Duelul unei generații! Cum stau Lionel Messi și Cristiano Ronaldo la confruntările directe. Cine a marcat mai multe goluri

Gal Dorin Publicat: 7 decembrie 2020, 16:23

captura foto Twitter

Lionel Messi și Cristiano Ronaldo se vor duela din nou în Barcelona - Juventus

Pentru a 36-a oară în carieră, cei doi fotbaliști care au monopolizat pentru multă vreme Balonul de Aur se vor afla față în față. Portughezul nu a fost pe teren la partida din turul grupelor Champions League după ce s-a infectat cu COVID-19. Catalanii au profitat de absență și au câștigat cu 2-0.

Ultima confruntare dintre Messi și Cristiano s-a petrecut pe 6 mai 2018, într-un Barcelona – Real Madrid încheiat cu scorul de 2-2. Ambele superstaruri au marcat câte un gol în acel meci.

Care sunt statisticile lui Messi și Cristiano Ronaldo în meciurile împotriva celuilalt

Înaintea partidei care se va desfășura pe Camp Nou, Lionel Messi pare să aibă un ușor avantaj la confruntările directe, însă valoarea lui Cristiano Ronaldo face ca lucrurile să fie greu de prezis.

În cele 35 de meciuri directe, Messi a câștigat de 16 ori, Ronaldo de 10 ori, iar 9 meciuri s-au terminat la egalitate.

Argentinianul a marcat 23 de goluri în meciurile împotriva portughezului și a avut 12 pase decisive. Ibericul a înscris 19 goluri în partidele contra sud-americanului și a reușit o pasă decisivă.

Într-un fel sau altul, Messi a fost implicat în goluri la fiecare 89 de minute și 44 de secunde, iar Cristiano Ronaldo la fiecare 145 de minute și 39 de secunde.

Barcelona – Juventus se joacă marți seară, de la ora 22:00 și va fi transmis în format LiveScore de AS.ro

10:14 „Ne-am ţinut de cuvânt!” FCSB se „mută” în sezonul viitor! Mihai Stoica a anunţat pe ce arenă vor evolua campionii 9:57 Topul în care Simona Halep şi Serena Wiiliams strălucesc încă. Ce performanţă pentru Aryna Sabalenka 9:39 Oferta pe care Dan Şucu i-a făcut-o lui Mircea Lucescu: „Vino!” Răspunsul dat imediat de pe „Il Luce” 9:01 Sebastian Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Ayrton Senna în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna 8:42 Kylian Mbappe, mesaj de patru cuvinte după ce PSG a fost învinsă de Borussia Dortmund! Postarea făcută imediat după meci 8:36 Anunţul radical făcut de Ronnie O`Sullivan, după ce a fost eliminat în sferturile Campionatului Mondial de snooker 8:20 Dennis Man, desemnat jucătorul sezonului la Parma, în Gazzetta dello Sport! Mihăilă, în top şi el! Sezon de vis pentru români 1
23:45
Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol
1
23:40
Gigi Buffon, emoţionat de revenirea lui Parma în Serie A! Mesaj superb după performanţa la care au contribuit Man şi Mihăilă
1
23:31
FotoDennis Man şi Valentin Mihăilă, la bustul gol după ce au promovat în Serie A! Imagini de senzaţie cu românii de la Parma