Închide meniul

Edi Iordănescu, criticat înaintea meciurilor amicale cu Grecia şi Israel: “A făcut o primă greșeală ca selecționer!”

Dragoș Vasile Publicat: 21 martie 2022, 23:37

Comentarii
Edi Iordănescu, criticat înaintea meciurilor amicale cu Grecia şi Israel: A făcut o primă greșeală ca selecționer!

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Edi Iordănescu a fost criticat după ce nu l-a convocat pe Darius Olaru la echipa naţională. Dinu Gheorghe, fostul conducător de la Rapid şi Dinamo, este de părere că selecţionerul trebuia să îl includă în lotul pentru amicalele cu Grecia şi Israel pe fotbalistul FCSB.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Edi Iordănescu va debuta ca selecţioner în amicalul cu Grecia, ce se va disputa pe 25 martie, de la 20:15, pe stadionul Steaua. Peste 4 zile, România va juca un amical şi în Israel.

Edi Iordănescu, criticat înaintea meciurilor amicale cu Grecia şi Israel

Selecţionerul nu l-a convocat pe Darius Olaru, care a impresionat în FC Arges – FCSB 2-3. Mijlocaşul a făcut spectacol în duelul din Trivale la scurt timp după ce Edi Iordănescu a anunţat lotul.

„Mie mi se pare cel mai complet număr 8 din România la momentul actual. Aici, Edi a făcut o primă greșeală ca selecționer. Mi se părea normal să anunțe lotul cu jucătorii români din campionatul intern după ce se încheia etapa, după ce se încheia FC Argeș – FCSB. La momentul actual, Olaru este peste Bordeianu care a fost convocat, este părerea mea”, a declarat Dinu Gheorghe, potrivit prosport.ro.

Edi Iordănescu, primele explicaţii pentru selecţia făcută

Edi Iordănescu a oferit primele explicaţii pentru selecţia făcută la prima acţiune ca selecţioner. Iordănescu a explicat de ce nu a convocat anumiţi jucători şi a avut un mesaj clar pentru Florinel Coman şi Darius Olaru, doi dintre jucătorii de bază de la FCSB.

Reclamă
Reclamă

Florin Tănase şi Octavian Popescu sunt cei doi jucători de la FCSB care au fost chemaţi la naţională pentru amicalele cu Grecia şi Israel.

„Avem așteptări pentru că există valoare și potențial. De aceea, îi așteptăm să revină după accidentări pe Tudor Băluță și Florin Andone, iar pe Olaru și pe Coman să își recapete forma dinaintea accidentărilor. Un salt de nivel din partea lui Albu, Nistor și Crețu, la fel cum așteptăm ca Ionuț Radu să înceapă să apere și să vedem perspectivele lui Vlad din vară.

Deși am enumerat mulți tricolori, vă asigur de faptul că acestă enumerare nu are caracter exhaustiv. Nu sunt nicidecum toți jucătorii pe care îi monitorizăm și pe care ne-am putea baza începând de la acțiunea următoare! Mai există și alți jucători tineri și foarte tineri. Dar și jucători cu mare experiență, ieșiți poate de o vreme mai scurtă sau mai lungă din circuitul naționalei, cu care am discutat și voi discuta în perioada imediat următoare. Și pe care i-am putea avea din nou alături în familia tricoloră”, a transmis Edi Iordănescu printr-o scrisoare deschisă publicată pe frf.ro.

Reclamă

Lotul naționalei României pentru meciurile cu Grecia și Israel

FRF a anunțat cum arată lotul ales de Edi Iordănescu pentru cele două confruntări. FCSB are doi jucători convocați, în timp ce CFR Cluj are 4. Radu Drăgușin, Octavian Popescu și Marian Aioani au fost convocați în premieră la naționala mare.

PORTARI: Marian Aioani (Farul Constanța, 0/0), Horaţiu Moldovan (Rapid, 0/0), Florin Niță (Sparta Praga | Cehia, 13/0);

FUNDAȘI: Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 22/1), Andrei Burcă (CFR Cluj, 8/0), Mario Camora(CFR Cluj, 6/0), Vlad Chiricheș (Sassuolo | Italia, 69/0), Radu Drăgușin (Salernitana | Italia, 0/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 15/2), Ionuț Nedelcearu (Crotone | Italia, 20/2), Andrei Rațiu (Huesca | Spania, 5/0) , Adrian Rus (Fehervar | Ungaria, 6/0), Alin Toșca (Gaziantep F.K. | Turcia, 28/1);

MIJLOCAȘI: Mihai Bordeianu (CFR Cluj, 2/0), Alexandru Cicâldău (Galatasaray | Turcia, 14/2), Dennis Man (Parma | Italia, 9/1), Răzvan Marin (Cagliari | Italia, 36/2), Marius Marin (Pisa | Italia, 2/0), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K. | Turcia, 51/6), Valentin Mihăilă (Atalanta | Italia, 5/1), Alexandru Mitriță (PAOK Salonic | Grecia, 16/3), Octavian Popescu (FCSB, 0/0), Florin Tănase(FCSB, 10/1);

ATACANȚI: Denis Alibec (Atromitos | Grecia, 22/2), Andrei Ivan (Universitatea Craiova, 13/1), George Pușcaș (Pisa | Italia, 23/8).

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:00
Genoa – Inter LIVE SCORE (19:00). Cristi Chivu, față în față cu echipa lui Dan Șucu
14:50
Dumitru Stângaciu nu mai crede în fotbalul românesc: “Din păcate, regresează! E foarte greu să ajungem la Mondial”
14:50
LIVE VIDEOWang Manyu a câştigat finala WTT Finals 2025. ACUM se joacă duelul uriaş Harimoto – Moregard
14:36
Zinedine Zidane revine! Anunțul lui Fabrizio Romano: “Au un acord verbal, pot confirma”
13:56
Dorinel Munteanu, mesaj clar pentru jucători înainte de meciul cu Craiova: “Vorbărie multă, sărăcia omului”
13:51
Ce transfer ar putea face Interul lui Chivu de la Juventus! “Nerazzurrii” pot realiza o reuniune de senzație
1 Dinamo, transfer de titlu în Liga 1! Vârful de două milioane de euro dorit de „câini” 2 Gigi Becali îl vrea la FCSB, dar Giovanni Becali îl propune la Dinamo: “Ar fi perfect” 3 Daniel Pancu a cerut primul transfer al iernii la CFR Cluj! Este brazilian și a impresionat în Liga 1 4 Florin Gardoș, revenire de senzație în fotbalul românesc! Fostul jucător de la FCSB a semnat 5 Rapid – Oțelul 0-2. Gălățenii îngenunchează liderul Ligii 1 și dinamitează lupta pentru play-off 6 Au bătut palma! Primul transfer al iernii la Real Madrid
Citește și