Edi Iordănescu, cu ochii pe internaționalii români din Italia
Edi Iordănescu se află în Italia pentru a-i urmări pe jucătorii români care pot fi convocaţi la echipa naţională.
Potrivit presei italiene, selecționerul a fost prezent, duminică, pe San Siro, la meciul Inter Milano – Sassuolo, scor 0-2, pentru a urmări evoluţia lui Vlad Chiricheş.
Azi, Iordănescu va fi în Sardinia, pentru partida Cagliari – Napoli, în care este aşteptat să evolueze Răzvan Marin.
Până la jocurile oficiale din vară, din Liga Naţiunilor, reprezentativa României va întâlni în două jocuri amicale Grecia, la 25 martie, pe Stadionul Steaua din Bucureşti, şi Israel, în 29 martie, la Netanya.
Acestea vor fi şi primele partide ale lui selecţionerului Edi Iordănescu pe banca ”tricolorilor”.
Lista completă a jucătorilor care evoluează în Italia (Serie A și Serie B):
- Vlad Chiricheș (32 ani), fundaș Sassuolo
- Răzvan Marin (25 ani), mijlocaș Cagliari
- Valentin Mihăilă (22 ani), atacant, Atalanta
- Ionuț Radu (24 ani), portar, Inter Milano
- Radu Drăgușin (20 ani), fundaș, Salernitana
- Ștefan Radu (35 ani), fundaș, Lazio
- Ciprian Tătărușanu (36 ani), portar, AC Milan
- Dennis Man (23 ani), atacant, Parma
- George Pușcaș (25 ani), atacant și Marius Marin (23 ani), mijlocaș – ambii Pisa
- Ionuț Nedelcearu (25 ani), fundaș și Vasile Mogoș (29 ani) fundaș – ambii Crotone
- Romario Benzar (29 ani), fundaș, Lecce
- Mihai Onișa (21 ani), mijlocaș, Pordenone
- Dennis Politic (21 ani), mijlocaș, Cremonese
- Daniel Boloca (23 ani), fundaş, Frosinone
EXCLUSIV | Edi Iordănescu, despre relația cu Anghel Iordănescu
Edi Iordănescu a vorbit despre relația cu Anghel Iordănescu, într-un interviu acordat AntenaSport. Selecționer susține că el nu are superstiții, spre deosebire de tatăl său.
Edi Iordănescu și-a adus aminte de o întâmplare petrecută la Cupa Mondială din Statele Unite ale Americii, în 1994 .Iordănescu jr. a fost ținut la ușă de tatăl său.
„Tata avea foarte multe superstiții. Majoritatea dintre ele aveau legătură cu mine. Trebuia să păstrez o anumită distanță. În America, la Campionatul Mondial, m-a ținut la ușa hotelului.
Avea anumite ore de vizită. Eu am ajuns cu 15 minute mai devreme. Nu mi-a dat voie sa intru. M-a ținut la ușă până la ora de vizită”, a povestit Edi Iordănescu la AS.ro LIVE.
„Sincer, eu nu prea am superstiții”, a răspuns Edi Iordănescu, întrebat fiind dacă se aseamănă cu tatăl său la acest lucru.
- Edi Iordănescu, cu ochii pe internaționalii români din Italia
- Care sunt meciurile la care selecționerul României participă
- Sezonul din NBA se vede exclusiv în AntenaPLAY, începând cu 26 octombrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Revine Edi Iordănescu pe banca României? Anunțul făcut de FRF
- Veste excelentă pentru selecţionerul Mircea Lucescu înaintea meciului crucial al României cu Bosnia!
- Adrian Mutu: “Nu credeam că naţionala e în stare să bată Austria”. Apelul către fanii români
- FRF, sancționată de UEFA. Amendă + riscul de a juca următorul meci al naționalei U-21 cu tribuna închisă
- “Putem să batem Bosnia?” Răspunsul lui Marius Niculae înaintea meciului crucial al naţionalei
































