Închide meniul

Dumitru Dragomir, atac la “tricolori”, înainte de România – Bosnia: “Asta e problema, nu Edi Iordănescu”

Viviana Moraru Publicat: 26 septembrie 2022, 12:05

Comentarii
Dumitru Dragomir, atac la tricolori, înainte de România – Bosnia: Asta e problema, nu Edi Iordănescu

Dumitru Dragomir, în timpul unui meci / Hepta

Dumitru Dragomir, atac la “tricolori” înainte de România – Bosnia. Fostul şef de la LPF susţine că jucătorii sunt cei vinovaţi pentru rezultatele dezamăgitoare ale echipei naţionale din actuala ediţie de Liga Naţiunilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România se află pe ultimul loc în grupa de Liga Naţiunilor. “Tricolorii” se vor duela cu Bosnia în încercarea de a evita retrogradarea în Liga C, meciul fiind în format live text, pe AS.ro, de la 21:45.

Dumitru Dragomir, atac la “tricolori”, îaninte de România – Bosnia

Dumitru Dragomir a oferit declaraţii despre o posibilă demitere a lui Edi Iordănescu, şi a ajuns la concluzia că selecţionerul nu este vinovat pentru rezultatele dezamăgitoare din actuala ediţie de Liga Naţiunilor.

Fostul şef de la LPF susţine că Edi Iordănescu nu îi poate învăţa pe “tricolori” lucruri de bază, şi pune tunurile pe George Puşcaş, după evoluţia din partida cu Finlanda. Totodată, Dragomir crede în ideea de continuitate pe banca echipei naţionale, şi îi dă credit în continuare lui Iordănescu jr.

“Nu e Edi Iordănescu de vină. Ce vreți să facă el? Nu are materie primă. Nu avem jucători de valoare și nu văd de ce ne mai tot ascundem după cireș! Ce vreți să le facă Edi? Să îi învețe el pe unii să dea o pasă de trei metri la vârsta asta sau să știe Pușcaș să facă o preluare bună și să plece cum trebuie pe contraatac?

Reclamă
Reclamă

Dacă îl aducem pe Guardiola, chiar și el, cu jucătorii ăștia, tot nu o să fie în stare să bată Ungaria, Polonia sau Italia. Dacă îl schimbăm pe Edi, vom bate pasul pe loc sau ne vom duce și mai mult în cap. O să vină altul și vom pierde timpul și cu ăla.

Nu trebuie să mai facem experimente, ci trebuie să dăm continuitate unui selecționer. L-am integrat pe Edi aici, atunci hai să îl lăsăm să muncească. Noi trebuie să găsim oamenii potriviți ca să lucreze cu juniorii, iar de acolo pleacă totul. Nu avem jucători de valoare și asta e marea noastră problemă, nu Edi Iordănescu”, a declarat Dumitru Dragomir, pentru prosport.ro.

Ciprian Marica exclude varianta demiterii lui Edi Iordănescu

Ciprian Marica a analizat posibila demitere a lui Edi Iordănescu, şi a ajuns la concluzia că selecţionerul ar trebui să continue pe banca echipei naţionale.

Reclamă

Fostul internaţional român este de părere că Iordănescu jr. a început să-şi creeze o relaţia cu „tricolorii”, iar înlocuirea sa ar reprezenta un nou început pentru România.

„Dacă stau să mă uit în spate, în mandatul lui Mirel Rădoi, ai fi zis să plece și el rapid, dar uite că în final înțelesese cum stau lucrurile și parcă jucam altceva. Acum nici nu vreau să-mi imaginez, să o luăm iar de la capăt, să căutăm alt selecționer, să-l dăm afară pe Edi Iordănescu, care începe și el să înțeleagă jucătorii, să-i simtă.

Iar să-l vedem pe Răzvan Burleanu care bate pe la ușile antrenorilor – nu contează care sunt ei – că pot, că nu pot, doar pentru a face act de prezență, să te duci pe acolo și să te rogi de ei…

Eu aș merge pe continuitate și nu m-aș grăbi să-l demit pe Edi Iordănescu, cu toate că alegerea lui a fost legată de această clauză. Dacă nu, ar fi fost Boloni acolo. Ei acum zic: ‘Aia, e nu ți-ai îndeplinit obiectivul, dar merg cu tine mai departe’.

E o situație ingrată și ciudată. Nu aș vrea să-l schimbe. Pe de altă parte, corect ar fi să-l schimbe. Nici nu știu cum ar fi mai bine. Cine are de suferit? Echipa națională”, a declarat Ciprian Marica, potrivit sport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Denis Drăguş o pierdere mare pentru România pentru meciul cu Turcia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
9:42
Nicolae Stanciu, prezentat oficial la noua echipă. Descriere spectaculoasă pentru căpitanul naţionalei: “Top”
9:27
Decizia luată de Gigi Becali la FCSB, după ce l-a urmărit pe înlocuitorul lui Ştefan Târnovanu: “La revedere!”
9:18
VIDEORăzvan Lucescu, copleşit după omagiul adus victimelor accidentului teribil din Timiş: “Extraordinar”
9:05
Şi-a pierdut câteva degete şi a fost luat la bătaie, după haosul creat la meciul lui Inter, sub privirile lui Cristi Chivu
8:59
Ce se întâmplă cu Radu Drăguşin după evoluţia din Tottenham – City 2-2. Anunţul managerului Thomas Frank
8:47
Ilie Dumitrescu a luat la ţintă un jucător de la FCSB, după meciul cu Csikszereda: “Nu înţeleg asta”
1 Românul celebru cu salariu la stat de 36.800 de euro pe lună! “Ce vă mai place să le numărați banii altora” 2 FCSB transferă un atacant brazilian. Vine să se bată cu Bîrligea pentru postul de titular! 3 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Jucătorul dorit de Chivu va juca la Atletico 4 Un club uriaş din Europa îl transferă pe Benzema. Francezul va avea un salariu de 20 de milioane de euro! 5 Ilie Bolojan, decizie în cazul impozitului de 36.000 de euro pe care fundaţia lui Mihai Neşu trebuie să-l plătească 6 Ultimul transfer al lui Mihai Rotaru vrea campionatul cu Universitatea Craiova: “Am revenit cu drag”
Citește și