Mirel Rădoi, replică pentru contestatari
Mirel Rădoi le-a transmis un mesaj contestatarilor săi înainte de Liechtenstein – România. Selecționerul se aștepta ca echipa națională să primească mai multă susținere în mandatul său.
”Mi-aș fi dorit ca analizele să fie constructive, să putem învăța. Problema e ce facem să rămână ceva constructiv pentru jucători. Nu am fost nici primul, nici ultimul atacat. E clar că cine va fi aici va fi luat cu asalt. M-aș fi bucurat ca în momentele pozitive toată lumea să fi încercat să aducă ceva în plus.
Aici mă gândesc la partida din Liga Națiunilor cu Islanda, când am încercat să ne bucurăm în vestiar pentru a aduce un impuls nou. Îmi aduc aminte cum a fost percepută bucuria, nici nu începuserăm să ne bucurăm, că bucuria jucătorilor a fost luată.
Ce mă ține sentimental puțin supărat este că dacă am fi reușit să câștigăm cu Islanda și mâine, aici, am fi arătat că în sfârșit momentele decisive nu mai sunt aceleași ca înainte. Știam că de obicei am clacat în astfel de momente, acum puteam arăta că se poate și altfel”, a declarat Mirel Rădoi la conferința de presă a meciului cu Liechtenstein.
Mirel Rădoi este îngrijorat înaintea partidei cu Liechtenstein. Selecționerul anunță că unii jucători, printre care se numără Vlad Chiricheș, Răzvan Marin sau Florin Tănase, nu vor face parte din echipa de start.
”Vor fi schimbări. Avem mici probleme. Este o stare de oboseală la Vlad Chiricheș, la Tănase. O mică problemă medicală la Răzvan Marin. Trebuie să calculăm și riscurile unor eventuale accidentări.
Accidentările pot afecta o posibilă prezență la baraj. Fiecare sistem are dinamica lui. Va trebui să fim proaspeți fizic, așa că vor fi schimbări, nu știu să vă spun câte schimbări vor fi”, a mai spus selecționerul.
Despre meciul de mâine seară a vorbit și Adi Rus, care își spune speranțele în islandezi.
