Belarus – România 0-0. Cum arată clasamentul în Grupa I, după ce tricolorii au smuls un singur punct la Budapesta

Iulian Focșăneanu Publicat: 12 octombrie 2023, 23:52 / Actualizat: 17 octombrie 2023, 16:38

Belarus - România 0-0. Cum arată clasamentul în Grupa I

Edi Iordănescu, alături de colaboratorii săi / Hepta

Belarus – România, scor 0-0, a fost LIVE VIDEO pe Antena 1 şi în AntenaPLAY. Tricolorii au ratat şansa de a urca pe primul loc în Grupa I din preliminariile EURO 2024.

Jucătorii lui Edi Iordănescu au ratat din toate poziţiile în meciul care s-a disputat, cu porţile închise, la Budapesta. Denis Alibec şi Nicolae Stanciu nu au reşit să îl învingă pe Ignatovich.

Belarus – România 0-0. Cum arată clasamentul în Grupa I

Tricolorii au rămas neînvinşi în grupă, dar s-au apropiat la un singur punct de Elveţia. Belarus este pe penultimul loc în grupă.

1. Elveţia – 6 meciuri – 14 puncte
2. România – 7 meciuri – 13 puncte
3. Israel – 6 meciuri – 11 puncte
4. Kosovo – 7 meciuri – 7 puncte
5. Belarus – 7 meciuri – 5 puncte
6. Andorra – 7 meciuri – 2 puncte

Pentru România urmează meciul de peste trei zile, cu Andorra. Luna viitoare, tricolorii se vor lupta pentru calificarea la EURO 2024 cu Israel (în deplasare) şi cu Elveţia (acasă).

Rezultatele din Grupa I, înainte de Belarus – România

25 martie: Belarus – Elveţia 0-5 (Steffen 4′, 17′, 29′, Xhaka 62′, Amdouni 65′), Andorra – ROMÂNIA 0-2 (Man 35’, Alibec 50’), Israel – Kosovo 1-1 (D. Peretz 56′ / Dasa 36′-autogol)

28 martie: ROMÂNIA – Belarus 2-1 (Stanciu 17, Burcă 19 / Morozov 86), Kosovo – Andorra 1-1 (Zhegrova 59 / Rosas 61), Elveţia – Israel 3-0 (Vargas 39, Amdouni 48, Widmer 52)

16 iunie: Kosovo – ROMÂNIA 0-0, Belarus – Israel 1-2 (Ebong 16 / Weissman 85-pen., Gloukh 90+2), Andorra – Elveţia 1-2 (M. Vieira 67 / Freuler 7, Amdouni 32)

19 iunie: Elveţia – ROMÂNIA 2-2 (Amdouni 28, 41 / Mihăilă 89, 90+2), Belarus – Kosovo 2-1 (Morozov 73, Ebong 75 / Muriqi 87-pen.), Israel – Andorra 2-1 (Shlomo 42, Solomon 61 / Rosas 52)

9 septembrie: Andorra – Belarus 0-0, ROMÂNIA – Israel 1-1 (Alibec 27 / Gloukh 53), Kosovo – Elveţia 2-2 (Muriqi 65, 90+4 / Freuler 14, A. Rrahmani 79-autogol)

12 septembrie: ROMÂNIA – Kosovo 2-0 (Stanciu 83, Mihăilă 90+3), Israel – Belarus 1-0 (Kanichowsky 90+3), Elveţia – Andorra 3-0 (Itten 49, Shaqiri 90+3-pen.)

Tricolorii au obţinut doar o remiză cu Belarus, scor 0-0

Naţionala României a terminat la egalitate cu Belarus, scor 0-0, joi seară, pe stadionul Szusza Ferenc din Budapesta, în Grupa I de calificare la Campionatul European din 2024.

România a dominat partida de la Budapesta, disputată cu porţile închise, pe stadionul Ujpest, iar Stanciu a ratat prima ocazie a tricolorilor în minutul 9, din pasa lui Alibec. Elevii lui Edi Iordănescu au cerut şi un penalti, în minutul 17, dar arbitrul nu a acordat nimic. În minutul 54 Răzvan Marin a şutat bine de la distanţă, iar în minutul 68 Stanciu a trimis pe lângă poartă. Pe final, adversarii au presat şi Moldovan a scos şutul lui Kontsevoi, din minutul 86. Atacurile tricolore au fost sterile şi meciul s-a încheiat fără gol marcat.

În celălalt meci din grupa I, Kosovo a învins Andorra, în deplasare, cu scorul de 3-0, după golurile marcate de Rashica (min. 26, 71) şi Zeqiri (min. 83).

În clasamentul grupei conduce Elveţia, cu 14 puncte, urmată de România (13 puncte), Israel (11 puncte), Kosovo (7 puncte), Belarus (5 puncte) şi Andorra (2 puncte).

Următorul meci al României se joacă duminică, 15 octombrie, la Bucureşti, cu Andorra.

ROMÂNIA: H. Moldovan – A. Raţiu, Drăguşin, A. Burcă, N. Bancu – R. Marin, Screciu (Olaru 77), Stanciu (Mihăilă 84) – D. Man (Moruţan 61), Alibec (I. Hagi 61), Drăguş (L. Munteanu 77). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

BELARUS: Ignatovich – Polyakov, Volkov, Politevich, Pechenin – Korzun, Ebong (Bocharov 73) – Yuzepchuk (Karpovich 73), Klimovich (Gromyka 83), Kontsevoi (Karpitski 90+1) – Morozov (Bakhar 73). SELECŢIONER: Carlos Alos Ferrer

Cartonaşe galbene: Ignatovich 73, Bakhar 75

Arbitri: Espen Eskas – Jan Erik Engan, Isaak Elias Bashevkin (toţi din Norvegia)

Arbitri VAR: Jose Luis Munuera – Guillermo Cuadra (ambii din Spania)

15:59 Blackburn – Coventry (17:00) şi Hull City – Ipswich (22:00) LIVE VIDEO în AntenaPLAY! Şansă uriaşă pentru Ipswich 15:25 România a obţinut o medalie de argint la Campionatele Europene de canotaj! Echipajul de patru rame feminin, locul 2 în Ungaria 15:01 FCU Craiova – U Cluj LIVE SCORE (17:30). Oltenii continuă lupta pentru salvarea de la retrogradare 15:01 Iga Swiatek, după ce a distrus-o pe Sorana Cîrstea, la Madrid: „Ăsta a fost singurul lucru pe care l-am făcut” 14:25 Carlos Alcaraz, discurs superb despre Rafael Nadal: „Vreau să profit la maximum de Rafa” 13:51 Benfica – Braga LIVE VIDEO în AntenaPLAY (20:00). Meciul zilei în Liga Portugal 13:51 Pierdere uriaşă pentru Rapid, pentru tot restul sezonului. Anunţul oficial făcut de giuleşteni 13:38 România – Italia LIVE VIDEO (duminică, 20:30, AntenaPLAY). Debutăm la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A 13:30 Sorana Cîrstea – Iga Swiatek 1-6, 1-6. Românca, demolată de numărul 1 WTA. „Sori”, fără replică la Madrid 13:24 Victor Piţurcă i-a „făcut” echipa lui Cosmin Olăroiu, în 2006. Detalii spectaculoase ale fostului selecţioner Vezi toate știrile