Închide meniul

Cristina Neagu, revoltată de abuzurile la adresa jucătoarelor de handbal: „Nu ar trebui să mai accepte aşa ceva”

Antena Sport Publicat: 7 iunie 2022, 9:09 / Actualizat: 7 iunie 2022, 10:12

Reclamă
Cristina Neagu, revoltată de abuzurile la adresa jucătoarelor de handbal: „Nu ar trebui să mai accepte aşa ceva

Cristina Neagu, în timpul unui meci/ Hepta

Cristina Neagu este revoltată de abuzurile la adresa jucătoarelor de handbal. Interul stânga al lui CSM Bucureşti şi al naţionalei României crede că astfel de momente pot afecta enorm mentalul unei handbaliste.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cristina Neagu a vorbit despre un subiect delicat din sportul românesc, abuzurile la adresa jucătoarelor de handbal. Jucătoarea le transmite colegelor implicate să nu mai accepte un astfel de comportament din partea antrenorilor.

Cristina Neagu, revoltată de abuzurile la adresa jucătoarelor de handbal

Cristina Neagu a abordat tema abuzurilor din hadbal şi consideră că hadbalistele implicate în astfel de momente trebuie să facă un pas în faţă, fără reţineri.

„Cred că nicio handbalistă nu ar trebui să accepte un astfel de comportament. Nici verbal, nici fizic. Din păcate, există această percepție, că totuși nu e atât de grav ce se întâmplă. Lumea zice că nu e grav, «nu s-a întâmplat nimic, e ok, nu vreau să zic nimic despre asta, să nu am probleme mai departe». Este o acceptare a faptelor. La noi (n.r. la CSM București), cel puțin, nu există așa ceva, niciun fel de violență.

Ele nu ar trebui să mai accepte așa ceva. Trebuie să își dea seama că sunt mai bune, că merită mai mult de atât, că pot să meargă în altă parte, unde sunt respectate”, a declarat Cristina Neagu într-un interviu video cu Cătălin Striblea, facilitat de BRD, sponsorul comercial al handbalistei.

Reclamă
Reclamă

Cristina Neagu cere o schimbare în handbal

Cristina Neagu se poate declara norocoasă. Aceasta nu a avut experienţe în care să fie abuzată fizic sau emoţional, însă consideră că acest fapt este unul de neacceptat.

„Sincer, eu nu am trăit așa ceva. Când mai mergem pe la echipele naționale, eu mai zic: «Cum puteți să acceptați? De ce?» Se dă în glumă, se râde și se trece peste. Undeva, la nivel psihologic, lucrul ăsta lasă daune. Chiar dacă se zice că nu e mare lucru.

Cum pot fetele alea să spună ceva, când văd că oamenii sunt susținuți în continuare. Atunci se închid și mai mult, spun că nu mai au nicio șansă să schimbe ceva.

Reclamă

E complicat. În ultima vreme tot vorbim despre această violență domestică. Poate avem și noi exemple în familie, dacă tot vorbim onest. Știm ce se întâmpla în generațiile și mai vechi. Se încearcă o schimbare, dar suntem departe. Încă sunt prea multe femei neauzite, neascultate, care acceptă lucrul ăsta. Din păcate”, a mai declarat Cristina Neagu în acelaşi interviu, citat de gsp.ro.

Gheorghe Tadici o face praf pe Cristina Neagu

Gheorghe Tadici o face praf pe Cristina Neagu, după ce marea campioană a uimit pe toată lumea. Cea mai bună jucătoare a lumii din 2010, 2015, 2016 şi 2018 a lansat acuzaţii incredibile după HC Zalău – CSM Bucureşti 24-26, spunând că elevele lui Gheorghe Tadici „s-au dat la o parte” în confruntarea cu CS Rapid.

„Gestul ei m-a deranjat. Sunt una dintre persoanele care a lucrat cu ea. Nu de azi sau de ieri, ci din ziua în care a ajuns o mică vedetuţă. Caracterul ei este foarte dificil. Are asemenea reacţii în momentul în care întâlneşte jucătoare în campionatul României care încearcă să o oprească. A mai avut asemenea ieşiri. Nu fac bine. Eu am amendat acest lucru de ani de zile. Patru milioane de euro merg spre ele şi pentru ce? Pentru a câştiga campionatul sau Cupa? Au ratat multe obiective în ultimii 2-3 ani. Nu e prost cel care cere, ci cel care dă.

Sportul trebuie ajutat, dar ca să plăteşti aproape un miliard pe lună unei jucătoare care lucrează 2-3 ore pe zi… Dacă ar fi din bani privaţi, n-aş avea nimic. E naivitate. Eşti plătită din bugetul Capitalei. Frustrarea ei este că o echipă cu jucătoare de 19-24 de ani îndrăznesc să li se opună. Nu se califică în Final Four. Rămâne de văzut dacă e cea mai bună jucătoare din lume. N-au declarat-o specialiştii. Au fost jucătoare, sa fim serioşi, de-a lungul anilor… Popovici.. Nu-i ajunge nici la degetul mic Neagu!”, a declarat Gheorghe Tadici, în exclusivitate pentru Antena Sport.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va reuşi tripla istorică în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
12:23

Daniel Pancu, verdict în lupta la titlu înainte de FCSB – CFR Cluj: „E cam terminată”

11:50

Ce a spus Marius Şumudică despre posibilul transfer al lui Vladislav Blănuţă la Rapid

11:28

Octavian Popescu, taxat după revenirea pe teren la FCSB: „Acum nu mai joacă nici la UTA”

11:18

Neymar s-a accidentat din nou la Santos. A părăsit terenul în lacrimi

10:46

Echipa favorită să câştige Champions League, după stabilirea semifinalelor. Surpriza uriaşă anunţată de un supercomputer

10:30

„O minciună”. Mihai Stoica, o nouă replică acidă pentru Marius Şumudică. Ce i-a transmis antrenorului de la Rapid

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestat 2 „Era în depresie” Discurs furibund după moartea lui Aaron Boupendza: „L-aţi distrus” 3 Dinamo a câștigat procesul cu Vasile Șiman! Ce se întâmplă cu ieșirea din insolvență 4 Lovitura încercată de Gigi Becali pe piaţa transferurilor! Vrea la FCSB un internaţional român! 5 „Nu au obținut nicio victorie!” Vasile Șiman, prima reacție după ce a pierdut procesul cu Dinamo 6 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentului
Citește și