Închide meniul

Claudiu Niculescu a răbufnit: “Ce naiba ne aduce Liga Națiunilor? Riscăm să compromitem și calificarea la EURO 2024!”

Dragoș Vasile Publicat: 23 iunie 2022, 22:54

Comentarii
Claudiu Niculescu a răbufnit: Ce naiba ne aduce Liga Națiunilor? Riscăm să compromitem și calificarea la EURO 2024!

Mediafax Foto / George Filip via Hepta

Claudiu Niculescu a răbufnit după dezastrul de la naţională. “Tricolorii”, cu Edi Iordănescu pe bancă, riscă să retrogradeze în Liga C din UEFA Nations League, după ce au suferit o umilință incredibilă cu Muntenegru, scor 0-2 tur şi 0-3 retur, şi un alt eşec cu Bosnia, scor 0-1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

”Nu știu câte selecții aș fi avut acum, cu siguranță mult mai multe decât atunci. În anii 2005, 2006, 2007, eu și Danciu eram golgheteri în campionat și nu eram convocați. Erau jucători atunci la echipe mari, Pancu, Marius Niculae, Adi Mutu, Viorel Moldovan. Din păcate pentru fotbalul românesc, aria de selecțe este foarte restrânsă, dar trebuie să privim cu speranță, deși ne păcălim an după an.

Claudiu Niculescu a răbufnit după dezastrul de la naţională

Dacă tot am pus un antrenor nou, nu a fost bine cu Contra, nu a fost bine cu Mirel, l-am pus pe Edi, hai să sacrificăm Liga Națiunilor. Ce naiba ne aduce Liga Națiunilor? Dacă am fi sacrificat această campanie pentru a reconstrui echipa națională cu adevărat pentru preliminariile Campionatului European, am fi avut mai multe șanse.

Ce a făcut FRF cu acel obiectiv pentru Edi Iordănescu? A pus presiune și pe selecționer și pe jucători. Dacă ar fi avut ca obiectiv reconstrucția echipei naționale, cred că am fi avut mai multe șanse. Ar fi avut posibilitatea să testeze mai mulți jucători, putea să formeze un nucleu.

Așa, șansele să câștige grupa pentru Liga Națiunilor sunt compromise, deși să spunem că mai avem șanse de maximum 10 la sută. Riscăm să compromitem și calificarea la Campionatul European”, a declarat Claudiu Niculescu, potrivit digisport.ro.

Reclamă
Reclamă

Ce urmează pentru naţionala României după Edi Iordănescu

Andrei Vochin, consilierul lui Răzvan Burleanu, a explicat ce urmează pentru naţionala României după Edi Iordănescu. Oficialul FRF a oferit drept exemplu naţionala Ungariei, care a apelat la serviciile germanilor şi ale italienilor pentru „revoluţie”.

Următoarele meciuri ale naţionalei României vor fi în septembrie, în deplasare cu Finlanda, şi pe teren propriu cu Bosnia. Echipa naţională, cu Edi Iordănescu pe bancă, riscă să retrogradeze în Liga C din Nations League, după ce a suferit o umilință incredibilă cu Muntenegru, scor 0-3.

„Opinia mea e că ne limităm mult aria de selecţie a selecţionerilor. Văd altfel lucrurile, dar eu sunt ziarist, inginer, n-am jucat fotbal, nu vin din iarbă şi ia-o ca o părere. Ai de ales dintre câţiva versus toată lumea, cred că bazinul mai bun e al doilea.

Reclamă

Ungaria a încercat într-o perioadă de timp să conducă tot fotbalul prin antrenori germani. Directorul pentru activitatea juvenilă era german, unii antrenori de la juniori erau germani. Acum au schimbat la naţionala mare şi au adus italieni. Ei caută soluţii, pentru că ei recunosc că şcoala maghiară de antrenori e slabă. Noi nu ştiu dacă recunoaştem sau nu.

Să spunem că dacă Edi Iordănescu câştigă ultimele două meciuri, nu cred că termină pe patru (n.r. – grupa din UEFA Nations League). E prea devreme să spunem că Edi e cel mai slab dintre ultimii selecţioneri. Da, e pe locul al patrulea, dar trebuie să avem răbdare să vedem ce se va întâmpla.

Dacă eu aş fi decidentul şi aş avea încredere în omul Edi Iordănescu, antrenorul Edi Iordănescu, staff-ul lui Edi Iordănescu, maniera lui de lucru, aş spune că nu mă interesează… Obiectivul e Campionatul European. Dacă-l găseşti pe unul în care nu ai încredere, îl testezi prin borne intermediare”, a declarat Andrei Vochin, potrivit orangesport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:47
Marius Șumudică nu renunță! Declarația acestuia după eșecul cu Al-Ittihad
23:36
Negocieri avansate pentru o plecare de la Rapid. Oficialii giuleștenilor au confirmat, după victoria cu UTA
23:03
Adrian Mihalcea, mesaj ferm despre șansele la play-off, după UTA – Rapid 1-2: „La noi totul e calculat”
22:56
Joao Lameira pleacă de la Oțelul! Unde ajunge fotbalistul dorit de FCSB și Rapid. Cât a costat transferul
22:44
Victor Angelescu a anunțat un nou transfer la Rapid, după victoria cu UTA: „A făcut vizita medicală, va semna”
22:43
Costel Gâlcă, încântat după victoria cu UTA. Cum a descris evoluția lui Olimpiu Moruțan
1 Jucătorul de care se desparte Universitatea Craiova. “Sunt deciziile antrenorului” 2 Chivu și Inter, “ignorați” de Allegri după Roma – Milan 1-1. “Rossonerii” au pierdut teren în lupta la titlu 3 Decizia luată de Petrolul în privința demiterii lui Eugen Neagoe 4 Gigi Becali, după ședința cu jucătorii FCSB-ului: „I-am luat pe rând, asta le-am zis”. Ce măsură radicală a anunțat 5 Gigi Becali s-a ţinut de cuvânt! Şedinţă de urgenţă în cantonamentul FCSB-ului după umilinţa cu CFR Cluj 6 Șoc la FCSB! Fanii au vrut să le vandalizeze mașinile. Gheorghe Mustață: “I-aș prinde și i-aș urechea puțin”
Citește și