Gică Popescu, convins că România are şanse de a se califica la EURO 2024: “Dacă ne-am fi ales noi grupa, nu am fi fost la fel de inspiraţi”

Viviana Moraru Publicat: 9 octombrie 2022, 14:47

Comentarii
Gică Popescu, convins că România are şanse de a se califica la EURO 2024: Dacă ne-am fi ales noi grupa, nu am fi fost la fel de inspiraţi

Mediafax Foto / Eduard Vinatoru

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Gică Popescu este convins că România are şanse de a se califica la EURO 2024, după ce şi-a aflat adversarele din preliminarii. Fostul internaţional român consideră că “tricolorii” sunt favoriţi pentru a ocupa locul secund, în spatele celor din Elveţia. Cele mai tari meciuri ale României din preliminariile EURO 2024 vor putea fi urmărite pe Antena1 şi AntenaPLAY.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România va întâlni Elveţia, Israel, Kosovo, Belarus şi Andorra, în grupa preliminară pentru Campionatul European din Germania, din 2024. Tragerea la sorţi a avut loc duminică, la Frankfurt.

Gică Popescu, convins că România are şanse la calificare, după ce şi-a aflat adversarele din preliminariile EURO 2024

Gică Popescu a analizat adversarele României, şi este de părere că “tricolorii” au şanse reale la calificare. Elveţia este văzută drept principala favorită a grupei, iar România se poate clasa pe locul secund, în faţa celor din Israel.

“Dacă ne-am fi ales noi asemenea grupă, nu am fi fost la fel de inspiraţi. Ne-a surâs norocul. Dacă de aici nu ne putem califica, atunci această generaţie trebuie dată uitării. Avem poisibilitatea să mergem la turneul final.Cred cp favorite la locurile 1-2 suntem noi şi Elveţia”, a declarat Gică Popescu, la Prima Sport.

Viorel Moldovan, optimist după ce România şi-a aflat adversarele din preliminariile EURO 2024

Viorel Moldovan s-a declarat optimist, după ce România şi-a aflat adversarele din preliminariile EURO 2024. Fostul secund al echipei naţionale este de părere că „tricolorii” au avut şansă la tragerea la sorţi.

Reclamă
Reclamă

Totodată, fostul internaţional este de părere că Elveţia este favorită, însă România poate produce surpriza. În privinţa celorlate formaţii, Moldovan consideră că toate vor avea un cuvânt de spus.

„Dacă stăm şi ne raportăm la ceea ce suntem acum, avem o grupă complicată. Dar, mai bine de atât nu se putea. Înafara de Elveţia, care este favorită, avem adversari accesibili. Poate Israel, care are echipă în Liga Campionilor.

Belarus si Kosovo, au şi ele echipe în competiţiile europene. Sunt destul de arţăgoşi kosovarii. Istoria lor e foarte scurtă în fotbal, nu au cultură, cum avem noi.

Reclamă

Andorra, nu avem ce sa mai spunem. Elveţia nu pleacă din start cu şase puncte în faţa noastră. Ultimul joc cu ei a fost la Campionatul European (n.r. EURO 2016 din Franţa), a fost unul bun, veneam după meciul cu Franţa. Este o echipă solidă.

Nu vreau să desconsider, dar cred că ar trebui să fim peste Belarus. Avem antecedente favorabile împotriva Israelului. Au crescut şi ei, e adevărat.

Kosovo e o necunoscută pentru noi. Fotbaliştii luptă foarte mult, au abilităţi tehnice interesante. Am văzut şi meciul dintre CFR Cluj şi Ballkani, cu şansă a egalat CFR”, a declarat Viorel Moldovan, pentru Digi Sport.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Lionel Messi e primul jucător care înscrie în 7 meciuri consecutive la Mondiale. Va marca şi cu Capul Verde?
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:25

Când şi pe ce canal joacă Argentina, Franţa sau Portugalia în 16-imi, la Campionatul Mondial. Toate meciurile, în AntenaPLAY

14:53

Anderson Ceara, la altă forță din Liga 1! Anunț fabulos făcut de rivala FCSB: „Undeva la 500-600.000 de euro”

14:23

Dramă în familia lui Cody Gakpo! “Aceasta este o perioadă dificilă pentru noi”

14:20

VIDEONicolae Stanciu, gol superb în Dalian Yingbo – Shanghai Shenhua! Reacție fantastică a publicului

14:02

Mihai Rotaru a primit o ofertă pentru Assad Al Hamlawi. Ce salariu i s-a propus și cât a solicitat patronul Craiovei

13:58

“Trebuie să vorbesc cu mulţi oameni” Încă un selecţioner de la Campionatul Mondial, aproape de a-şi da demisia

1 Cum arată 16-imile Campionatului Mondial 2026! Iran, marea pierzătoare din faza grupelor 2 Surpriză pentru Mihai Stoica şi Gigi Becali. Jucătorul a ajuns în cantonament! 3 Revoltă uriaşă în Franţa, după victoria la scor cu Norvegia. Ce i-a deranjat pe francezi: “Dezgustător” 4 EXCLUSIVDinamo, transferuri pe modelul U Cluj? Fotbalistul aflat pe lista “câinilor” 5 Un nou transfer pentru FCSB! Gigi Becali a confirmat negocierile: “I-am spus lui MM” 6 Denis Alibec a semnat. Rămâne tot în Liga 1!
Citește și