, Bozic, Brnic – Baturina

Rezerve: Zalokar, Pridgar, Kronaveter, Sirk, Bozickovic, Maher, Lausic, Mitrovic, Guerrico, Koderman, Vipotnik, Cuk

Antrenor: Damir Krznar

Dan Petrescu a lăudat-o la scenă deschisă pe Maribor, înaintea meciului decisiv din play-off-ul Conference League

Dan Petrescu a vorbit despre Maribor și a ajuns la concluzia că meciul din Gruia va fi echilibrat, iar calificarea se va decide în urma unei execuții individuale.

„Pentru mine, mereu cel mai important meci e meciul următor. E play-off, ambele echipe vor să ajungă în grupe. Presiunea e mare pe ambele echipe. Maribor e campioana Sloveniei și orice echipă campioană are mentalitate de învingători. Ei trec printr-o perioadă mai slabă, dar de când a venit noul antrenor nu au pierdut. Au făcut două egaluri după două meciuri bune și e clar că noul antrenor a adus o organizare mai bună, un joc mai bun pe apărare și pe faze fixe.

Par mult mai pragmatici, mai bine organizați și e clar că și pentru ei e foarte important acest meci. Au 15 jucători care au jucat sau joacă pe la echipe naționale, U21, U19, echipa mare, și ale Sloveniei, și ale Croației. Fotbalul din Slovenia e foarte avansat, știm și noi ce jucători sunt în Europa din Slovenia. Va fi un meci care pe care. Cum ați văzut și ieri în Champions League cu Steaua Roșie și Qarabag, două greșeli mari au făcut să fie eliminați. Cine va greși, va ieși din competiție.

Sper să fim concentrați pentru că cei de la Maribor, chiar dacă au jucat duminică, au echipă foarte tânără. În afară de Kronaveter, care e căpitanul echipei, au jucători de 22, 23, 24 de ani. Ei ar putea juca mereu 3 meciuri pe săptămână. Într-un fel i-a ajutat pe ei meciul ăsta, pentru că au lucrat puțin și la omogenitate. Au un ’11’ de bază foarte bun și veți vedea un meci foarte echilibrat și cred că se va decide cu o execuție”, a declarat Petrescu.

Dan Petrescu nu e mulțumit nici după ce LPF a amânat meciul lui CFR Cluj din Liga 1

Dan Petrescu nu e mulțumit nici după ce LPF a amânat meciul lui CFR Cluj din Liga 1, contra lui FC Hermannstadt, programat inițial duminica trecută. Șefii de la Ligă au luat această hotărâre după solicitările făcute de echipele românești care evoluează în play-off-ul UEFA Conference League.

Chiar dacă LPF i-a dat dreptate și a reprogramat meciurile din weekend, Dan Petrescu tot nu a fost pe deplin mulțumit înaintea partidei decisive cu Maribor.

La conferința premergătoare meciului retur din play-off-ul Conference League, „Bursucul” a recunoscut că nu este sigur dacă pauza prelungită din ultimele zile îi va ajuta pe elevii săi la meciul cu Maribor.

„Ne-am odihnit. Asta nu știu dacă e bine. Vedem, cu această pauză a trebuit să le dau câteva zile libere. N-am avut o zi liberă de când am început campionatul. După care, ieri și azi am încercat să-i aduc înapoi concentrați. După zilele libere, jucătorii se relaxează prea mult.

Aș vrea să răspund la întrebarea asta (n.r – dacă este bine că meciul din Liga 1 a fost amânat), mâine, după meci. Bine?”, a declarat Dan Petrescu, la conferința de presă.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
13:37

Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestat

13:32

VIDEOBernadette Szocs s-a calificat în Stage 2, la Cupa Mondială, fără set pierdut

13:21

EXCLUSIVRăzvan Zăvăleanu, reacție fermă despre ieșirea lui Dinamo din insolvență: „Să nu se hazardăm”

13:12

Marius Şumudică a început să plângă în timp ce vorbea despre moartea lui Aaron Boupendza: „Era ca și copilul meu”

12:49

Real Madrid – Arsenal și Inter – Bayern Munchen LIVE TEXT (22:00), în sferturile Champions League. „Galacticii” vor remontada

12:42

EXCLUSIVCristina Neagu, comparată cu Gică Hagi, înainte de ultimul ei meci în Liga Campionilor, pe teren propriu

1 Sorin Cârţu cere ca Florin Tănase şi Ştefan Târnovanu să fie chemaţi la Comisii: „Astea ce înseamnă?” 2 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul lui 3 PSG şi Barcelona au tremurat, dar s-au calificat în semifinalele Champions League! Dramatism total în sferturi 4 VideoAl Sharjah, echipa lui Cosmin Olăroiu, a întors dramatic soarta semifinalei Ligii Campionilor Asiei 2 5 Marius Şumudică, scandal cu Elias Charalambous: „Nişte mizerii! Să-şi ceară scuze” 6 Petrolul şi-a prezentat noul antrenor principal. Revine în fotbalul românesc după 12 ani
Citește și