Închide meniul

Cristiano Ronaldo, imaginea considerată scandaloasă de fani, la gala “FIFA The Best 2023”

Dan Roșu Publicat: 28 februarie 2023, 9:05

Comentarii
Cristiano Ronaldo, imaginea considerată scandaloasă de fani, la gala FIFA The Best 2023

Cristiano Ronaldo, în Arabia Saudită / Profimedia Images

Cristiano Ronaldo a apărut în imaginea considerată scandaloasă de fani, la gala “FIFA The Beste 2023”, eveniment la care starul portughez care joacă acum în Arabia Saudită nu a participat, el nefiind nominalizat la nicio categorie.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Totuşi, cei de la FIFA au folosit un clip de promovare al evenimentului, în care, conform Sport Bible, Ronaldo, considerat de mulţi unul dintre cei mai mari jucători din istorie, apare pe banca de rezerve.

Cristiano Ronaldo, imaginea considerată scandaloasă de fani, la gala “FIFA The Best 2023”

Imaginea a fost considerată nepotrivită de fanii de pe reţelele de socializare, care nu s-au ferit să critice decizia luată de forul mondial. “E lipsă de respect pentru Ronaldo, din nou”, a spus un fan.

“Nu este prima oară când FIFA îl tratează cu lispă de respect pe Ronaldo”, a mai spus un internaut. “Nu e o imagine bună pentru FIFA să trateze fără respect o legendă a fotbalului. Mai sunt imagini cu el, de ce îl arăţi pe banca de rezerve?”, a mai comentat un fan.

Reclamă
Reclamă

Pe de altă parte, pentru prima oară din 2007 până acum, Ronaldo nu a fost inclus în “echipa anului” la gala “FIFA The Best”. Mai mult, nu s-a aflat printre cei nominalizaţi la cel mai bun jucător al anului, premiu câştigat chiar de rivalul său, Lionel Messi.

  • Echipa anului 2022 FIFA: Thibaut Courtois (Real Madrid/Belgia) – Joao Cancelo (Manchester City/Bayern Munchen/Portugalia), Achraf Hakimi (Paris Saint-Germain/Maroc), Virgil van Dijk (Liverpool/Olanda) – Casemiro (Real Madrid/Manchester United/Brazilia), Kevin de Bruyne (Manchester City/Belgia), Luka Modric (Real Madrid/Croaţia) – Karim Benzema (Real Madrid/Franţa), Erling Haaland (Borussia Dortmund/Manchester City/Norvegia), Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain/Franţa), Lionel Messi (Paris Saint-Germain/Argentina)

Pe cine au votat la gala „FIFA The Best 2023” selecţionerul şi căpitanul României

Edi Iordănescu l-a pus în topul său pe primul loc pe Lionel Messi, podiumul fiind completat de Kylian Mbappe şi Luka Modric. Chiricheş l-a preferat pe Mbappe pe prima poziţie, Messi fiind al doilea, în timp ce Vinicius Junior a fost a treia alegere.

Jurnalistul Theodor Jumătate l-a votat tot pe Lionel Messi primul, Karim Benzema şi Kylian Mbappe fiind următorii doi. Cei nominalizaţi au primit un punctaj clar, 5, 3 sau un punct, în funcţie de locul ocupat în topul celor patru categorii, celor trei menţionate mai sus, plus cea a fanilor.

Reclamă

Voturile românilor la celelalte categorii de la gala „FIFA The Best 2023”

La premiul pentru cel mai bun antrenor, Vlad Chiricheş i-a votat în ordine pe Carlo Ancelotti, Pep Guardiola şi Lionel Scaloni.

Selecţionerul Edwad Iordănescu l-a avut ca favorit tot pe Carlo Ancelotti, urmat de Lionel Scaloni şi Pep Guardiola.

Thibaut Courtois, Emiliano Martinez şi Alisson Becker a fost ordinea aleasă de Vlad Chiricheş la cel mai bun portar, în timp ce selecţionerul Edward Iordănescu i-a preferat pe Emiliano Martinez, Thibaut Courtois şi Yassine Bounou.

La feminin, căpitanul naţionalei, Florentina Olar, le-a votat pe Alexandra Popp, Aitana Bonmati şi Lena Oberdorf, în timp ce selecţionerul Cristian Dulca le-a preferat pe Alex Morgan, Aitana Bonmati şi Keira Walsh.

Pentru antrenoarea anului în fotbalul feminin, preferatele Florentinei Olar au fost Sarina Wiegman, Martina Voss-Tecklenburg şi Bev Prestman, iar Dulca le-a votat pe Sarina Wiegman, Emma Hayes şi Sonia Bompastor.

La premiul pentru portarul anului la femin, Florentina Olar le-a votat pe Mary Earps, Merle Frohms şi Christiane Endler, iar Dulca le-a ales pe Ann-Kathrin Berger, Alyssa Naeher şi Christiane Endler.

Lionel Messi şi Alexia Putellas au fost câştigătorii galei FIFA The Best, de luni seară, de la Paris. La antrenori s-au impus Lionel Scaloni şi Sarina Wiwgman, iar la portari Emiliano Martinez şi Mary Earps.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:13
Fundaşul Daniel Dumbrăvanu, internaţional al Republicii Moldova, a fost împrumutat de CFR Cluj la Voluntari
17:11
Bayer Leverkusen i-a găsit înlocuitor lui Erik ten Hag! Fostul selecţioner al Danemarcei revine pe banca tehnică
16:49
Alţi doi fotbalişti pleacă de la CFR Cluj! Unul dintre ei semnează cu o echipă din Liga 1
16:41
Javier Zanetti vrea România la World Cup 2026: “Sper din toată inima să se califice”. Cum l-a caracterizat pe Mircea Lucescu
16:30
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 8 septembrie
15:52
Neluţu Varga a anunţat transferul ultimei zi de mercato: “Face vizita medicală și va semna cu CFR Cluj”
1 Scenariul pentru ca România să mai câştige grupa şi să se califice la World Cup 2026, după victoriile Austriei şi Bosniei 2 Virgiliu Postolachi pleacă de la CFR Cluj şi semnează cu o rivală 3 Dinamo s-a reorientat, după ce nu l-a putut transfera pe Matei Ilie. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic 4 Carlos Alcaraz a câștigat US Open 2025! Succes în patru seturi în finala cu Jannik Sinner 5 Dan Şucu, lovitură decisivă pentru Gigi Becali! Leo Bolgado ajunge la Rapid, după ce a fost dorit de FCSB 6 Vestea dată de Mihai Stoica despre transferurile pregătite de FCSB, în ultima zi de mercato din Liga 1
Citește și