Dinamoviştii plâng, de 21 de ani, după Cătălin Hîldan. 5 octombrie, cea mai neagră zi! „Un luptător, d-aia îl iubim şi nu-l vom uita niciodată!”

Publicat: 5 octombrie 2021, 9:06

Comentarii
Dinamoviştii plâng, de 21 de ani, după Cătălin Hîldan. 5 octombrie, cea mai neagră zi! „Un luptător, d-aia îl iubim şi nu-l vom uita niciodată!

Mediafax Foto / Andreea Alexandru via Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Dinamoviştii au postat, pe reţelele sociale, un mesaj emoţionant. Ioan Andone, Florentin Petre, Ionel Dănciulescu şi Cornel Dinu au fost printre cei care au dezvăluit ce a însemnat Cătălin Hîldan pentru „câini”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

21 de ani de la dispariţia lui Cătălin Hîldan

21 de ani fără CĂTĂLIN HÎLDAN. 5 octombrie, ziua în care l-am pierdut pentru totdeauna pe CĂTĂLIN HÎLDAN. Căpitanul și sufletul dinamoviștilor a plecat dintre noi, în tricoul alb-roșu, în acel octombrie negru al anului 2000. De-atunci au trecut 21 de ani în care spiritul lui CĂTĂLIN HÎLDAN ne-a însoțit pe toate stadioanele. O peluză a arenei din Ștefan cel Mare îi poartă numele, tricoul cu numărul 11 a fost retras, iar locul său din vestiar a rămas neatins.

6 goluri în 138 de partide, în Liga 1, a înscris UNICUL CĂPITAN pentru Dinamo în perioada 1994-2000. 2000 este anul în care CĂTĂLIN HÎLDAN a cucerit eventul cu echipa din Ștefan cel Mare. 8 selecții și un gol a adunat UNICUL CĂPITAN la echipa națională a României. 3 februarie 1976 este data la care s-a născut CĂTĂLIN HÎLDAN, la Brănești.

„CĂTĂLIN HÎLDAN rămâne în sufletul tuturor dinamoviștilor. A fost un jucător memorabil. El nu înşela fotbalul, juca orice meci la sacrificiu” (Ioan Andone)

Florentin Petre: „Cătălin Hîldan era un lider în vestiar, un luptător!”

„Un băiat extraordinar, un adevărat căpitan. Era un lider în vestiar. Ăsta a fost CĂTĂLIN HÎLDAN, un luptător, d-aia îl iubim şi nu-l vom uita niciodată. Am crescut împreună, țin legătura în permanenţă cu familia şi în fiecare an, pe 5 octombrie, mă duc la mormântul lui” (Florentin Petre)

Reclamă
Reclamă

„A fost o onoare şi o mândrie pentru mine că am putut să fiu coleg şi, mai ales, să-l cunosc ca om. Înainte de a fi un jucător extraordinar, fantastic, a fost un om de o calitate sufletească extraordinară. Sunt prea puţine cuvinte pentru a-l descrie pe CĂTĂLIN HÎLDAN, omul şi jucătorul” (Ionel Dănciulescu)

„Era un copil de o calitate extraordinară, unul dintre puţinii care au dus mai departe spiritul de sacrificiu al lui Dinamo în teren. A avut, din păcate, un destin tragic, ce putea fi evitat. Un băiat de suflet, un om de caracter, de pus la rană. Visul lui era să ardă până la ultima picătură de energie în fotbal. Eu l-am numit direct căpitan, după plecarea lui Ionuț Lupescu, nu l-a ales vestiarul. A luat-o ca pe o obligaţie pentru a duce echipa să câştige, nu a comentat în niciun fel. El nu avea în cap decât ideea de a câştiga, nu ştia altceva, nu cunoştea cuvântul eșec. Era un învingător înnăscut. CĂTĂLIN HÎLDAN face parte din panoplia de aur, de sacrificiu pe care a avut-o Dinamo” (Cornel Dinu)”, se anunţă în postarea de pe contul de Facebook al lui Dinamo.

Reclamă

Peluza Cătălin Hîldan, moment special înainte de Dinamo – UTA Arad

Peluza Cătălin Hîldan a avut pregătit un moment special înainte de Dinamo – UTA Arad! Fanii şi actualii jucători  l-au comemorat pe cel care a scris o pagină de istorie la gruparea alb-roşie.

Dinamoviştii, alături de Mircea Rednic şi staff-ul său, au ieşit pe teren cu tricouri inscripționate cu „Unicul Căpitan”. S-a ţinut un moment de reculegere, iar lovitura de start a fost dată de Cătălin Hîldan Jr, nepotul fostului mare dinamovist.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va marca mai multe goluri pentru FCSB în acest sezon dintre Bîrligea şi Garita?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:09

Primul nume important de la Universitatea Craiova care va lipsi de la returul cu Ararat-Armenia

22:59

Nicușor Bancu îi trage pe urechi pe fanii olteni după golul cu Ararat: „Îi rog pe cei de la Tribuna 2…”

22:51

„E vina noastră” Reacţia lui Coelho după semi-eşecul Craiovei cu armenii! Ce a spus de Baiaram, care a fost huiduit de fani

22:46

Pavel Badea i-a luat apărarea lui Baiaram, după ce a fost iarăși huiduit: „Lăsați-l în pace”. Avertisment pentru Coelho

22:26

Gabi Balint, pesimist înaintea returului din Armenia: „Craiova nu se va califica”! Care ar fi motivul: „E incredibil”

22:26

Reușită unică în fotbal: primul club care a avut jucători cu numerele de la 1 la 99! Un fost jucător de la FCSB e și el pe listă

1 Marius Șumudică, lovit din plin înaintea derby-ului cu FCSB: a reziliat unilateral contractul cu CFR Cluj 2 Lovitură de teatru: Liverpool a lansat o ofertă de 58 de milioane pentru înlocuitorul lui Salah! Răspunsul a venit imediat 3 Max Verstappen şi-a prelungit contractul cu Red Bull 4 Tottenham și Manchester City, acord pentru un transfer istoric: 100 de milioane de euro 5 VIDEOScandal la Barcelona! Joao Cancelo s-a dezlănţuit chiar pe tunelul care duce la vestiare. Yamal şi Olmo, confuzi 6 OFICIAL | Barcelona a dat o nouă lovitură pe piața transferurilor! Internaționalul a ajuns gratis pe Camp Nou
Citește și