Închide meniul

Florin Răducioiu, mesaj clar după ce Israel a pierdut cu Kosovo: “Aştept să merg în Germania!”

Viviana Moraru Publicat: 13 noiembrie 2023, 10:59

Comentarii
Florin Răducioiu, mesaj clar după ce Israel a pierdut cu Kosovo: Aştept să merg în Germania!

Florin Răducioiu, în timpul unui eveniment/ Profimedia

Florin Răducioiu a transmis un mesaj clar, după ce Israel a pierdut duelul cu Kosovo, din preliminariile EURO 2024. Fostul internaţional consideră că România merită să se califice la Campionatul European din Germania, de anul viitor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Kosovo a învins-o cu 1-0 pe Israel, iar României i-au crescut considerabil şansele să se califice la EURO 2024. “Tricolorii” au nevoie de un succes în meciurile cu Israel şi Elveţia, pentru a-şi asigura prezenţa în Germania. Duelul cu elveţienii se va vedea pe 21 noiembrie, de la 21:45, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Florin Răducioiu, mesaj clar după ce Israel a pierdut cu Kosovo

Florin Răducioiu a declarat că ar fi incredibil dacă România nu ar reuşi să se califice din această campanie la EURO. Acesta susţine că grupa “tricolorilor” a fost una “ciudată”, dată fiind şi situaţia cu care se confruntă Israelul.

Fostul internaţional a declarat echipa naţională şi fanii “tricolorilor” au nevoie să se califice la Campionatul European, şi aşteaptă cu nerăbdare să meargă în Germania, pentru a-i susţine pe jucători.

“Dacă din această grupă nu ne calificăm, ar fi de-a dreptul incredibil, ar fi mare păcat. Este o grupă foarte ciudată, s-au întâmplat foarte multe, s-au făcut foarte multe calcule, s-a câştigat foarte puţin. O grupă un pic nebună.

Reclamă
Reclamă

Merităm să ne calificăm din această grupă, oarecum slabă. Este foarte important să fim acolo, în Germania. Echipa naţională are nevoie de acest rezultat, suporterii au nevoie de o asemenea calificare. Toţi avem nevoie.

Abia aştept să merg în Germania, evident, dar haideţi să nu cântăm victoria atât de devreme, mai este totuşi acest meci cu Israel. Nu vom rata această ocazie unică”, a declarat Florin Răducioiu, conform primasport.ro.

Scenariile care ne duc sigur la EURO 2024

Cum arată clasamentul în grupa României, după Kosovo – Israel 1-0. Principala noastră contracandidată a pierdut în Kosovo, iar distanţa dintre România şi Israel a rămas de 5 puncte.

Reclamă

În acest context, şansele naţionalei României de a se califica la Campionatul European au crescut considerabil. Astfel, România ar fi sigură de prezenţa la EURO cu o victorie în partidele cu Israel sau cu Elveţia.

România are şi varianta egalului cu Israel pentru a se califica, cu condiţia ca naţionala din „Ţara Sfântă” să nu învingă Elveţia. Lucrurile se complică dacă Israel va obţine victoria cu Elveţia. În această situaţie, înaintea meciului direct, România ar mai avea doar două puncte avans.

Un rezultat de egalitate în Israel nu ne-ar asigura calificarea la EURO şi, pentru a fi siguri de calificare, ar trebui să nu pierdem cu Elveţia. La egalitate de puncte, primul criteriu de departajare este golvaerajul. În acest moment, România are un golaveraj de 13-4, în timp ce Israel are un golaveraj de 7-8.

În cazul în care Israel nu învinge Elveţia, atunci ne-ar fi suficient şi un rezultat de egalitate cu naţionala din „Ţara Sfântă” pentru a ne califica.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:21
Dorinel Munteanu, mesaj dur după Hermannstadt – Universitatea Craiova 0-2: “Nu e un avertisment! Trebuie să înțeleagă”
22:51
Filipe Coelho surprinde după victoria cu Hermannstadt: „Nu a fost cea mai bună seară a noastră”
22:46
Primul lucru remarcat de Cristi Chivu, după ce Inter a urcat pe primul loc în Serie A: “Cu asta vreau să încep”
22:39
Ștefan Baiaram, obiectiv măreț după Hermannstadt – Craiova 0-2: „După mă pot gândi și la alte lucruri”
22:24
Hermannstadt – Univ. Craiova 0-2. Oltenii îi „strică” debutul lui Dorinel Munteanu și se apropie de lider
22:05
Pep Guardiola, record uluitor în Premier League! Spaniolul a depășit antrenori legendari
1 Dinamo, transfer de titlu în Liga 1! Vârful de două milioane de euro dorit de „câini” 2 Conducerea Rapidului s-a decis! Asalt pentru fotbalistul de la Oțelul. Gălățenii solicită o sumă uriașă 3 Clubul uriaş care îl transferă pe Louis Munteanu de la CFR Cluj. Suma uriaşă anunţată! “Se poate face” 4 Rapid – Oțelul 0-2. Gălățenii îngenunchează liderul Ligii 1 și dinamitează lupta pentru play-off 5 Control antidoping imediat după Rapid – Oțelul 0-2. Opt jucători, chemați la teste 6 Gigi Becali îl vrea la FCSB, dar Giovanni Becali îl propune la Dinamo: “Ar fi perfect”
Citește și