Închide meniul

“Jucăm cu spectatori?” FRF, anunţ oficial înainte de primul meci al României din preliminariile World Cup 2026

Viviana Moraru Publicat: 23 decembrie 2024, 14:53

Comentarii
Jucăm cu spectatori? FRF, anunţ oficial înainte de primul meci al României din preliminariile World Cup 2026

Nicolae Stanciu, în România - Bosnia/ Profimedia

FRF a făcut un anunţ oficial despre posibiltatea ca România să joace cu spectatori în tribune primul meci din preliminariile World Cup 2026, cu Bosnia. Mihai Stoichiţă a dezvăluit ce se va întâmpla.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România a primit o suspendare din partea UEFA, după scandalul uriaş de la meciul cu Kosovo. “Tricolorii” au fost obligaţi să joace fără spectatori următorul meci.

“Jucăm cu spectatori?” FRF, anunţ oficial înainte de primul meci al României din preliminariile World Cup 2026

Oficialii FRF au făcut însă apel la TAS, pentru ca România să aibă publicul în spate la meciul cu Bosnia. Mihai Stoichiţă a dezvăluit că Tribunalul de la Lausanne va publica decizia luna viitoare.

Directorul tehnic de la FRF nu are însă mari speranţe, înaintea ca TAS să publice hotărârea finală. Acesta a amintit că astfel de decizii luate de UEFA nu au fost schimbate, după apelurile făcute de-a lungul timpului la Tribunalul de la Lausanne.

În luna inauarie cred că vom primi răspuns de la TAS, nu știu care va fi acela… Dar din punctul nostru de vedere, tot ce trebuia contestat s-a făcut și să vedem ce hotărâre va lua TAS-ul. Din păcate, din ce știu eu, TAS-ul nu a schimbat aproape niciodată deciziile de la Comisii, rar de tot când s-a întâmplat așa ceva.

Reclamă
Reclamă

Tragedia e că se iau după raport. Ceea ce scrie acolo. Ce dovezi? Nu vreau să fiu foarte optimist, ca să fiu dezamăgit după aceea. Mai bine sunt pesimist, mă obișnuiesc cu ideea și după aia…“, a declarat Mihai Stoichiţă, conform fanatik.ro.

România se va duela cu Bosnia pe 21 martie. “Tricolorii” împart Grupa H şi cu Austria, Cipru şi San Marino.

Răzvan Burleanu, dorinţă uriaşă înainte de sărbători

Răzvan Burleanu şi-a pus o dorinţă uriaşă înainte de sărbători. Preşedintele FRF vrea ca România să se califice la primul Campionat Mondial după o pauză de 28 de ani. World Cup 2026 se vede exclusiv în Universul Antena.

Reclamă

„Cea mai bună performanță din ultimii 20 de ani. Naționala noastră a reușit să unească Româniile, cele din străinătate și cele de acasă. Am văzut în ultima vreme că există două „Românii”, iar ‘Generația de suflet’ a reușit să le unească.

În primul rând, suntem încrezători că vom face tot ceea ce ține de noi în călătoria asta în care ne dorim să inspirăm o națiune. Cel mai mult contează să continuăm această performanță din Germania, unde am bifat cea mai bună performanță din ultimii 24 de ani.

Vrem după 28 de ani să ne întoarcem la un Mondial. În acest moment știm că aproape sigur vom participa la baraj, dar ne dorim să ne calificăm de pe primul loc. Ar fi a patra grupa câștigată la rând, după cea din preliminarii, cea de la EURO și cea din Liga Națiunilor„, a spus Răzvan Burleanu.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:29 21 dec.
Estrela Amadora – Moreirense 0-0. Ianis Stoica a evoluat o repriză pentru gazde
23:39
“CFR Cluj aşteaptă oferta lui Celtic” Scoţienii au anunţat care e preţul lui Louis Munteanu!
23:29
Jucătorul lui Dinamo, „distrus” după eșecul cu UTA: „Chiar nu știu ce joacă, sincer vă spun”
22:57
Andrei Nicolescu nu i-a menajat pe “câini”: “Am încheiat anul prost, am arătat rău”! Anunţul despre transferuri
22:48
Valentin Costache a marcat împotriva lui Dinamo și a recunoscut: „Să nu se supere pe mine. Încă simt ceva pentru ei”
22:31
Zeljko Kopic și-a taxat jucătorii, după ce Dinamo a ratat șansa de a urca pe primul loc: „Prea multe greșeli”
1 FCSB a renunţat la el, acum Rapid îl transferă! Fundaşul de naţională, gata să-şi dea acordul 2 Pensia pe care Gigi Becali o primeşte de la statul român. “Ce-mi dați, bă, atâția bani?” 3 Transfer de la Universitatea Craiova la AEK Atena? Cu ce jucător a discutat patronul grecilor 4 Răspunsul lui Denis Drăguş la oferta FCSB. Anunţ surpriză din Turcia 5 George Pușcaș cere un salariu “stelar” ca să vină la Dinamo. Pretenții imense pentru nivelul Ligii 1 6 Cel mai scump jucător al lui Mihai Rotaru, lăsat să plece! Ce a decis patronul Universităţii Craiova
Citește și