Austria – România 2-3 | Se naşte o nouă naţională! Victorie uriaşă pentru tricolori! Prima victorie a lui Rădoi

Iulian Focșăneanu Publicat: 7 septembrie 2020, 20:15

SportPictures / Razvan Pasarica via Hepta

Denis Alibec si Stefan Lainer in meciul de fotbal dintre Austria si Romania, contand pentru Liga Natiunilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Wörthersee din Klagenfurt, luni 7 septembrie 2020. © FOTO:SPORT PICTURES

• Tricolorii au devenit lideri în grupă
  • Austria - România 2-3
  • Clasamentul grupei 1

Tricolorii au trăit intens finalul de meci şi s-au impus după un meci nebun. România a deschis scorul rapid prin Alibec. Gazdele au egalat în minutul 17 prin Baumgartner. La pauză a fost 1-1.

În repriza a doua, tricolorii s-au dezlănţuit şi au condus cu 3-1, prin reuşitele lui Grigore, din minutul 51, şi Maxim, din minutul 69. Austriecii au redus din diferenţă în minutul 81, prin Onisiwo, după bara lui Iancu din 73.

Clasamentul grupei 1

Austria – România 2-3

Min. 94: Final de meci.

Min. 81: Goool Austria! Onisiwo a redus din handicap.

Min. 73: Bară pentru România! Iancu trece şi el pe lângă gol, dar loveşte bara.

Min. 69: Goool România! Maxim înscrie cu un lob suberp.

Min. 51: Goool România! Grigore readuce naţionala în avantaj după o lovitură liberă executată bine de Maxim.

Min. 46: A început repriza a doua.

Min. 45: Pauză.

Min. 39: Gabi Iancu a debutat în naţionala României.

Min. 38: Probleme pentru Ciprian Deac. Mijlocaşul român s-a accidentat şi a fost scos pe targă.

Min. 26: Ocazie pentru Austria. X. Schlager scapă singur cu portarul nostru, dar Tătăruşanu este la post şi respinge.

Min. 17: Goool Austria! Baumgartner a restabilit egalitatea după un şut de la marginea careului de 16 metri.

Min. 9: Bară pentru Austria. Tricolorii scapă după o fază periculoasă a gazdelor.

Min. 3: Gooooollll România! Denis Alibec a deschis scorul cu un şut de la marginea careului de 16 metri, după o fază senzaţională făcută de Florinel Coman.

Min. 1: A început meciul.

Austria – România | Echipele de start

Austria (4-2-3-1): 1. A. Schlager – 21. Lainer, 5. Posch, 4. Hinteregger, 2. Ulmer – 10. Grillitsch, 14. Baumgartlinge – 9. Sabitzer, 23. X. Schlager, 19. Baumgartner – 11. Gregoritsch.

Selecționer: Franco Foda

Rezerve: 12. Pervan, 13. Stankovic – 3. Dragovic, 6. Ilsanker, 7. Grbic, 8. Ranftl, 15. Philipp Lienhart, 16. Zulj, 17. Wober, 18. Trimmel, 20. Onisiwo, 22. Monschein

ROMÂNIA (4-3-3): 12. Tătărușanu – 15. Burcă, 6. Chiricheș-cpt., 21. Grigore, 11. Bancu – 23. Stanciu, 2. Crețu, 10. Maxim – 17. Deac, 7. Alibec, 18. Coman

Selecționer: Mirel Rădoi

Rezerve: 1. Niță, 16. Lazar – 3. Toșca, 4. Hanca, 5. Nedelcearu, 8. Nistor, 9. Pușcaș, 13. Ștefan, 14. Hagi, 19. Iancu, 20. Buș, 22. Cicâldău

UPDATE 20:25 Echipa de start a României.

UPDATE 20:20: 7 septembrie, dată cu noroc pentru România! Detalii AICI.

UPDATE 17:50: Jucătorii lui Rădoi, criticaţi de un fost golgheter al naţionalei! Detalii AICI.

Selecţionata României este acum în faţa unei confruntări chiar şi mai dificilă. Va juca pe terenul echipei cotate cu prima şansă la câştigarea grupei 1. Austriecii au preluat deja poziţia de lider după ce au câştigat în Norvegia.

România, misiune dificilă în meciul cu Austria din Liga Naţiunilor

Reprezentativa tricoloră trebuie să facă uitată remiza de pe Arena Naţională, când a primit gol pe final, într-un moment în care era în superioritate numerică. Duelul de la Klagenfurt este ultimul pe care în are România înaintea barajului cu Islanda, decisiv în drumul spre calificarea la Campionatul European.

"Vom avea câteva schimbări pentru a evita problemele. La fel cum bine știam că Irlanda de Nord marchează foarte multe goluri în ultimele 15 minute, așa Austria marchează goluri în începuturile de repriză și chiar și pe final. Putem fi în dificultate, dacă nu aducem jucători cu prospețime", a declarat Mirel Rădoi.

Selecţionerul ar putea apela din primul minut la Alexandru Creţu, mijlocaşul de 28 de ani al lui Maribor care tocmai a debutat la echipa naţională.

Echipă probabilă Austria:
Schlager – Lainer, Posch, Dragovic, Ulmer – Ilsanker, Schlager – Onisiwo, Sabitzer, Baumgartner – Gregoritsch

Echipă probabilă România:
Tătărușanu – Hanca, Burcă, Chiricheș, Toșca – Cicâldău, Crețu, Stanciu – Ianis Hagi, Pușcaș, Maxim

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

28
mart.
23:35
Simona Halep nu va participa la Stuttgart! Anunţul organizatorilor turneului din Germania
28
mart.
23:35
Pierdere importantă pentru FCSB înainte de meciul cu Farul! Fotbalistul lui Gigi Becali care e în pericol să îşi încheie sezonul!
28
mart.
23:01
FotoHoraţiu Moldovan şi-a făcut publică relaţia cu fosta iubită a lui Dragoş Nedelcu! Primele imagini cu cei doi sărutându-se!
28
mart.
23:01
Viorel Moldovan, sfat preţios pentru jucătorul pus la zid de Edi Iordănescu: „La muncă, copile! Trece trenul pe lângă tine”
28
mart.
22:16
VideoCampioana europeană Mihaela Cambei e gata să dea lovitura la Cupa Mondială de haltere, LIVE în AntenaPLAY! Cum se pregăteşte
28
mart.
22:15
Reacţia lui Edi Iordănescu după ce Gică Hagi l-a lăudat pe Ianis Hagi şi a dat de înţeles că trebuie să fie la EURO 2024
28
mart.
21:50
Eliza Samara – Wang Yidi (vineri, 07:30, AntenaPLAY), duel pentru sferturile de finală de la WTT Champions Incheon 2024
28
mart.
21:37
VideoAlimentele care le dau energie „tricolorilor” din naţionalele de tineret ale României! Puştii le recomandă tuturor românilor
28
mart.
21:29
Cum a trăit Toto Wolff momentul în care Lewis Hamilton i-a spus că pleacă la Ferrari: „Cred că a fost dificil pentru el”
28
mart.
20:30
Anunţul lui Andrei Nicolescu după decizia teribilă primită de Dinamo: „Vom ataca”! Planul „câinilor” pentru a scăpa de sancţiune!
Viorel Moldovan, sfat preţios pentru jucătorul pus la zid de Edi Iordănescu: "La muncă, copile! Trece trenul pe lângă tine"
Echipa naţională • 28 mart., 23:01
Echipa naţională • 28 mart., 22:15
Suporter.as.ro • 28 mart., 21:37
Englezii nu îi dau României nicio şansă la EURO 2024! Verdict dur pentru grupa "tricolorilor"
Echipa naţională • 28 mart., 19:54
Englezii nu îi dau României nicio şansă la EURO 2024! Verdict dur pentru grupa „tricolorilor”
Serie B • 28 mart., 13:25
Italienii dau de pământ cu George Puşcaş după ultimele evoluţii ale atacantului lui Bari: „Până acum a fost dezamăgitor”