Universitatea Craiova – Maribor 3-2 (3-4 la general). Oltenii, eliminați la limită din preliminariile Conference League

De Alex Ioniță
Publicat: 1.08.2024, 21:57

Universitatea Craiova - Maribor 3-2 (3-4, la general)

Universitatea Craiova - Maribor / Universitatea Craiova

Duelul dintre Universitatea Craiova și Maribor, care s-a încheiat cu scorul de 3-2, a fost în format LIVE SCORE pe AS.ro. Oltenii au fost eliminați din preliminariile UEFA Conference League cu scorul de 3-4, la general.

După o primă repriză fără goluri, echipa lui Costel Gâlcă a dat prima lovitura, în minutul 52, prin Mitriță. A marcat apoi Ilicic, în minutul 68. Oltenii au trecut în avantaj în minutul 73, prin Sierra, însă Jakupovic a restabilit egalitatea, în minutul 82. Koljic a marcat în prelungiri, însă oltenii nu au mai reușit să marcheze încă un gol, care ar fi dus meciul în prelungiri

Universitatea Craiova – Maribor 3-2 (3-4, la general)

Min. 90+5: Universitatea Craiova – Maribor 3-2! Koljic a înscris cu o lovitură de cap.

Min. 82: Universitatea Craiova – Maribor 2-2! Jakupovic a restabilit egalitatea! Dezastru pentru olteni!

Min. 73: Universitatea Craiova – Maribor 2-1! Sierra a dat lovitura.

Min. 68: Universitatea Craiova – Maribor 1-1! Ilicic a restabilit egalitatea.

Min. 52: Universitatea Craiova – Maribor 1-0! GOOOL! Alex Mitriţă a deschis scorul pentru olteni cu un şut la colţul lung.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

Universitatea Craiova: Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Sierra, Bancu – Anzor, Oshima –  Crețu, Mitriță, Paradela – Koljic.

Rezerve: Lung, Căpățînă, Bană, Mora, Houri, Danciu, Baiaram, Ndong, Ivan, Gașpar, Barbu, Badelj.

Antrenor: Costel Gâlcă

Maribor: Jug – Sirvys, Vidmar, M’Bondo, Milec – Ziga Repas, Jan Repas – Barisic, Ilicic, Bozic – Beugre.

Rezerve: Pridgar, Bergsen, Vrhovec, Feta, Bourles, Sikosek, Grlic, Jakupovic, Borys, Bilac, Dizdarevic, Lorber.

Antrenor: Ante Simundza.

Stadion: Ion Oblemenco
Arbitru: Jasmin Sabotic (Luxemburg)

Oltenii sunt cu moralul ridicat înainte de partida cu Maribor, de pe stadionul „Ion Oblemenco”. Echipa lui Costel Gâlcă a reușit o victorie impresionantă în etapa precedentă de Liga 1, 2-0 cu CFR Cluj.

De cealaltă parte, Marbior nu a mai jucat nicio partidă de la primul meci cu Universitatea Craiova.

În cazul în care se vor califica, oltenii se vor duela în turul 3 preliminar cu pierzătoarea „dublei” dintre Ajax Amsterdam și Vojvodina.

Mihai Rotaru a făcut anunţul după victoria uriaşă a Universităţii Craiova cu CFR Cluj: „Începe operaţiunea”!

„Cel mai important meci pentru noi e cel cu Maribor. Sunt convins că putem întoarce rezultatul, putem face rezultatul. Trebuie să dăm totul, cu toții, de la suporteri până la femeie de serviciu, șofer de autocar. Contăm pe un stadion plin, dăm drumul și la peluza SUD. Fiecare colț de stadion trebuie să ne susțină, avem nevoie de această calificare. Nu știu câte bilete s-au vândut, din seara asta începe operațiunea Maribor.

Oricare dintre cei care au jucat în seara asta pot să fie titulari. Nu există un jucător 100% pe bancă. Mister a făcut un mix în seara asta și i-a ieșit. Mă bucur că avem ceva vreme de când nu pierdem cu CFR Cluj. Cred că Oshima a fost un jucător care a arătat bine în seara asta, a arătat bine și cu Maribor. Sigur că te enervezi când ratează un jucător, nu contează dacă e Mitriță”, a declarat Mihai Rotaru pentru digisport.ro.

• Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Olandei e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Se califică FCSB în play-off-ul Ligii Campionilor?

22:21

LIVE SCORENeman Gordno – CFR Cluj 0-4. Bîrligea a reușit „dubla”! A marcat și Korenica. Dan Petrescu, ca și calificat în turul 3 preliminar

22:20

Simone Biles a depăşit-o pe Nadia Comăneci, după finala la individual compus de la JO 2024! Prestaţie uluitoare la Paris

22:11

LIVE TEXTRijeka – Corvinul Hunedoara 1-0. Sergiu Buş a ratat un penalty! Hunedorenii luptă pentru un nou rezultat istoric

22:05

VIDEODenis Drăguş a marcat primul gol pentru Trabzonspor! Reuşită de senzaţie a atacantului naţionalei în Europa League

21:48

România – Croaţia, scor 8-11, în al treilea meci din grupa A

21:45

UPDATETeam România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 6 | Două medalii la canotaj! Bărbosu şi Ghigoarţă s-au clasat pe locurile 17 şi 22

1 FotoCele mai frumoase sportive de la Jocurile Olimpice 2024! Întorc toate privirile la competiția din Pariss 2 FotoS-a încheiat festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice 2024! Nadia Comăneci, apariţie pentru istories 3 FotoImagini superbe cu delegaţia României, la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice 2024! Spectacol pe Senas 4 VIDEOMax Verstappen, cel mai rapid pilot din calificările MP al Belgiei, nu va pleca din pole! Cursa e duminică (Antena 1, 15:45)s 5 Programul complet al sportivilor români la Jocurile Olimpice 2024s 6 FotoNadia Comăneci, reacție de trei cuvinte după participarea surpriză la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpices