Coeficientul UEFA al celor de la FCSB s-a prăbușit după umilința cu Silkeborg, 0-10 la general în grupele Conference League, în timp ce CFR Cluj a făcut un salt important, fiind echipa cu cel mai bun punctaj din România.
FCSB a ieșit din top 100 pentru prima dată în ultimii cinci ani, a calculat gsp.ro. În 2018, roș-albaștrii erau aproape egalii lui AC Milan în ceea ce privește coeficientul UEFA, însă s-au prăbușit din cauza lipsei de performanțe din ultimii ani.
Coeficientul lui FCSB s-a prăbușit
Dacă atunci FCSB avea un punctaj de 27.500, roș-albaștrii au rămas în prezent doar cu 11.000. Echipa lui Nicolae Dică a căzut pe locul 114 în Europa!
Situația este diametral opusă în ceea ce o privește pe CFR Cluj. Campioana României avea doar 1.000 de puncte în 2018, însă calificările constante în grupele europene au propulsat echipa din Gruia. În prezent, CFR a ajuns la un punctaj de 24.500 și ocupă locul 62 în clasamentul coeficienților!
Din 2018 și până în prezent, FCSB a prins o singură dată grupele unei competiții europene, chiar în această stagiune, când a ajuns în Conference League. CFR Cluj, pe de altă parte, a evoluat de două ori în grupele Europa League și a ajuns deja la două prezențe consecutive în grupele Conference League.
Ciprian Marica îi cere lui Nicolae Dică să arunce prosopul
Fostul internaţional român, care a fost coechipier la echipa naţională cu Dică, nu îşi explică ce se întâmplă la vicecampioana Ligii 1.
„A fost un meci penibil cu Silkeborg, asta deși se anunța o revanșă după ceea ce s-a întâmplat în tur. Antrenorul Nicolae Dică și staff-ul lui ar trebui să ofere cu adevărat explicații după un nou eșec de proporții. Aș compara această dublă manșă a celor de la FCSB cu dubla pe care România a avut-o cu Muntenegru, în Liga Națiunilor. Și atunci este clar că n-ai făcut ceva bine.
Oamenii au avut așteptări mari în returul cu Silkeborg, dar Nicolae Dică n-a învățat nimic din prima partidă, așa că să-și rupă carnetul de antrenor”, a declarat Ciprian Marica pentru prosport.ro.
