Închide meniul

“Altceva mă surprinde la Rădoi!” Mircea Lucescu, mesaj ferm pentru selecţioner după umilinţa cu Georgia: “Trebuie să înţeleagă că aşa se câştigă o calificare!”

Antena Sport Publicat: 5 iunie 2021, 10:19

Comentarii
Altceva mă surprinde la Rădoi! Mircea Lucescu, mesaj ferm pentru selecţioner după umilinţa cu Georgia: Trebuie să înţeleagă că aşa se câştigă o calificare!

Mircea Lucescu, mesaj pentru selecţionerul Mirel Rădoi

Mircea Lucescu a avut un mesaj pentru Rădoi, după ce România a suferit o înfrângere ruşinoasă cu Georgia, scor 1-2.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Naţionala României este într-o criză profundă înaintea amicalului de lux cu Anglia. Înfrângerile cu Armenia şi Georgia au intrat în istoria neagră a fotbalului românesc.

Fost selecţioner al României în anii 80, Mircea Lucescu a analizat jocul naţionalei conduse acum de Mirel Rădoi. Aşa cum a declarat-o public, actualul selecţioner foloseşte o tactică ultraofensivă care, până acum, pare a nu da roade. Mircea Lucescu s-a arătat surprins de abordarea pe care o are Rădoi – antrenorul în comparaţie cu cea pe care o avea ca şi jucător.

Fiecare are modul lui de a gândi fotbalul. Altceva mă surprinde la Rădoi. El a fost un foarte bun mijlocaș defensiv, cu niște calități extraordinare de luptător.
Eu nu văd însă acum în echipă niciun jucător cu asemenea profil. Trebuie să înțeleagă că un campionat sau o calificare se câștigă cu apărarea, nu cu atacul. Defensiva e cea care trebuie să-ți ofere condițiile pentru a te exprima în ofensivă.

Nu te duci cu șapte jucători peste adversar și-i lași în spate câmp liber de manevră la dispoziție“, a spus Mircea Lucescu pentru gsp.ro.

Reclamă
Reclamă

Mircea Lucescu, mesaj pentru Rădoi: “N-am mai văzut demult asemenea spații libere”

Mircea Lucescu e de părere că spaţiile libere au dus la înfrângerea României cu Georgia, scor 1-2.

Pe toată lumea dezamăgește un rezultat negativ. Sigur, am avut și un jucător eliminat, ceea ce naște probleme suplimentare, am văzut că echipa se axează foarte mult pe faza ofensivă, dar n-am mai văzut demult asemenea spații libere lăsate din organizarea jocului la îndemâna adversarului.

Toată lumea caută azi zonele descoperite, încearcă să le creeze, dar noi parcă le-am făcut cadou. N-aș vrea însă să intru în comentarii, nu mă interesează polemicile“, a mai spus Mircea Lucescu.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:59
Cristiano Ronaldo a venit pe loc cu răspunsul pentru Kylian Mbappe după ce starul francez i-a egalat recordul istoric
9:45
Cum se poate face transferul lui Stanciu la Rapid? Giovanni Becali a spus care ar fi singura condiție
9:28
Andrei Nicolescu a făcut anunţul pentru 2026, după UTA – Dinamo 2-0: “Să vină cu 3 milioane de euro!”
9:13
Cristi Săpunaru surprinde în conflictul FCSB – Steaua: „Trebuie să se hotărască”
8:51
Ultimul sezon la Real Madrid? Ce a făcut Vinicius, după ce a fost huiduit în meciul cu Sevilla
8:40
VIDEOSorana Cîrstea, anunț uriaș la final de 2025: „M-au făcut să îmi doresc să mai continui”
1 FCSB a renunţat la el, acum Rapid îl transferă! Fundaşul de naţională, gata să-şi dea acordul 2 Pensia pe care Gigi Becali o primeşte de la statul român. “Ce-mi dați, bă, atâția bani?” 3 Transfer de la Universitatea Craiova la AEK Atena? Cu ce jucător a discutat patronul grecilor 4 Răspunsul lui Denis Drăguş la oferta FCSB. Anunţ surpriză din Turcia 5 George Pușcaș cere un salariu “stelar” ca să vină la Dinamo. Pretenții imense pentru nivelul Ligii 1 6 Cel mai scump jucător al lui Mihai Rotaru, lăsat să plece! Ce a decis patronul Universităţii Craiova
Citește și