Închide meniul

Meciul Astana – Chelsea se va juca în condiţii meteo extreme! Ce temperatură vor resimţi jucătorii la ora partidei

Alex Masgras Publicat: 11 decembrie 2024, 14:35

Comentarii
Meciul Astana – Chelsea se va juca în condiţii meteo extreme! Ce temperatură vor resimţi jucătorii la ora partidei

Jucătorii lui Chelsea / Profimedia

Chelsea va juca în etapa a cincea din grupa principală Conference League pe terenul celor de la Astana. Pe lângă o călătorie extrem de lungă şi obositoare, londonezii vor avea şi alte bătăi de cap în Kazahstan.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Partida se va disputa joi, de la ora 17:30, oră neobişnuită pentru meciurile din cupele europene. La Almaty, oraşul care va găzdui partida, va fi ora 20:30, moment în care termometrele vor arăta -11 grade Celsius.

Condiţii meteo extreme la Astana – Chelsea

Cu toate acestea, temperatura resimţită de jucătorii celor două echipe va fi mult mai mică, până la -21 de grade Celsius, potrivit site-ului oficial al celor de la Chelsea.

Meciul se va disputa la Almaty, un oraş care se află la 1200 km distanţă de capitala Kazahstanului, deoarece stadionul celor de la Astana se renovează. Pe jucătorii lui Chelsea îi aşteaptă astfel o călătorie de 8 ore cu avionul.

Un scenariu asemănător a avut loc chiar în România, în urmă cu 15 ani. Pe 16 decembrie 2009, CFR Cluj a primit vizita celor de la PSV Eindhoven. Olandezii s-au impus atunci într-un meci fără miză din ultima etapă a grupelor Europa League cu 2-0. La partida respectivă, jucătorii au resimţit temperatura de -15 grade Celsius.

Reclamă
Reclamă

Chelsea se află pe primul loc în Conference League după primele 4 etape, cu 12 puncte. De partea cealaltă, FC Astana este pe locul 23, cu 4 puncte obţinute în acest sezon.

Londonezii traversează o perioadă foarte bună, fiind la 8 meciuri la rând fără înfrângere, în toate competiţiile. Etapa trecută, echipa lui Maresca a câştigat pe terenul lui Tottenham, scor 4-3, şi se află pe locul 2 în Premier League, la 4 puncte în spatele liderului Liverpool, care are însă un meci mai puţin disputat.

Radu Drăguşin, după Tottenham – Chelsea 3-4: „Vom rămâne fideli principiilor noastre”

Radu Drăguşin a vorbit la finalul înfrângerii suferite de Tottenham pe teren propriu cu Chelsea, scor 3-4, după ce echipa lui Ange Postecoglou a condus cu 2-0.

Reclamă

Fundaşul român, ajuns la Spurs la începutul acestui an, după transferul de la Genoa, este de părere că cele două penalty-uri comise de Tottenham au costat-o enorm pe echipa lui Postecoglou. Drăguşin este însă de părere că Spurs poate avea prestaţii mult mai bune, în ciuda perioadei dificile pe care o traversează, în cazul în care jucătorii australianului vor rămâne fideli principiilor:

„Am avut jocul în mână, dar, din nefericire, din cauza episoadelor pe care le-am avut cu acele penalty-uri, nu am obținut victoria, dar cred că, per total, am jucat bine, ne-am făcut jocul și cred că atunci când suntem fideli principiilor noastre, putem crea mari probleme pentru adversarele noastre.

Trecem printr-o perioadă dificilă, dar cred că trebuie să rămânem uniți, să ne facem jocul și, cu siguranță, rezultatele vor veni.

Este un campionat în care orice echipă poate câștiga în fața oricărei echipe, nu cred că există un motiv pentru asta. Cum am spus, noi jucăm împotriva unor jucători de mare calitate. Nu există echipe slabe în Premier League. Fiecare are anumite calități, fiecare are anumite plusuri. Uneori, se poate întâmpla doar să aibă o zi mai bună și să câștige, dar și noi avem acele zile în care jucăm un fotbal incredibil și când ne câștigăm jocurile. Vom merge înainte și vom rămâne fideli principiilor noastre”, a declarat Radu Drăguşin, la Sky Sports, citat de sport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine a fost omul meciului în România - Austria 1-0?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
16:50
Decizie radicală luată de Neymar! Brazilianul face totul pentru a reveni în lotul Braziliei pentru CM 2026
16:41
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 14 octombrie
16:37
Sorin Cârțu și marele regret după ce a văzut România – Austria 1-0: „Nea’ Mircea e bun”
16:34
Nadia Comăneci, despre plecarea Anei Bărbosu în SUA: “Este extrem de benefică! Sper să vină înapoi”
16:26
Estonia – Moldova (LIVE SCORE 19:00), în preliminariile World Cup 2026. Portugalia – Ungaria, cap de afiș. Toate meciurile zilei
16:15
Emma Răducanu, eliminare șoc de la WTA Ningbo! Britanica, învinsă de o jucătoare din afara Top 200
1 Ce i-a spus Ianis Hagi lui Alaba la finalul partidei. Jucătorul de la Real Madrid s-a conformat imediat 2 Posibilele adversare ale României la barajul pentru World Cup 2026 după victoria cu Austria 3 Greşeala lui Edi Iordănescu pe care Lucescu a reparat-o la naţionala României. Dan Petrescu: “Băi, dar chiar nimeni nu vede” 4 Gigi Becali i-a găsit înlocuitor lui Mihai Popescu, după accidentarea de la națională: „Nu poți să stai într-un jucător” 5 Mircea Lucescu, dat pe spate de un tricolor la meciul cu Austria: “Extraordinar! Parcă era noul Cămătaru” 6 „La asta să răspunzi tu”. Ralf Rangnick a răbufnit după ce Austria a fost învinsă de România: „Nu am venit cu nasul pe sus”
Citește și