Închide meniul

Florin Andone, reacţie sinceră după dezastrul de la naţională: “Nu suntem nici măcar o copie mai mică a ce era naționala României!”

Dragoș Vasile Publicat: 6 iulie 2022, 12:06

Florin Andone, reacţie sinceră după dezastrul de la naţională: Nu suntem nici măcar o copie mai mică a ce era naționala României!

Florin Andone, în timpul unui meci pentru echipa naţională / Profimedia

Florin Andone a avut o reacţie sinceră după dezastrul de la naţională. România a pierdut de două ori cu Muntenegru (0-2 şi 0-3), dar şi în deplasarea din Bosnia (0-1). Singura victorie a fost cu Finlanda, scor 1-0, în direct la Antena 1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Atacantul român a avut o reacţie sinceră, în care a transmis că lucrurile se pot îndrepta în viitorul apropiat. Andone mizează pe noua generaţie de “tricolori.”

Florin Andone, reacţie sinceră după dezastrul de la naţională

“Chiar dacă nu mă expun eu prea mult pe rețelele de socializare, să știi că în privat am fost mereu aproape de colegii de la lot și de staff-ul tehnic. Am vorbit mult cu Vlad Chiricheș. Nu mai spun de cum am trăit toate meciurile…

Ușor n-a fost, la ce rezultate au venit… Uite, chiar vreau să știe oamenii ce cred! Nu trebuie, nu avem de ce, să ne ascundem: da, nu suntem nici măcar o copie mai mică a ce era cândva naționala României! E adevărat! Și acum, nouă ne e greu înaintea tuturor, tocmai pentru asta.

Suntem o echipă din ce în ce mai tânără, iar pentru viitor lucrurile se pot schimba. Pentru prezent însă, câți suntem la cluburi de top din campionate tari? Și, din cei care suntem, atât de puțini, câți jucăm?!

Reclamă
Reclamă

Dacă privești lucrurile astea realist și îți răspunzi sincer, atunci îți dai seama că nici n-ar trebui să ai așteptări prea mari pentru prezent. Nu e nicio problemă la nivel de selecționeri sau de staff. Nu e nicio problemă legată de faptul că vrem sau nu vrem să dăm totul. Noi vrem și dăm totul totul!

Problema reală este că acum, azi, acesta e nivelul nostru! Ăștia suntem și trebuie să ne acceptăm așa. Pentru viitor, repet, sunt sigur că lucrurile se pot schimba. Că suntem încă în putere și potențial avem. Și avem și mulți tineri cu potențial”, a declarat Florin Andone, potrivit playsport.ro.

EXCLUSIV | Bănel Nicoliță deplânge situaţia de la echipa naţională

Bănel Nicoliță (37 ani) deplânge situaţia de la echipa naţională. În exclusivitate pentru Antena Sport, fostul mijlocaş cu 37 de apariţii sub tricolor a analizat criza de rezultate cu care se confruntă naţionala lui Edi Iordănescu.

Reclamă

România a pierdut de două ori cu Muntenegru (0-2 şi 0-3), dar şi în deplasarea din Bosnia (0-1). Singura victorie a fost cu Finlanda, scor 1-0, în direct la Antena 1.

„Nu mai avem fotbaliști. Da? Dacă vorbim de 2005, 2014, 2018, aveam fotbaliști, da? Aveam un Mutu, un Chivu, un Raț. Un Marica, Lobonț la Roma și așa mai departe. Rădoi, Dică!

Noi, care am fost la Steaua, am jucat numai în Champions League an de an. Jucam în Europa, Rapid la fel. Erau jucători foarte buni și aveai de unde să alegi. Acum, de unde? Spuneți-mi mie!”, a declarat Bănel Nicoliță, în exclusivitate, pentru Antena Sport.

Programul naționalei României din luna septembrie

Etapa a 5-a

Bosnia și Herțegovina – Muntenegru
Finlanda – România
Etapa a 6-a

Muntenegru – Finlanda
România – Bosnia și Herțegovina
În clasament, România ocupă ultimul loc, cu doar 3 puncte, lider fiind Bosnia, cu 8 puncte, urmată de Muntenegru cu 7 puncte, şi Finlanda, cu 4 puncte.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
19:48

Metaloglobus – Poli Iași (ora 21.00) Duel pentru Liga 1 între Ianis Zicu şi Vasile Miriuţă

19:15

EXCLUSIV“Ce mai pot spune?” Harry Kane, impresionat după finala Champions League + Visul starului de la Bayern Munchen

19:13

Răzvan Burleanu l-a felicitat pe Istvan Kovacs, după finala Champions League: “Este cel mai important răspuns”

18:52

EXCLUSIVCostel Gâlcă, negocieri intense cu Dan Şucu! Dezvăluiri de la discuţiile pentru preluarea celor de la Rapid

18:18

Charles Leclerc, replică pentru Max Verstappen! Olandezul a vrut penalizarea pilotului de la Ferrari

18:11

VideoMax Verstappen a fost penalizat cu 10 secunde în Marele Premiu al Spaniei! Cursă de coşmar pentru olandez

1 VIDEOOscar Piastri a câştigat calificările Marelui Premiu al Spaniei! Podiumul, completat de Norris şi Verstappen 2 FotoLuis Enrique, omagiu emoţionant pentru fiica lui decedată după ce a câştigat Liga Campionilor cu PSG! 3 FotoReacţia iubitei lui Istvan Kovacs după ce arbitrul român a condus de la centru finala Ligii Campionilor! 4 Costel Gâlcă s-a înţeles cu Dan Şucu şi urmează să o preia pe Rapid. Îl va înlocui pe Marius Şumudică în Giuleşti 5 Mesajul FRF pentru Istvan Kovacs! Au reacţionat imediat după finala PSG-Inter+Gestul arbitrului din finalul meciului 6 EXCLUSIVDenis Alibec a spus cum l-a convins Gică Hagi să semneze cu FCSB. Ce înţelegere a făcut cu Gigi Becali: “Am căzut de acord”
Citește și