Închide meniul

“E ceva ciudat la acest copil!” Motivul pentru care Ianis Hagi va merge la EURO 2024, deşi e rezervă la Alaves

Viviana Moraru Publicat: 24 aprilie 2024, 17:33

Comentarii
E ceva ciudat la acest copil! Motivul pentru care Ianis Hagi va merge la EURO 2024, deşi e rezervă la Alaves

Ianis Hagi, pe Arena Naţională, după ce România s-a calificat la EURO 2024/ Profimedia

Lucian Sânmărtean ştie motivul pentru care Ianis Hagi va merge la EURO 2024, deşi este rezervă neutilizată la Alaves. Fostul internaţional a declarat că evoluţiile fiului “Regelui” din preliminarii îl vor propulsa pe acesta la Campionatul European din vară.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ianis Hagi traversează un sezon extrem de modest la Alaves, echipă la care a fost împrumutat de Rangers la începutul sezonului. Acesta nu a mai fost titular de la jumătatea lunii ianuarie, dintr-un meci din Cupa Spaniei al echipei sale.

Motivul pentru care Ianis Hagi va merge la EURO 2024, deşi e rezervă la Alaves

Lucian Sânmărtean a analizat situaţia lui Ianis Hagi, cu mai puţin de două luni rămase până la startul Campionatului European. Fostul internaţional susţine că se întâmplă ceva “ciudat” cu fiul “Regelui”, deoarece acesta are evoluţii extrem de bune atunci când joacă la echipa naţională, deşi este rezervă la Alaves.

Sânmărtean a mai declarat că evoluţiile lui Ianis Hagi de la naţională sunt surprinzătoare, dat fiind faptul că acesta are puţine minute bifate la echipa sa de club.

“Este ceva ciudat la copilul ăsta. Jocurile la echipa națională sunt foarte bune. Faptul că nu performează la echipa lui de club sunt alte motive. Poate ca să nu se accidenteze, să nu rateze un turneu final, dar acest copil performează la echipa națională. Pentru mine este surprinzător. Fără să ai meciuri la club, să vii la echipa națională și să fii de impact.

Reclamă
Reclamă

El răspunde cu goluri, cu evoluții concludente la echipa națională și nu poți să îl omiți”, a declarat Lucian Sânmărtean, conform prosport.ro.

Ianis Hagi a bifat, în total, 33 de meciuri la echipa naţională. În preliminariile EURO 2024, internaţionalul român de 25 de ani a marcat două goluri, în partidele cu Israel şi Andorra, reuşind de asemenea să ofere şi două pase decisive. De asemenea, fiul “Regelui” a marcat şi în duelul amical al “tricolorilor” cu Columbia, de la Madrid, duel care s-a disputat luna trecută.

Anunț despre viitorul lui Ianis Hagi! Transferul la un gigant al Europei e iminent

A fost făcut anunțul momentului despre viitorul lui Ianis Hagi! Mijlocașul echipei naționale este tot mai aproape de o mutare uriașă, în fotbalul european. Clubul care se luptă pentru semnătura „Prințului” este Galatasaray, echipă la care tatăl lui Ianis, Gică Hagi, a scris istorie.

Reclamă

Acum, jurnaliștii de la All Transfer au anunțat faptul că echipa din Turcia a ajuns la un „acord total” cu Rangers, pentru transferul lui Ianis Hagi. Totuși, sursa menționată nu a dat detalii despre suma de transfer.

”Galatasaray SK a ajuns la un acord total pentru a semna cu mijlocașul român Ianis Hagi. Nici o taxă nu a fost dezvăluită încă despre acordul său, dar Rangers se așteaptă ca el să se întoarcă înapoi la Glasgow înainte de a merge la vizita medicală în Turcia”, a fost anunțul făcut.

Oficialii de la Rangers, clubul care îl deține pe Ianis, par tot mai interesați de un transfer al românului, dat fiind faptul că acesta nu a impresionat în actualul sezon.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:43
VideoJurnal Antena Sport | Mii de fani din Moldova au fost la cursa din raliul României
20:39
VideoJurnal Antena Sport | Stadionul din Cipru se umple de români la meciul naţionalei
20:30
VideoJurnal Antena Sport | Elias Charalambous vrea să îmbătrânească pe bancă, la fel ca Mircea Lucescu
20:26
VideoJurnal Antena Sport | Cipru – România, meci de totul sau nimic pentru tricolori
20:20
VideoJurnal Antena Sport | Tamaş şi Alexa au dat de greu din prima la Asia Express
20:12
Şeful Ferrari nu şi-a pierdut încrederea în Lewis Hamilton: “Ne putem aştepta ca el să fie pe podium”
1 Virgiliu Postolachi pleacă de la CFR Cluj şi semnează cu o rivală 2 Scenariul pentru ca România să mai câştige grupa şi să se califice la World Cup 2026, după victoriile Austriei şi Bosniei 3 Dinamo s-a reorientat, după ce nu l-a putut transfera pe Matei Ilie. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic 4 Carlos Alcaraz a câștigat US Open 2025! Succes în patru seturi în finala cu Jannik Sinner 5 Dan Şucu, lovitură decisivă pentru Gigi Becali! Leo Bolgado ajunge la Rapid, după ce a fost dorit de FCSB 6 Vestea dată de Mihai Stoica despre transferurile pregătite de FCSB, în ultima zi de mercato din Liga 1
Citește și