Giovanni Becali a dezvăluit cine este singurul jucător român remarcat de scouteri la EURO U21 2023. Micii tricolori s-au făcut de ruşine la turneul final găzduit chiar de România şi au încheiat competiţia fără victorie şi fără gol marcat.
Ştefan Târnovanu a fost desemnat omul meciului în Croaţia U21 – România U21, scor 0-0, şi a fost lăudat de agentul FIFA. Portarul de la FCSB ar fi fost singurul tricolor care s-a ridicat la nivelul aşteptărilor.
Giovanni Becali a pronunţat numele singurului român remarcat de scouteri la EURO U21 2023
Târnovanu a avut parade de senzaţii la EURO U21 şi a ajutat naţionala pregătită de Emil Săndoi să nu încheie, fără punct, grupa B.
„Am avut foarte mulți oaspeți interesanți și bine înfipți în fotbalul care contează. De la Arsenal, Juventus, Fiorentina, dar și cluburi importante din Franța, Germania sau Spania. Nici nu am mers la meciuri, i-am lăsat pe ei să se simtă confortabil în loja din Ghencea.
Nu am fost la meciuri și mai bine că nu am fost… România chiar a arătat rău de nu îmi venea să cred. Pur și simplu mi-a fost rușine! Când ne prezentăm așa, mai bine bagi capul între umeri și nu mai ieși din casă! Ceea ce am și făcut.
Dacă ar fi să căutăm un lucru bun în cele trei meciuri ale naționalei, l-am putea găsi doar în prestațiile portarului nostru din partidele contra Ucrainei și Croației. Mi-au plăcut foarte mult intervențiile lui Târnovanu. Se vede calitatea și siguranța de sine. A crescut foarte mult, poate să fie un transfer foarte important în viitor.
Deci cred că doar Târnovanu a fost pe plus. Ceilalți, restanțieri! Nici nu are rost să dau nume, pentru că se știu ei ce viteji sunt în liga noastră, ce pretenții de milioane au și ce transferuri visează și uitați-vă cum s-au prezentat în momentul zero. Erau în vitrina fotbalului, să-i vadă toată Europa, și toată vitrina s-a făcut cioburi„, a declarat Giovanni Becali pentru fanatik.ro.
Ştefan Târnovanu a fost omul meciului împotriva Croaţiei U21. Defensiva lui Săndoi a avut mari probleme în minutul 37, când croaţii au plecat pe contraatac cu 6 jucători. Baturina şi-a încercat norocul cu un şut din afara careului şi l-a pus la grea încercare pe portarul numărul 1 de la FCSB.