Incident extrem de grav la meciul Sivasspor – Fiorentina, din Conference League. Un fan al turcilor a intrat pe teren şi l-a lovit cu pumnul în faţă pe Alessandro Bianco. Mijlocaşul în vârstă de 20 de ani a fost umplut de sânge.
Incidentul a avut loc după ce Castrovili a marcat golul de 4-1 pentru Fiorentina, care a stabilit şi scorul final al partidei. Un suporter s-a apropiat de jucătorii Fiorentinei, care se bucurau de gol, şi l-a lovit cu pumnul pe Bianco.
Incident extrem de grav la Sivasspor – Fiorentina. Alessandro Bianco, umplut de sânge de un fan
Pe teren au pătruns doi fani, nu doar cel care l-a agresat pe Bianco. Ambii au fost prinşi de forţele de ordine şi evacuaţi.
👊Vergognosa aggressione a Bianco durante Sivasspor-Fiorentina ⚠️ pic.twitter.com/quplaAXCue
— Passione Fiorentina (@PassioneFiorent) March 17, 2023
Fotbalistul a postat pe Instagram Stories o fotografie în care se vede efectul pumnului tras de suporter.
🚨 Fiorentina's Alessandro Bianco was punched in the face by a Sivasspor fan.
The incident occurred during the celebration of Fiorentina’s fourth goal and the midfielder posted an image of how he looked after the punch. [@calciopedia] #Fiorentina pic.twitter.com/MMT4lAh4Yr
— Italian Football News 🇮🇹 (@footitalia1) March 16, 2023
Tehnicianul echipei Sivasspor, Riza Calimbay, le-a prezentat scuze italienilor pentru ceea ce s-a întâmplat. “În primul rând le prezint scuze tuturor italienilor. S-a întâmplat ceva ce nu ar fi trebuit să se întâmple. La Sivas nu am mai trăit aşa ceva. Ne pare foarte rău”, a spus Calimbay, potrivit news.ro.
Yeşilyurt a deschis scorul pentru Sivasspor în minutul 34, dar Arthur Cabral a restabilit egalitatea până la pauză. Milenkovic i-a dus pe italieni în avantaj (62), iar scorul a căpătat proporţii după autogolul lui Goutas (78) şi reuşita lui Castrovilli (89). Fiorentina s-a calificat, după dubla manşa cu Sivasspor, în sferturile de finală ale UEFA Conference League.
