Închide meniul

Marius Șumudică, mesaj dur pentru Edi Iordănescu: „Dacă nu te califici, trebuie să-ți pui legitimația și să-i dai foc!”

Cosmin Olteanu Publicat: 27 martie 2023, 16:34

Comentarii
Marius Șumudică, mesaj dur pentru Edi Iordănescu: Dacă nu te califici, trebuie să-ți pui legitimația și să-i dai foc!”

Marius Şumudică, în timpul unui meci / Profimedia Images

Marius Șumudică a avut un mesaj dur pentru Edi Iordănescu! Antrenorul celor de la Al-Raed consideră că naționala României nu are voie să nu se califice la EURO 2024, având în vedere că, în opinia sa, are adversari facili în preliminarii.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Marius Șudumudică este de părere că selecționerul Edi Iordănescu ar trebui să-și dea „foc” legitimației de antrenor, dacă nu va califica România la EURO 2024.

Marius Șumudică, mesaj dur pentru Edi Iordănescu

Pe lângă Edi Iordănescu, Șumudică i-a luat în colimator și pe oamenii, din Federație, care decid cine ocupă postul de selecționer.

„Nu a declarat că nu mai vine la echipa națională. Eu țin legătura cu el. Și-a dorit foarte mult să facă parte din echipa națională, dar Edi probabil merge pe un nucleu de fotbaliști. El știe cel mai bine ce are de făcut. El va răspunde în fața lumii.

Aici te judecă lumea! Nu te mai judecă două televiziuni sau astea, aici te judecă lumea. Dacă nu te califici din grupa asta, nu că e rușinos, ci trebuie să-ți pui legitimația și să-i dai foc. Dacă nu te califici din grupa asta, e ca și cum ai pierde cu Tunari, cu Sticla Arieșul Turda. Așa o văd eu. Poate sunt eu mai exigent și o să zică lumea că vorbește Șumudică din afară.

Reclamă
Reclamă

Nu mă interesează, eu am spus tot timpul că nu mă văd selecționer, nu îmi doresc să fac o muncă de birou. Eu sunt mai din ăsta de stradă, mai de teren, mie îmi place să miros iarba zi de zi.

Ar fi un eșec impardonabil și cred că ar trebui să plece toată lumea, de la A la Z. Toată lumea! Dacă eu nu am rezultate la echipa de club și pleacă președintele, crezi că mai rămâne antrenorul? Pleacă cu toții!

Nu știu dacă e vina lui Burleanu. El zice de fiecare dată că nu decide el, că e o Comisie Tehnică. Comisia aia să ridice mâna fiecare și să nu mai… dacă un selecționer va fi demis și e ales de Comisia Tehnică, pleacă și tu, bă, Comisia Tehnică! Ridică mâna și du-te!

Reclamă

Decât să mă plimb cu avioane prin toate țările și să am la dolce vita… nu, frate, nu mai merge! Acum, dacă n-are rezultate, te ușuie imediat. Și la mine în campionat au dat 7 antrenori afară. Pe mine nu, sunt apreciat, dar poate va veni și vremea să fiu dat afară, când va răspunde și președintele care m-a angajat.

Toată lumea să răspundă! Nu numai unul. Îl aruncăm pe Edi că a greșit? Nu, toți, și cei din Comisia Tehnică. Probabil n-a fost soluția oportună la momentul respectiv”, a declarat Marius Șumudică.

România a învins-o pe Andorra

În prima etapă din preliminariile EURO 2024, România a învins-o pe Andorra, 2-0, grație golurilor marcate de Dennis Man și Denis Alibec. Meciul a putut fi urmărit, în exclusivitate, pe Antena 1 și AntenaPLAY.

În următoarea patidă, „tricolorii” o vor întâlni, acasă, pe Belarus. Partida este programată marți, de la ora 21:45, pe stadionul „Arena Națională”, și va putea fi urmărită, în format live text, pe AS.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Poate lua Dinamo titlul în Liga 1 în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:56
“Puteam să mai înscriem”. Concluziile lui Elias Charalambous după FCSB – Rapid 2-1
23:52
Seară de coşmar pentru Dan Şucu! După ce Rapid a pierdut cu FCSB, Genoa a fost învinsă cu un gol în prelungiri
23:27
Gigi Becali pregătește transferurile de iarnă la FCSB. Anunțul făcut despre Kevin Ciubotaru după 2-1 cu Rapid
23:16
Costel Gâlcă, cerere directă către conducerea Rapidului după ce giuleştenii au fost învinşi în derby-ul cu FCSB!
23:10
Florin Tănase, avertisment pentru rivale după FCSB – Rapid 2-1: “Nu știu dacă sunt așa siguri de play-off”
22:57
VIDEOWashington Capitals – Detroit Red Wings 2-3. Echipa lui Alex Ovechkin, învinsă cu un gol din prelungiri!
1 Gigi Becali, transfer-surpriză la FCSB! Jucătorul pe care îl vrea patronul campioanei 2 “M-a sunat domnul Stoica” Dorit de FCSB şi Rapid, Kevin Ciubotaru a spus unde vrea să se transfere! 3 Andrei Nicolescu a făcut anunţul pentru 2026, după UTA – Dinamo 2-0: “Să vină cu 3 milioane de euro!” 4 Cristiano Ronaldo a venit pe loc cu răspunsul pentru Kylian Mbappe după ce starul francez i-a egalat recordul istoric 5 Gigi Becali l-a “luat la ţintă” pe Daniel Bîrligea, apoi a anunţat o decizie surprinzătoare în privinţa lui! 6 A văzut ce a făcut Dennis Man și a înjurat. Românul, protagonistul unui moment tensionat în Utrecht – PSV
Citește și