Închide meniul

Belarus – România LIVE VIDEO | Mihai Stoichiță a analizat duelul „tricolorilor”: „Nu este imposibil”

Alex Ioniță Publicat: 9 octombrie 2023, 16:34

Comentarii
Belarus – România LIVE VIDEO | Mihai Stoichiță a analizat duelul tricolorilor”: Nu este imposibil”

Mihai Stoichiţă, în timpul unui interviu/ Antena Sport

Belarus – România LIVE VIDEO | Mihai Stoichiță a analizat duelul „tricolorilor” pregătiți de Edi Iordănescu, care marchează începutul acțiunii din luna octombrie a echipei naționale. Oficialul Federației Române de Fotbal a vorbit despre șansele primei reprezentative, în partida care va avea loc la Budapesta.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Duelul dintre Belarus și România va avea loc joi, de la ora 21:45 și va fi în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY. Tot în această lună, elevii lui Edi Iordănescu vor juca cu selecționata din Andorra, duminică, de la aceași oră, pe Arena Națională.

Belarus – România LIVE VIDEO | Mihai Stoichiță a analizat duelul „tricolorilor”. Oficialul FRF, avertisment pentru jucătorii echipei naționale

Înaintea partidei cu Belarus, care contează pentru preliminariile Campionatului European din 2024, oficialul Federației Române de Fotbal a tras un semnal de alarmă pentru „tricolori”. Mihai Stoichiță este de părere că adversara României de joi nu este favorită la câștigarea meciului, dar i-a sfătuit pe jucătorii echipei naționale să trateze cu seriozitate duelul.

„Partida cu Belarus, m-am uitat la Belarus la ultimul meci al lor pe care l-au avut în deplasarea din Israel. Trebuie să fii extrem de cicumspect și concentrat la acest meci. Nu este ușor, dar nu este imposibil.

Nu sunt superiori, după părerea mea. În funcție de cum tratăm această partidă să îi depășim. Orice rezultat în afară de o victorie e un eșec. Este extrem de important ca băieții la ora meciului să fie 100% conștienți la ce trebuie să facă”, a spus Mihai Stoichiță, potrivit fanatik.ro.

Reclamă
Reclamă

De asemenea, Stoichiță este de părere că România a avut noroc la tragerea la sorți a grupelor pentru calificarea la EURO 2024.

„Eu nu știu când o să mai întâlnim o astfel de conjunctură, de situație, atât de favorabilă. Suntem cinstiți, am avut noroc la tragerea la sorți am prins o grupă abordabilă pentru naționala României”, a mai transmis oficialul FRF.

Înaintea partidelor din această lună, România se află pe locul al 2-lea în grupă, cu 12 puncte, la două lungimi distanță de liderul Elveția. Pe locul 3 este Israel, cu 11 puncte.

Reclamă

Cum arată Grupa I a preliminariilor pentru EURO 2024, înainte de meciurile din luna octombrie:

1. Elveția – 14 puncte
2. România – 12 puncte
3. Israel – 11 puncte
4. Belarus – 4 puncte
5. Kosovo – 4 puncte
6. Andorra – 2 puncte

Lotul României pentru dubla cu Belarus şi Andorra

Printre surprizele selecţionerului Edi Iordănescu se numără convocarea lui Florin Niţă, Denis Drăguş şi Louis Munteanu.

PORTARI

Horațiu Moldovan (FC Rapid 1923, 5/0), Florin Niță (Gaziantep | Turcia, 19/0), Ștefan Târnovanu (FCSB, 1/0);

FUNDAȘI

Andrei Rațiu (Rayo Vallecano | Spania, 12/1), Deian Sorescu (Raków | Polonia, 13/0), Radu Drăgușin (Genoa | Italia, 9/0), Adrian Rus (Pafos | Cipru, 17/1), Andrei Burcă (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 21/1), Bogdan Racovițan (Raków | Polonia, 0/0), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 30/2), Mario Camora (CFR Cluj, 10/0);

MIJLOCAȘI

Vladimir Screciu (Universitatea Craiova, 2/0), Marius Marin (Pisa | Italia, 12/0), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 48/2), Nicolae Stanciu (Damac FC | Arabia Saudită, 62/13), Alexandru Cicâldău (Konyaspor | Turcia, 32/4), Darius Olaru (FCSB, 13/0), Olimpiu Moruțan (Ankaragucu | Turcia, 11/1), Dennis Man (Parma | Italia, 19/6), Ianis Hagi (Deportivo Alaves | Spania, 27/2), Valentin Mihăilă (Parma | Italia, 14/4), Florinel Coman (FCSB, 9/0);

ATACANȚI

Denis Alibec (Muaither | Qatar, 33/4), Denis Drăguș (Gaziantep | Turcia, 5/2), Daniel Bîrligea (CFR Cluj, 0/0), Louis Munteanu (Farul Constanța, 0/0).

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:30 8 sept.
Carlos Alcaraz a câștigat US Open 2025! Succes în patru seturi în finala cu Jannik Sinner
23:40
Preliminariile CM 2026. Spania și Belgia, performele serii! Toate rezultatele zilei
23:27
Plecare de la Rapid în ultima zi de mercato! Fotbalistul va fi împrumutat a doua oară
23:08
„Scut” în jurul „tricolorilor”, înaintea meciului cu Cipru: „Nu au datorii după un meci amical”
22:45
VIDEO„Tiki taka”, dusă la alt nivel de naționala Spaniei! Gol încântător în meciul contra Turciei
22:36
FotoCum au reacționat fanii americani când Donald Trump și-a făcut apariția la finala Sinner – Alcaraz
1 Scenariul pentru ca România să mai câştige grupa şi să se califice la World Cup 2026, după victoriile Austriei şi Bosniei 2 Virgiliu Postolachi pleacă de la CFR Cluj şi semnează cu o rivală 3 Dinamo, tot mai aproape de transferul dorit de Zeljko Kopic. 700.000 de euro pentru un internațional român 4 Rapid, acord total cu Alin Fică! Ce urmează pentru ca transferul să fie realizat 5 Gigi Becali s-a reorientat, după ce l-a ratat pe Mario Tudose. Fundașul din Liga 1 care e la un pas să ajungă la FCSB 6 Neluţu Varga, prima reacţie după accidentarea lui Louis Munteanu: “Asta mi s-a spus de la naţională”
Citește și