Închide meniul

Istvan Kovacs, remarcat după finala Conference League, Roma – Feyenoord 1-0: “Vreţi să vedeţi un atlet?”

Dan Roșu Publicat: 26 mai 2022, 13:16

Comentarii
Istvan Kovacs, remarcat după finala Conference League, Roma – Feyenoord 1-0: Vreţi să vedeţi un atlet?

Istvan Kovacs, în timpul unei partide/ Hepta

Istvan Kovacs a fost remarcat de alţi arbitri după finala Conference League, arbitrată cu brio aseară.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Arbitrul român s-a aflat la centru în partida AS Roma- Feyenoord, câştigată de trupa lui Mourinho cu 1-0. Centralului i-a fost remarcată condiţia fizică de invidiat, acesta fiind comparat cu jucătorii echipei învingătoare.

Istvan Kovacs, remarcat de arbitrii americani după finala Conference League

Christina Unkel, arbitru american, a remarcat cât de bine s-a mişcat Istvan Kovacs pe teren, ţinând pasul cu uşurinţă cu jucători mult mai tineri decât el.

“Vreți să vedeți un atlet? Deschideți televizorul pe Roma- Feyenoord, finala Conference League, și priviți cum Istvan Kovacs nu doar că ține pasul cu Tammy Abraham în sprint, dar îi lasă în urmă pe ceilalți atacanți ai Romei. Se antrenează mai bine decât jucătorii”, susţine Unkel.

Centralul român din Carei a fost comparat cu Tammy Abraham, jucător cu 13 ani mai tânăr decât el, şi care are un program de antrenament mult mai complex decât un arbitru.

Reclamă
Reclamă

Istvan Kovacs, felicitat de Aleksander Ceferin după finala Conference League

După prestaţia de mare clasă de la Manchester City – Real Madrid 4-3, din semifinalele Ligii Campionilor, Istvan Kovacs a arbitrat perfect şi finala Conference League. Prestaţia arbitrului român a fost apreciată şi de Aleksander Ceferin, preşedintele UEFA.

Istvan Kovacs a fost primul care a primit medalie după finala Conference League. Arbitrul român, alături de întreaga brigadă, a avut parte de „gardă de onoare” din partea celor de la Roma. Istvan Kovacs a fost felicitat de preşedintele UEFA preţ de câteva secunde.

Pe de altă parte, arbitrul a fost criticat de antrenorul lui Feyenoord. Arne Slot i-a reproşat că a acordat prea puţine minute de prelungiri, la finalul duelului de la Tirana.

Reclamă

“Au fost atât de multe înlocuiri şi intervenţii VAR, încât habar nu am cum de au fost doar cinci minute de timp adiţional. Staff-ul Romei a fost în preajma celui de-al patrulea oficial aproape tot meciul, şi-a făcut treaba. Poate că ar fi trebuit să fac mai mult şi să-mi exprim frustrările”, a spus Slot.

Istvan Kovacs, delegat la Cupa Mondială. Ce mesaj i-a transmis Adrian Porumboiu

Istvan Kovacs va fi prezent şi la Campionatul Mondial din 2022, alături de asistenţii Mihai Artene şi Vasile Marinescu. La Mondialul din Qatar vor fi prezenţi 36 de arbitri, 69 de asistenţi şi 24 de oficiali VAR, care au fost convocaţi în funcţie de prestaţiile avute în competiţiile FIFA, dar şi în cele continentale, anunţă forul mondial.

“Super, super, e vis! E de vis. Ghinion mare, imens, al lui Hațegan (n.r. – referitor de infarctul suferit). Important că România are acolo un arbitru, asta e cel mai important. Are ajutor imens din partea VAR-ului, deci nu vor fi faze controversate. Arbitrajul acum nu mai e o mare problemă. E formidabil, bravo, dacă n-avem echipă, măcar să avem arbitru acolo”, a spus Adrian Porumboiu, în exclusivitate pentru Antena Sport.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce va face FCSB în grupa principală a Europa League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:40 27 oct.
Doliu în fotbalul spaniol! A murit un fost mare portar al lui Real Madrid şi al Valenciei
23:38 27 oct.
Cristi Manea a dezvăluit “secretul” lui Costel Gâlcă care aduce victorii: “Sunt multe echipe”
23:20 27 oct.
Costel Gâlcă a anunţat o schimbare la Rapid după ce giuleştenii au umilit-o pe Unirea Slobozia în campionat!
23:14 27 oct.
Alex Dobre pune presiune pe Mircea Lucescu: “E o dezamăgire atunci când nu joci”
23:03 27 oct.
“O victorie mare” Reacţia lui Claudiu Petrila după Rapid – Unirea Slobozia 4-1! A marcat primul gol după 3 luni
22:51 27 oct.
“Mă simt foarte rău” Reacţia lui Papeau după ce a revenit în Giuleşti, iar echipa lui a fost umilită de Rapid!
1 Giovanni Becali i-a dat replica lui Florin Tănase, după ce a fost făcut praf de decarul FCSB-ului 2 Scandal uriaş: Denisa Golgotă a depus plângere pentru hărţuire: “A spus că mi-ar da pumni în gură. E favorizată o gimnastă” 3 CFR Cluj nu așteaptă după Dan Petrescu! Decizia majoră luată de Iuliu Mureșan: “Ceva voi face” 4 Gigi Becali, reacţie furibundă după conflictul dintre Florin Tănase şi Giovanni Becali: “Eu nu am nevoie de sifoane” 5 Ce le-a spus Dennis Politic suporterilor, în faţa autocarului, după ce n-a jucat niciun minut în FCSB – UTA 4-0 6 EXCLUSIVCamelia Voinea a anunţat că deschide proces după declaraţiile Denisei Golgotă: “Am luat legătura cu avocaţii”
Citește și