Închide meniul

Israelienii, reacţie categorică înaintea “dublei” cu Elveţia şi România: “100% ne calificăm la EURO!”

Viviana Moraru Publicat: 14 noiembrie 2023, 17:02

Israelienii, reacţie categorică înaintea dublei cu Elveţia şi România: 100% ne calificăm la EURO!

Jucătorii naţionalei Israelului, bucurie în timpul unui meci/ Profimedia

Israelienii au oferit o reacţie categorică, înaintea “dublei” cu Elveţia şi România, din preliminariile EURO 2024. După înfrângerea suferită cu Kosovo, aceştia s-au declarat convinşi de faptul că vor prinde un loc la turneul final de anul viitor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Israel este pe locul trei în Grupa I, cu 11 puncte, acumulate după şapte meciuri. România este lider, cu 16 puncte, însă “tricolorii” au un meci în plus faţă de israelienii, care se vor duela cu Elveţia, miercuri, de la ora 21:45.

Israelienii, reacţie categorică înaintea “dublei” cu Elveţia şi România

Yossi Benayoun, directorul sportiv al naţionalei Israelului, a oferit declaraţii clare despre şansele ca israelienii să se califice la EURO. Acesta s-a declarat convins că naţionala Ţării Sfânte va merge la turneul final, în ciuda eşecului cu Kosovo.

Fostul jucător al celor de la Arsenal sau Liverpool a mai declarat că situaţia din Israel îi afectează şi pe jucători, fiind lucruri mai presus decât fotbalul. Însă, Benayoun a declarat că în următoarele meciuri, cu Elveţia şi România, Israel va arăta mult mai bine.

“În ciuda jocului slab din Kosovo, nu am ce să le reproșez jucătorilor. Au luptat ca niște bărbați adevărați pe un teren dificil și au dat tot. În fotbal sunt și zile în care nu îți iese, însă asta face parte din sport. Sunt sigur că va fi mai bine în meciurile următoare.

Reclamă
Reclamă

“Sunt lucruri mai presus decât fotbalul!”

Am văzut meciul de sus și mi-am dat seama după câteva minute că va fi un meci de luptă, un meci dificil. După 15 minute, le-am spus analiștilor de lângă mine că se va termina 0-0 sau una dintre echipe va câștiga cu 1-0. Singura noastră dezamăgire este că nu le-am putut oferi un motiv de bucurie oamenilor din țară și soldaților care s-au uitat la meci, dar sunt 100% convins că vom fi la EURO.

Este o perioadă dificilă pentru toată lumea, trecem prin numeroase probleme. Nu există om care să nu fie afectat de ceea ce se întâmplă și de veștile care vin, de fiecare soldat ucis sau rănit. Sunt chestiuni mai presus de fotbal. E greu să te detașezi de tot și să te concentrezi strict la fotbal.

Sunt sigur că vom arăta mult mai bine în meciurile cu Elveția și România. Nu este o scuză, dar ne-a fost greu să jucăm pe terenul din Kosovo. Avem jucători foarte tehnici, iar în următoarele meciuri cu siguranță vom putea arăta asta”, a declarat Yossi Benayoun, pentru Sport5.

Reclamă

România se va duela cu Israel, pe 18 noiembrie, de la ora 21:45. În cazul în care israelienii nu vor învinge Elveţia miercuri, “tricolorii” vor avea nevoie de un egal în faţa naţionalei Ţării Sfânte pentru a-şi asigura calificarea la EURO 2024.

Decizia luată în Israel, cu 4 zile înaintea meciului crucial cu România

Decizia luată în Israel, cu 4 zile înaintea meciului crucial cu România, din calificările pentru EURO 2024 a fost anunţată de Liga Profesionistă Israeliană.

Prima ligă israeliană de fotbal se va relua pe 25 noiembrie, după ce fusese suspendată pe 7 octombrie, după izbucnirea conflictului Israel-Hamas.

Meciurile vor avea loc cu porţile închise, conform deciziei Comandamentului Militar al Israelului. Permisiunea reluării competiţiei a fost acordată de comandament în coordonare cu IPFL, după verificarea zonelor stadioanelor în ultimele zile.

IPFL a anunţat, de asemenea, şi reluarea ligii secunde, în data de 17 noiembrie.

Israelul este una dintre contracandidatele României la calificarea la EURO 2024, urmând să joace miercuri contra Elveţiei, la Felcsut (Ungaria), pe teren neutru, pe 18 noiembrie, tot la Felcsut, contra României, iar pe 21 noiembrie în deplasare cu Andorra.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:55 5 iun.

Franța a încasat 5 goluri într-un meci oficial după o pauză de 57 de ani! Festival de reușite în Nations League

23:46 5 iun.

Avertisment pentru Cristi Chivu: “Poate pleca până în decembrie” Dezvăluiri dure din vestiarul lui Inter

23:44 5 iun.

Spania – Franța 5-4! Semifinală „nebună” în Nations League. „Furia Roja”, duel cu Portugalia în ultimul act

23:13 5 iun.

Italienii au anunțat prima decizie a lui Cristi Chivu la Inter! Ce se va întâmpla începând cu primul meci

23:13 5 iun.

Cristi Chivu, criticat pentru plecarea la Inter! Presa din Parma a reacţionat dur: “Lasă un gust amar”

22:47 5 iun.

Gigi Becali, lăudat de Mircea Lucescu după ce l-a transferat pe Denis Alibec la FCSB: “Vă divulg ce mi-a spus!”

1 „Am câștigat. Eu sunt Steaua”. Florin Talpan a anunțat victoria „militarilor” în procesul pentru palmares cu FCSB 2 Gigi Becali a anunțat transferul lui Dennis Politic la FCSB: „Azi semnăm”. Suma plătită către Dinamo 3 BREAKING NEWSCristi Chivu semnează cu Inter! Gazzetta dello Sport: “Contract pe 2 ani!” 4 Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate 5 Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner 6 Gigi Becali, reacție fermă după decizia în procesul pentru palmares cu CSA Steaua: „Mi l-au dat moștenire”
Citește și