Închide meniul

Anglia – România | Mirel Rădoi pregăteşte o tactică specială. “Ei pot speria orice apărare din lume!”. Care a fost curiozitatea jurnaliştilor englezi. “Aseamănă jocul nostru cu al Croaţiei”

Iulian Focșăneanu Publicat: 5 iunie 2021, 20:11

Comentarii
Anglia – România | Mirel Rădoi pregăteşte o tactică specială. Ei pot speria orice apărare din lume!. Care a fost curiozitatea jurnaliştilor englezi. Aseamănă jocul nostru cu al Croaţiei

Profimedia

Golgheterul din Premier League, Harry Kane, este principalul pericol pentru poarta noastră. Atacantul lui Tottenham a înscris de 23 de ori în ultimul sezon din prima ligă a Angliei. Rădoi şi-a îndreptat atenţia şi spre atacanţii rivalelor din Manchester, City şi United.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mirel Rădoi pregăteşte o tactică specială pentru atacanţii Angliei

În momentul de faţă, dacă vom nominaliza câţiva jucători români, asta înseamnă că vor face parte din primul 11 mâine seară şi nu vreau să dezvălui asemenea secrete.

Trecând la jucătorii Angliei cred că pot continua un minut nume fără să mă întrerup. Oricare jucător din naţionala Angliei poate fi decisiv. Dacă stau bine să mă gândesc, din jucătorii de atac Kane, Rashford şi Sterling chiar pot speria orice apărare din lume.

Teamă nu, dar ne vom lua măsuri pentru că cei trei jucători, în momentul în care au spaţii libere, pleacă undeva între 6 şi 7 secunde… sunt în tranziţia pozitivă, în careul adversarilor. Trebuie să fim precauţi, să nu le dăm spaţii foarte mari“, a declarat Mirel Rădoi la conferinţa de presă.

Reclamă
Reclamă

Jurnaliştii englezi au avut o curiozitate. Au dorit să afle de ce reprezentativa Angliei a ales să joace împotriva României cu o săptămână înaintea meciului cu Croaţia, de la EURO 2020.

Cred că, în primul rând, aseamănă jocul nostru cu cel al Croaţiei, poate chiar şi sistemul de joc. Este clar că e o diferenţă de valoare între naţionala Croaţiei şi cea a României, dar cred că din punctul ăsta de vedere, la un meci cu naţionala Angliei, ne putem ridica la acest nivel. Atunci este mult mai uşor şi pentru ei să pregătească primul meci de la Campionatul European“, a reacţionat Mirel Rădoi.

Mirel Rădoi pregăteşte o tactică specială pentru a continua invincibilitatea tricolorilor în faţa britanicilor. Ultima confruntarea România – Anglia a avut loc în anul 2000, când tricolorii s-au impus cu 3-2. Cristian Chivu, Viorel Moldovan și Ionel Ganea și-au trecut atunci numele pe lista marcatorilor. Alan Shearer și Michael Owen au punctat pentru englezi.

Reclamă

În total, România a jucat împotriva Angliei de 11 ori. Ne-am impus de 3 ori, au fost 6 remize şi 2 succese ale Angliei.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Poate lua Dinamo titlul în Liga 1 în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:36 22 dec.
Napoli a câștigat Supercupa Italiei! Victorie pentru campioană în finala cu Bologna
23:19 22 dec.
Universitatea Craiova a urcat pe primul loc, dar s-a enervat la interviu: “Nu mă mai întrebați”
22:40 22 dec.
David Matei, în culmea fericirii după dubla din Universitatea Craiova – Csikszereda 5-0: “Cadou de Crăciun pentru ei”
22:22 22 dec.
VideoJurnal Antena Sport | Amalia Lică își face toate poftele la târgurile de Crăciun
22:04 22 dec.
Nota primită de Siyabonga Ngezana, la debutul la Cupa Africii pe Națiuni 2025! Victorie pentru Africa de Sud în primul meci
21:51 22 dec.
Universitatea Craiova – Csikszereda 5-0. Oltenii au făcut spectacol și au încheiat anul pe primul loc
1 Decizia radicală luată de Dan Şucu la Rapid! Lovitură din plin pentru giuleşteni 2 Verdict în cazul fazei controversate din FCSB – Rapid 2-1: “Aş da penalty, e henţ” 3 Mihai Stoica, ironie devastatoare pentru Alexandru Dobre după FCSB – Rapid 2-1: “Faimosul căpitan care spunea…” 4 Gigi Becali s-a răzgândit şi îi prelungeşte contractul. Anunţul făcut de Mihai Stoica: “E admirabil ce face” 5 Primul jucător care pleacă de la Rapid în această iarnă! Anunţul lui Victor Angelescu 6 Decizia finală luată de Gigi Becali în cazul lui Vlad Chiricheş. Ce se întâmplă cu fundaşul de la FCSB
Citește și