Închide meniul

Cornel Dinu, fascinat de un jucător al României! L-a comparat cu un mare fotbalist din echipa uriaşă a lui Cruyff

Dan Roșu Publicat: 15 octombrie 2024, 8:10

Comentarii
Cornel Dinu, fascinat de un jucător al României! L-a comparat cu un mare fotbalist din echipa uriaşă a lui Cruyff

Cornel DInu, în timpul unui eveniment - Profimedia Images

Cornel Dinu e încântat de un jucător al României. “Procurorul” l-a comparat pe Andrei Raţiu cu un fost mare fotbalist din era lui Cruyff la Ajax, Ruud Krol, cel care a câştigat 3 Ligi ale Campionilor cu “lăncierii”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Raţiu e pe radarul mai multor echipe tari din Europa, iar cota lui a crescut vertiginos. Dacă în iulie, Sonic era cotat la 1.4 milioane de euro, la ultimul update de pe Transfermarkt cota lui a ajuns la 4 milioane de euro. Asta după ce fundaşul de 26 de ani a avut evoluţii convingătoare la echipa naţională şi la Rayo Vallecano.

Raţiu e anunţat titular în al patrulea meci din Nations League al tricolorilor! Lituania – România e live pe Antena 1 şi AntenaPLAY, marţi, de la ora 21:45.

Cornel Dinu, fascinat de un jucător al României

“Andrei Rațiu este un jucător deosebit, puternic. După părerea mea, ca forță, îmi aduce aminte de Krol, care juca în echipa mare a Olandei lui Cruyff.

Este un jucător care îmbină forța cu tehnicitatea, și mai ales combină eficient jocul defensiv cu jocul de construcție și cu apariția la finalizare. Lovește destul de bine balonul, fiind capabil nu doar de pătrunderi, ci și de finalizări”, a spus Dinu, citat de fanatik.ro.

Reclamă
Reclamă

Andrei Raţiu, tot mai aproape de un transfer

Andrei Raţiu este tot mai aproape de un transfer. Spaniolii au anunţat faptul că internaţionalul român nu a fost „uitat” de către cei de la Villarreal, formaţie care vrea să-l transfere definitiv în iarnă.

Andrei Raţiu a mai fost în „curtea” lui Villarreal, echipă de care s-a despărţit în 2021. La momentul respectiv, Huesca l-a transferat pe fundaşul român, iar în urmă cu un sezon, acesta a semnat cu Rayo Vallecano.

„Villarreal nu l-a uitat pe Andrei Rațiu„, titrează publicaţia spaniolă Fichajes, care menţionează că fundaşul naţionalei României mai are contract cu Rayo Vallecano până în 2028.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga derby-ul dintre FCSB şi CFR?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:12
Bogdan Andone și-a cerut scuze, după Metaloglobus – FC Argeș 0-2: „Îmi pare sincer rău”
19:00
UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Atacantul de 40 de milioane de euro merge în Ligue 1
18:54
Metaloglobus – FC Argeș 0-2. Piteștenii fac un pas mare către play-off
18:54
Eurogol în Liga 1! Reuşita lui Ilie Dumitrescu din meciul cu Argentina, “copiată” de fostul jucător al lui Dinamo
18:20
Hermannstadt – Dinamo LIVE TEXT (20:00). „Câinii” pot urca pe primul loc. Cum arată echipele de start
18:18
Gigi Becali s-a lămurit în privința fotbalistului de la FCSB: „Nu e de noi”
1 Primul jucător dat afară de Gigi Becali de la FCSB, după ruşinea de la Zagreb: “Poate să plece de mâine” 2 “N-ai nicio idee ce e ăla fair-play!”. Scandal după meciul Soranei Cîrstea cu Naomi Osaka de la Australian Open 3 La ce oră se joacă meciul Gabriela Ruse – Mirra Andreeva, în turul 3 la Australian Open? Anunțul organizatorilor 4 S-a făcut! Botoşani îl aduce în Liga 1 pe fostul jucător de la FCSB! Lovitura dată de Iftime 5 Atacant de 2 milioane de euro la FCSB, după ruşinea de la Zagreb. Gigi Becali a făcut anunţul 6 Florin Tănase şi Creţu, OUT pentru Dinamo Zagreb – FCSB. Gigi Becali a anunţat echipa de START
Citește și