Alexandru Ivan Publicat: 21 iulie 2022, 21:14

Jucătorii de la FCSB, în timpul unui meci

Jucătorii de la FCSB, în timpul unui meci / Profimedia

FCSB a fost umilită din nou în Conference League, de data aceasta de Saburtalo Tbilisi. Anul trecut, roș-albaștrii au fost eliminați de Șahtior Karagandy.

Sezonul trecut, în turul doi preliminar al Conference League, FCSB a cedat cu Şahtior Karagandy. Echipa din Kazahstan a câştigat cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare, în meciul retur disputat în Armenia, la Erevan.

FCSB, umilită din nou în Conference League

În tur, scorul a fost 1-0 pentru FCSB. La finalul prelungirilor de la Erevan, scorul a fost 2-1 pentru formaţia din Kazahstan. Au marcat: Gabyshev ’11, Tattybayev ‘90+1 / Coman ‘76. La loviturile de departajare, pentru FCSB au marcat Coman, Al. Creţu şi Vucur. A ratat Moruţan.

FCSB n-a mai jucat în grupele unei competiții europene din sezonul 2017-2018, când au participat în Europa League. În acel sezon au ajuns în primăvara europeană, fiind învinși de Lazio.

În ultimii patru ani, FCSB a fost eliminată de: Rapid Viena (play-off Europa League), Vitoria Guimaraes (play-off Europa League), Slovan Bratislava (turul 3 Europa League), Șahtior Karagandy (turul 2 Conference League).

Saburtalo Tbilisi – FCSB 1-0

FCSB a scăpat cu doar un gol încasat în meciul cu Saburtalo. Georgienii și-au creat mai multe ocazii la poarta lui Târnovanu, dar nu au fost inspirați la finalizare. Unica reușită a venit în minutul 41.

Jucătorii lui Saburtalo le-au predat o lecție de contraatac celor de la FCSB. Totul a plecat de la minge respinsă de apărarea gazdelor. Ovidiu Popescu a atacat ezitant un jucător georgian la mijlocul terenului și i-a oferit spațiu de manevră. Atacul a fost dezvoltat în partea stângă, unde Cordea a coborât prea târziu să-l dubleze pe Haruț.

Balonul a fost scos la marginea careului de 16 metri, pentru un șut fără preluare a lui Nonikashvili, care a avut culoar liber spre poarta lui Târnovanu. Jucătorii lui FCSB n-au ieșit la timp la întâmpinarea adversarului și au fost taxați. Șutul, la firul ierbi, a trecut pe sub Ștefan Târnovanu.

Lui FCSB i-a trecut glonțul pe la ureche și în minutul 11, când Sikharulidze a reluat cu capul puțin peste poartă chiar de lângă debutantul Joonas Tamm.

Saburtalo putea să marcheze și în prelungirile primei părți, când Ovidiu Popescu a pasat direct la adversar în interioriul propriului careu. Ștefan Târnovanu și-a mai spălat însă din păcatele de la golul din minutul 41. În startul reprizei secunde, Târnovanu a mai intervenit și la un șut al georgienilor din șase metri.

Cele mai mari ocazii ale FCSB-ului i-au aparținut lui Andrei Cordea și Florinel Coman. Fostul jucător de la Academica Clinceni a avut două șuturi bune parate de portarul advers, în ce timp ce „Mbappe de România” a șutat în bară.

Returul dintre FCSB și Saburtalo este programat pe 28 iulie, pe Arena Națională. În sezonul trecut, roș-albaștrii au fost eliminați tot în turul 2 al preliminariilor Conference League, de Șahtior Karagandy.

Top 10 al ruşinii din fotbalul românesc

1. Dinamo vs. Knattspyrnufelag Reykjavikur (Islanda) – 1997-1998, Cupa UEFA, turul 1 preliminar: 1-2, 0-2

2. FCSB vs. Șahtior Karagandy (Kazahstan) – 2021-2022, Conference League, turul 2 preliminar: 1-0, 1-2, 3-5 d.l.d

3. CFR Cluj vs. F91 Dudelange (Luxemburg) – 2018-2019, Europa League, play-off: 2-3, 0-2

4. Dinamo vs. 17 Nentori Tirana (Albania) – 1986-1987, Cupa Cupelor, turul 1: 1-2, 0-1

5. Universitatea Craiova vs. FC Locomotive Tbilisi (Georgia) – 2020-2021, Europa League, turul 1 preliminar: 1-2

6. CFR Cluj – Pyunik Erevan (Armenia) – 2022-2023, Champions League, turul 1 preliminar: 0-0, 2-2 (3-4 d.l.d.)

7. Universitatea Craiova vs. KF Laci (Albania) – 2021-2022, Conference League, turul 2 preliminar: 0-1, 0-0

8. Universitatea Craiova vs. Dinamo Tbilisi (Georgia) – 1994-1995, Cupa UEFA, runda preliminară: 1-2, 0-2

9. Rapid București vs. Skonto Riga (Letonia) – 1999-2000, Champions League, turul 2 preliminar: 3-3, 1-2

10. Dinamo vs. Elfsborg (Suedia) – 2007-2008, Cupa UEFA, turul 1 preliminar: 1-2, 1-0

• FCSB, umilită din nou în Conference League
  • Saburtalo, ca Șahtior Karagandy!

23:55
VIDEORafa Mujica, un nou gol în AntenaPLAY. Atacantul dorit de Gigi Becali a marcat în Rio Ave – Arouca 1-1, din Liga Portugal
19
23:47
„E incredibil” Ce a remarcat Mihai Stoica la Gică Hagi după Farul – CFR Cluj 5-1
19
23:40
Formula 1: Cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei, LIVE pe Antena 3 CNN și LIVE STREAM în AntenaPLAY (06:00)
19
23:32
„Ce ar spune Dan Petrescu după ce aţi primit 5 goluri de la Farul?” Cristi Manea a cedat şi şi-a anunţat plecarea de la CFR Cluj
19
23:30
Palermo – Parma 0-0 în AntenaPLAY. Dennis Man şi Valentin Mihăilă s-au întrecut în ratări!
19
23:23
Mario Camora, devastat după Farul – CFR Cluj 5-1! Mesaj dur către colegi: „Să le fie ruşine tuturor, să nu ieşim din casă”
19
23:07
Gică Hagi a dezvăluit de ce a renunţat la Constantin Budescu: „Ştie că e un hotel frumos la Mamaia!”. Anunţ după Farul – CFR 5-1
19
22:59
Răspunsul lui Louis Munteanu atunci când a fost întrebat de interesul FCSB-ului şi al Rapidului! Ce a spus vedeta lui Gică Hagi
19
22:46
Ionuţ Cojocaru, noul star al lui Gică Hagi. „Dublă” şi assist în Farul – CFR Cluj 5-1: „Un meci formidabil! Asta trebuie să fac”
19
22:33
Farul a ajuns pe locul 2 în Liga 1, CFR Cluj a căzut pe 4 după umilinţa de la Ovidiu! Cum arată acum clasamentul în play-off