Închide meniul

Macedonia de Nord – România 0-0 | Nicolae Stanciu nu se ascunde după deget. „E un punct bun, nu meritam mai mult!”. Cum vede calculele la calificare: „Suntem favoriţi la locul 2”

Iulian Focșăneanu Publicat: 9 septembrie 2021, 0:20 / Actualizat: 9 septembrie 2021, 1:49

Reclamă
Macedonia de Nord – România 0-0 | Nicolae Stanciu nu se ascunde după deget. „E un punct bun, nu meritam mai mult!. Cum vede calculele la calificare: „Suntem favoriţi la locul 2

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Jucătorii lui Mirel Rădoi au reuşit o performanţă importantă. Nu au primit gol în cele trei meciuri cu Islanda (2-0), Liechtenstein (2-0) şi Macedonia de Nord (0-0). Menţin şanse importante la clasarea pe locul secund. Au un singur punct de recuperat faţă de Armenia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Nicolae Stanciu, prima reacţie după Macedonia de Nord – România 0-0

Stanciu a avut un discurs extrem de echilibrat la finalul partidei de la Skopje. Este convins că punctul obţinut în Macedonia ne-a crescut şansele de calificare la turneul final.

E un punct până la urmă. După aspectul jocului e un punct bun pentru noi, nu cred că meritam mai mult. Am făcut tot ce a depins de noi. Au fost zile grele, să joci 3 meciuri în 6 zile a fost greu. Ni s-au accidentat jucători, Ianis ne-a lipsit în această seară. Ieri eram 15-16 jucători la antrenament, alţii nu s-au antrenat. Suntem la mâna noastră, am revenit luna aceasta foarte bine, având în vedere startul preliminariilor. Cred că depindem doar de noi pentru a ajunge la baraj, mă bucur că am reglat luna asta şi suntem la mâna noastră.

Nimeni nu se aştepta ca Liechtenstein să facă egal acolo. Dar ne uităm doar la noi, să menţinem acelaşi spirit de echipă şi ne vom îndeplini obiectivul de ajunge la baraj. Suntem favoriţi acum având în vedere că avem meciurile cu Armenia şi Islanda acasă, dacă reuşim să le câştigăm plus meciul cu Liechtenstein…acestea vor fi decisive„, a declarat Nicuşor Stanciu la PRO TV.

Mijlocaşul României a vorbit şi despre problemele din lotul reprezentativei noastre. Ianis Hagi a fost testat pozitiv cu Covid-19, iar vestea a creat panică în vestiar.

Reclamă
Reclamă

Normal că ne-a fost teamă, am fost anunţaţi pe grupul nostru de whatsapp. Mai rău a fost pentru cei care erau în cameră, să aştepte rezultatul testului. Normal că era o îngrijorare. Sperăm ca şi Ianis să-şi revină cât mai repede, să nu aibă simptome şi să meargă să se odihnească acasă şi să îşi revină„, a precizat Stanciu.

Macedonia de Nord – România 0-0

Naţionala României a plecat cu un punct după remiza înregistrată cu Macedonia de Nord, scor 0-0. Cu o victorie la Skopje, tricolorii urcau pe locul secund, care duce la barajul pentru prezenţa la Campionatul Mondial din 2022.

Macedonia de Nord: Dimitrievski – Ristovski (Jahovic ’64), Velkovski (Ristevski ’64), Musliu, Alioski – Spirkovski (Trajkovski ’78), Bardi (Askovski ’90), Elmas – Kostadinov, Ristovski, Churlinov (Nikolov ’78). Selecţioner: Blagoja Milevski

Reclamă

România: Niţă – Raţiu, Chiricheş, Nedelcearu, Camora – Stanciu, Nedelcu (R. Marin ’63), Cicâldău – Man, Markovic (Cordea ’63), Sorescu (M. Marin). Selecţioner: Mirel Rădoi

Clasamentul grupei: 1. Germania – 15 puncte, 2. Armenia – 11 puncte, 3. România – 10 puncte, 4. Macedonia de Nord – 9 puncte, 5. Islanda – 4 puncte, 6. Liechtenstein – un punct.

Etapa următoare programează, la 8 octombrie, meciurile Liechtenstein – Macedonia de Nord, Islanda – Armenia şi Germania – România.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
11:57

Robert Niţă a izbucnit după faza controversată din CFR Cluj – Rapid: „E penalty şi la rugby”

10:49

Reacţia lui Mihai Stoica după faza controversată din CFR Cluj-Rapid: „Datorită lui n-a rămas în 10”

10:12

„Orice jucător e de vânzare” Antrenorul „câinilor” nu se opune transferului lui Politic la FCSB!

9:53

Florentino Perez şi Carlo Ancelotti l-au băgat în şedinţă pe Mbappe după ce a luat roşu! Ce i-au spus

9:32

Cota uriaşă pe care o are Real Madrid pentru calificarea în semifinalele Ligii Campionilor, după 0-3 în tur cu Arsenal

9:06

Cum l-a numit Ousmane Dembele pe Lionel Messi înainte de meciul crucial al PSG-ului cu Aston Villa

1 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilor 2 „Nu mai face, bă, firfirici!” Gigi Becali, semnal de alarmă uriaş pentru jucătorii de la FCSB: „Trebuie luptă” 3 Verdictul specialistului, după cea mai controversată fază din Universitatea Craiova – FCSB: „Trebuia eliminat” 4 Verdictul specialistului după faza controversată din meciul CFR Cluj – Rapid 1-1! 5 „L-au ameninţat pe Rădoi” Sorin Cârţu a răbufnit la adresa lui Feşnic, după Craiova – FCSB: „Parcă era un căţel” 6 Ce se întâmplă cu Horațiu Moldovan, după ce Sassuolo a promovat în Serie A. Anunțul italienilor
Citește și