Florin Bratu critică strategia “câinilor”, după ce Dinamo s-a încurcat cu Metalul Buzău şi e ca şi eliminată din Cupa României: “Suporterii asta ar fi vrut”

Bogdan Stănescu Publicat: 7 decembrie 2024, 8:33

Comentarii
Florin Bratu critică strategia câinilor, după ce Dinamo s-a încurcat cu Metalul Buzău şi e ca şi eliminată din Cupa României: Suporterii asta ar fi vrut

Florin Bratu / Mediafax Foto / Eduard Vinatoru via Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Fostul selecţioner al naţionalei U21, Florin Bratu, a susţinut că Dinamo a neglijat Cupa României, concentrându-se pe campionat.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După înfrângerea cu 4-0 din derby-ul cu marea rivală, FCSB, Dinamo s-a încurcat şi cu Metalul Buzău şi are un singur punct după două etape. “Câinii” nu mai au nicio şansă la locul 2, care duce în sferturile competiţiei.

Florin Bratu a spus că s-ar fi axat pe Cupa României

E clar că un trofeu ar da energie suporterilor. Calea cea mai ușoară ar fi putut fi Cupa, dar din păcate nu a avut rezultatele așteptate (n.r: Dinamo). Probabil a fost excitată de rezultatele din Liga 1. Pot spune că au neglijat cupa, din acest motiv (n.r: dinamoviştii).

S-au gândit că au șansa să ajungă în play-off și s-au axat pe asta. Eu personal m-aș fi axat pe Cupă, mai ales pentru suporteri. Acum doi ani eram în liga a doua, nimeni nu mai aștepta nimic de la Dinamo și asta ar fi fost un lucru bun”, a declarat Florin Bratu pentru digisport.ro.

Dinamo a făcut doar 0-0 cu Metalul Buzău în al doilea meci din grupele Cupei României. În urma acestui meci, Dinamo a ratat sferturile Cupei României. “Câinii” au un golaveraj de -4 înaintea ultimei etape. Dinamo e ca şi eliminată din Cupa României, având în vedere că ar avea nevoie de o victorie la 6 goluri diferenţă cu Petrolul în ultima etapă şi ar depinde şi de celelalte rezultate.

Reclamă
Reclamă

Primul verdict primit de Hakim Abdallah, după o nouă accidentare! Lovitură primită de Zeljko Kopic la Dinamo

Hakim Abdallah a ieşit accidentat din duelul lui Dinamo cu Metalul Buzău, din grupele Cupei României. Atacantul „câinilor” s-a „rupt” pentru a doua oară în acest sezon şi este suspect de ruptură musculară.

Hakim Abdallah este bănuit că a suferit o ruptură, în meciul cu Metalul Buzău, accidentare care l-ar putea ţine departe de teren timp de mai multe luni. Atacantul va face însă un RMN în zilele următoare pentru a se stabili exact cât de gravă este accidentarea sa.

Hakim Abdallah a început meciul cu Metalul Buzău ca rezervă, Zeljko Kopic menajându-şi titularii pentru duelul din Cupa României. Atacantul a fost trimis în teren în minutul 62, atunci când i-a luat locul lui Adrian Caragea.

Reclamă

În minutul 82, Hakim Abdallah s-a accidentat şi s-a prăbuşit pe teren. Atacantul s-a resimţit după ce a încercat să facă un sprint către poarta adversă, pe un contraatac al „câinilor”.

Abdallah a resimţit o înţepătură la coapsa piciorului stâng şi a părăsit terenul şchippătând. Atacantul a lăsat-o pe Dinamo în inferioritate numerică, deoarece Zeljko Kopic epuizase toate schimbările atunci când el s-a accidentat.

Hakim Abdallah se află la a doua accidentare suferită în acest sezon. Atacantul s-a „rupt” şi după meciul cu Universitatea Craiova şi a ratat ulterior următoarele cinci meciuri ale „câinilor”.

Zeljko Kopic, după remiza lui Dinamo cu Metalul Buzău: „Nu pot să spun că era o prioritate”

Zeljko Kopic, antrenorul celor de la Dinamo, a tras concluziile după remiza „câinilor” din Cupa României, de pe terenul celor de la Metalul Buzău. Partida s-a încheiat la egalitate, iar „câinii” au şanse mici de a mai obţine calificarea în sferturi.

Nu putem spune că această competiție a fost una dintre prioritățile noastre sau obiectivul nostru. Am pregătit meciul pentru azi foarte bine, dar s-a terminat egal și asta este. Trebuie să avem același nivel până la final. Am jucat un fotbal frumos, ne-am creat ocazii. Pentru meciul cu Rapid, ultimul din acest sezon, trebuie să dăm tot ce avem mai bun”, a spus Zeljko Kopic după meci, potrivit sursei citate.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ar fi meritat Istvan Kovacs să arbitreze şi în fazele superioare ale Campionatului Mondial 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:51

Luka Modric a luat decizia! Cu cine va semna, chiar înainte să împlinească 41 de ani

20:45

VideoJurnal Antena Sport | Spania are galerie mondială

20:44

VideoJurnal Antena Sport | Din dragoste pentru România

20:43

Franţa – Spania LIVE VIDEO (marţi, 22:00, Antena 1 şi AntenaPLAY). Luptă uriaşă pentru finala Campionatului Mondial. Echipele

20:41

VideoJurnal Antena Sport | Versuri de Mondial

20:37

“Am fost în stare de şoc” Folarin Balogun a rupt tăcerea după cel mai mare scandal de la Mondial!

1 FIFA a făcut anunțul! Cine arbitrează semifinala Franța – Spania și ce se întâmplă cu Istvan Kovacs 2 Dan Șucu nu mai investește la Rapid! Decizie radicală luată de patronul formației giuleștene 3 Şoc în fotbalul internaţional. A murit arbitrul exclus de la Cupa Mondială, la câteva săptămâni de la decizie! Avea 38 de ani 4 Patru plecări “dintr-un foc” de la Dinamo. Jucătorii la care a renunţat Nuno Campos, înainte de startul sezonului 5 Gigi Becali se dezlănţuie pe piaţa transferurilor! A anunţat alte trei veniri la FCSB, după ce s-a înţeles cu Drăguş! 6 George Pușcaș, OUT de la Dinamo! Situație tensionată după ultimele discuții
Citește și