Închide meniul
EXCLUSIV AS.ro LIVE

Dezvăluirile lui Gică Popescu! De ce a plecat de la Barcelona și cum a încercat Van Gaal să-l întoarcă din drum: ”Gândește-te până mâine la prânz!”

Silviu Corneanu Publicat: 28 iunie 2021, 16:33

Comentarii
Dezvăluirile lui Gică Popescu! De ce a plecat de la Barcelona și cum a încercat Van Gaal să-l întoarcă din drum: ”Gândește-te până mâine la prânz!”

Dezvăluirile lui Gică Popescu

Dezvăluirile lui Gică Popescu. Fostul internațional susține că Louis Van Gaal a vrut de trei ori să-l întoarcă din drum, dar fără succes.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Eu negociam să rămân la Barcelona. Când a venit Van Gaal a zis că vrea să se vadă cu Gică Popescu. A fost prima persoană cu care a dorit să se vadă”, a început Gică Popescu să povestească la AS.ro LIVE.

Dezvăluirile lui Gică Popescu

Popescu a povestit la AS.ro LIVE dialogul pe care l-a avut cu antrenorul de atunci al celor de la Barcelona.

– Eu, acest proiect vreau să-l fac în jurul tău! Știi că voiam să te iau de la PSV la Ajax, dar nu ai vrut să vii. Ești persona cea mai importantă. Vreau să joci în spate, știi foarte bine sistemul.

Aveam anumite tensiuni pentru faptul că eram căpitan. Era o anumită presă care mă critica, doreau să fie căpitan Guardiola. Era o anumită tenisune. A venit oferta de la Galatasaray care era de aproape două ori mai marea decât cea de la Barcelona. I-am zis că nu, că vreau să plec, să fiu mai aproape de familie. Erau scuze, eu voiam să plec.

Reclamă
Reclamă

– Gândește-te până mâine la prânz, ne mai vedem mâine o dată.

A doua zi m-am dus la club, în jurul prânzului și m-a luat iară. A început cu chestiuni tactice. Mi-a zis că eu sunt căpitan, sunt cel mai importnat, pilonul echipei.

– Mister, eu vreau să plec.
– Nu, gândește-te până la ora 5 și o să ne vedem iar.

Reclamă

La 5 și două minute a sunat telefonul. A început iarși, tactic, m-a ținut jumătate de oră.

– Spune-mi, mai vrei să pleci?
– Mister, vreau să plec.
– OK, cluburile au liber să negocieze.

Gică Popescu a făcut performanță cu Galatasaray

Van Gaal i-a reproșat lui Gică Popescu plecarea de la Barcelona, chiar și după câțiva ani, la centenariul clubului. ”Baciul” i-a transmis fostului antrenor al catalanilor că a luat decizia potrivită.

De trei ori a încercat să mă oprească să plec. A doua zi au negociat și am plecat la Galatasaray. Când a fost centenariul clubului, am fost invitat și eu și Gică și mi-a zis că am greșit că am plecat. Eu i-am zis că nu am greșit. Am făcut performanță cu Galatasaray”, a mai spus Popescu la AS.ro LIVE.

  • AS.ro LIVE, emisiunea moderată de Cătălin Oprişan, este LIVE de luni până vineri, de la ora 10:30, pe pagina www.as.ro/live, dar și pe Facebook/AntenaSport și Youtube/Antenasport. Edițiile integrale pot fi urmărite pe antenaplay.ro.
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:38 16 dec.
“Atât de multă ură!” Mihai Stoica s-a revoltat după Unirea Slobozia – FCSB 0-2: “Li se întunecă judecata”
23:13 16 dec.
Cum au votat Mircea Lucescu și Ianis Hagi pentru Gala FIFA The Best 2025. Surpriza de pe lista selecționerului
23:10 16 dec.
FIFA a anunţat o nouă categorie de bilete la World Cup 2026! Cât vor costa, după scandalul preţurilor astronomice
22:52 16 dec.
Victor Angelescu, mesaj categoric pentru jucătorii de la Rapid: “Dacă vrei titlul, nu poţi face asta”
22:30 16 dec.
Surpriză în lotul lui AC Milan! Fiul lui Zlatan Ibrahimovic, chemat de Massimiliano Allegri
22:26 16 dec.
„Nu se poate așa ceva!” – Reacții acide pe social media, după Gala FIFA The Best 2025. Nemulțumirea fanilor
1 Anunţul făcut de UEFA despre Ștefan Târnovanu. Ce lovitură pentru portarul FCSB-ului 2 “Ştiu din interior”. Reacţie categorică după ce Dennis Politic a fost din nou “uitat” pe bancă la FCSB 3 FotoNoi imagini cu stadionul din România, de 117.000.000 de euro! Ce echipă va juca aici din 2028 4 Adi Popa face praf un fost coleg de la FCSB: “Am mai multe trofee decât are el goluri!” 5 Afacerea cu care fotbalistul preferat al lui Mircea Lucescu a dat lovitura. Cum a ajuns să strângă peste 10 milioane de euro 6 VIDEONota primită de Ianis Stoica după ce a jucat 61 de minute în meciul cu liderul FC Porto
Citește și