Ianis Hagi a devenit “Messi din Carpaţi”! Presa internaţională l-a lăudat pe tricolor înainte de EURO 2024

Publicat: 31 mai 2024, 21:39

Comentarii
Ianis Hagi a devenit Messi din Carpaţi! Presa internaţională l-a lăudat pe tricolor înainte de EURO 2024

Ianis Hagi, în timpul unui meci / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Ianis Hagi a devenit “Messi din Carpaţi”, potrivit presei din străinătate. Înainte de EURO 2024, internaţionalul român de 25 de ani a fost analizat de cei de la onefootball.com.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ianis Hagi a contribuit din plin la calificarea României la EURO 2024, el marcând golul decisiv care ne-a trimis la turneul final, în meciul cu Israrel, din preliminarii.

Ianis Hagi a devenit “Messi din Carpaţi”! Presa internaţională l-a lăudat pe tricolor înainte de EURO 2024

“Messi din Carpaţi” este titlul articolului în care este prezentat Ianis Hagi. Jucătorul celor de la Rangers, care a evoluat sezonul trecut sub formă de împrumut la Deportivo Alaves, a fost lăudat, chiar dacă autorii materialului au recunoscut că internaţionalul român nu a avut un sezon memorabil:

“Ianis Hagi, fiul legendarului Gheorghe Hagi, este una dintre marile speranțe ale echipei naționale a României pentru Euro 2024.

Ianis Hagi s-a născut în Turcia în 1998. La acea vreme, tatăl său uimea deja cu fotbalul său și se afla într-una dintre cele mai bune perioade ale sale la clubul turc Galatasaray.

Reclamă
Reclamă

În prezent, Ianis este deținut de Rangers din Scoția. În acest sezon a fost împrumutat la Deportivo Alaves, prima sa experiență în Spania. Sezonul său nu a fost cel mai memorabil din punct de vedere numeric, el reușind să marcheze doar în două rânduri. Ambele goluri au fost marcate împotriva lui Deportivo Murcia, o echipă regională, în prima rundă a Cupei Regelui pentru Deportivo Alaves, care s-a impus în cele din urmă cu 0-10.

El a ajuns la Alaves pentru a acoperi postul de playmaker, deși avea opțiuni și pe banda dreaptă. A fost o achiziție interesantă nu doar datorită calităților sale la loviturile de departajare și a șutului său excelent, ci și pentru că fusese un jucător cu sezoane destul de remarcabile la Rangers și jucase în competițiile europene”, au scris cei de la onefootball.com.

Capitolul la care Ianis îl depăşeşte pe Gică Hagi

Ioan Andone a avut doar cuvinte de laudă la adresa lui Ianis Hagi şi a declarat că fiul „Regelui” îşi depăşeşte tatăl la capitolul ambiţie. Acesta este convins că Ianis va da totul în meciurile României de la EURO 2024, mărturisind că intrnaţionalul român are capacitatea de a decide singur un meci.

Reclamă

De asemenea, întrebat despre posibilul transfer al lui Ianis Hagi la Galatasaray, Ioan Andone a transmis că l-ar vedea pe acesta la echipa la care tatăl lui a scris istorie.

„El are o ambiţie, îl depăşeşte pe Gică, pe taică-su la ambiţie. Vine după o perioadă grea, în care a stat un an de zile pe margine. El e un jucător pe care poţi să-l bagi în minutul 60 şi să-ţi câştige meciul. E un băiat inteligent, care sigur va da totul, cum a dat mereu când a fost la naţională. Şi cred că e şi momentul lui acum. Numele pe care-l poartă e greu.

(N.r. Îl vedeţi la Galatasaray) Cea mai bună perioadă din istoria lui Galatasaray a fost cu Gică Hagi acolo. Ianis e născut acolo. Îl vad, cum să nu!”, a declarat Ioan Andone, pentru AntenaSport.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește Cristi Chivu să facă dubla campionat - Cupa Italiei cu Inter?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:25

“Gigi Becali se bagă în seamă”. Florin Talpan a luat “foc” în instanţă, la procesul dintre Steaua şi FCSB: “Vă bateţi joc”

12:45

VideoEduard Ionescu a obţinut una dintre victoriile carierei, 3-0 cu chinezul Liang Jingkun, la Campionatele Mondiale

12:44

Statul în care se va caza Brazilia, pe parcursul Campionatul Mondial 2026. Alte trei naţionale l-au ales

12:29

40 de ani de la Sevilla! Ce scriau catalanii cu o zi înaintea finalei câștigate de Steaua: „Ordine caracteristică militarilor”

12:20

Steaua ’86, sărbătorită în Parlament, la 40 de ani la succesul istoric. Numele uriaşe prezente

12:05

România – China 1-1 e ACUM, în AntenaPLAY. Victorie uriaşă pentru Eduard Ionescu la Campionatele Mondiale pe echipe

1 Gigi Becali n-a stat pe gânduri: pe cine vrea premier al României, după căderea Guvernului lui Ilie Bolojan 2 Transferul oficial anunțat cu câteva ore înainte de Arsenal – Atletico! Clauză: 70 de milioane de euro 3 Șoc la CFR Cluj! Plecare din conducerea clubului: “Demisia am depus-o de ieri. Nu vreau să mă asociez cu ei” 4 UPDATECum a votat Gigi Becali la moțiunea de cenzură împotriva Guvernului. Apariție rară în Parlamentul României 5 Gigi Becali s-a răzgândit! Jucătorul rămâne la FCSB, după ce a fost dat ca și plecat: “Nu se pune problema” 6 Mihai Stoica a anunțat decizia luată de Gigi Becali, în privința noului antrenor de la FCSB: „Cu el va vorbi. Suntem obligați”
Citește și